Architektura MuratorWydarzeniaNominacje do Brick Award 2016. Na liście jeden budynek z Polski

Nominacje do Brick Award 2016. Na liście jeden budynek z Polski

Trwa siódma edycja konkursu Wienerberger Brick Award. Wśród pięćdziesięciu nominowanych obiektów znalazła się jedna realizacja z Polski - Gdański Teatr Szekspirowski, zaprojektowany przez włoskiego architekta Renato Rizziego. Zwycięzców poznamy 19 maja 2016 roku.

Nominacje do Wienerberger Brick Award 2016
Gdański Teatr Szekspirowski, projekt: Grupa Projektowa A.T.I. (Tymczasowe Stowarzyszenie Przedsiębiorcze), arch. Renato Rizzi-Pro.Tec.O.s.c.r.l., Polska. Fot. Matteo Piazza

Wienerberger Brick Award to konkurs zapoczątkowany w 2004 roku, w którym co dwa lata wyłaniane są najlepsze przykłady nowoczesnej i innowacyjnej architektury ceramicznej. Do tegorocznej, siódmej edycji konkursu, zgłoszono ponad 600 projektów z 55 krajów z całego świata. Na liście 50 nominowanych przez krytyków realizacji, znalazł się jeden budynek z Polski - Teatr Szekspirowski w Gdańsku ("A-m" 11/2014), którego autorami są Renato Rizzi – Pro.Tec.O. s.c.r.l. (architekt główny) i Grupa Projektowa A.T.I. (Tymczasowe Stowarzyszenie Przedsiębiorcze), współpraca Q-ARCH sp. z o.o.

Wśród nominowanych obiektów znalazły się zarówno te zaprojektowane przez światowej sławy architektów, jak i mniej znane realizacje, o dużym znaczeniu dla lokalnych społeczności. Do tych pierwszych zaliczyć można The Dr Chau Chak Wing Building, wchodzący w skład kampusu Uniwersytetu Technologicznego w Sydney w Australii, zaprojektowany przez Franka Gehry’ego. Najbardziej charakterystycznym elementem budynku jest ondulująca elewacja budynku z mocno wysuniętymi przez lico oknami.

Architekturę humanitarną reprezentuje natomiast Women’s Opportunity Center (WOC) w Rwandzie projektu Sharon Davis Design. To budynek o innowacyjnym systemie chłodzenia i zacieniania. Inspiracją dla niskiej zabudowy była tradycyjna architektura afrykańskich wiosek. Ludzka skala sprzyja powstawaniu więzi i poczucia bezpieczeństwa przebywających tu kobiet. W obiekcie znalazły się takie udogodnienia jak klasy lekcyjne, przestrzenie gościnne oraz miejsce, gdzie kobiety mogą sprzedawać wykonane przez siebie produkty.

Uwagę krytyków zwrócił także jeden z projektów Hooba design group, będący nowoczesną interpretacją tradycyjnej architektury Iranu. Położony w samym centrum miasta sklep, o powierzchni zaledwie 28 m2, został przearanżowany na kawiarnię. Wybór materiału – cegły – to inspiracja otaczającymi budynkami i sklepami rzemieślniczymi.

Nagroda zostanie przyznana w pięciu kategoriach:
- Budynek mieszkalny (Residential Use)
- Budynek użyteczności publicznej (Public Use)
- Modernizacja (Re-Use)
- Budynek w zabudowie uzupełniającej (Urban Infill)
- Specjalne zastosowanie (Special Solution).

Zwycięskie projekty wybierze międzynarodowe Jury w składzie: Laura Andreini (Archea Associati, Włochy), Johan Anrys (51N4E, Belgia), Matija Bevk (bevk perovic arhitekti, Słowenia) oraz Alfred Munkenbeck (Munkenbeck + Partners, Wielka Brytania).

Pełna lista nominowanych obiektów dostępna na stronie http://clay-wienerberger.com/brick-award

Brick Award 2019 – polska edycja Nagroda Brick Award przyznawana jest co dwa lata najlepszym realizacjom, w których zastosowano materiały ceramiczne dowolnego producenta. Do tegorocznej polskiej edycji zgłoszono aż 74 obiekty. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się m.in. Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Teatr w Budowie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie czy budynek mieszkalny Unikato w Katowicach.
Brick Award 2019 – kolejna polska edycja konkursu Jeszcze tylko do 4 lutego można przesyłać zgłoszenia do czwartej polskiej edycji konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2019 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Tomasz Konior, Zbigniew Maćków, Grzegorz Piątek, Małgorzata Pilinkiewicz i Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Brick Award 2017 – polska edycja Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu na najlepsze obiekty architektoniczne, które powstały z wykorzystaniem materiałów ceramicznych – cegieł konstrukcyjnych, elewacyjnych i dachówek. Grand Prix otrzymało Muzeum Katyńskie w Warszawie autorstwa BBGK Architekci.Według jury, projekt ten na tle innych wyróżniało uzyskanie spektakularnego efektu architektonicznego za pomocą delikatnych, wrażliwych na otoczenie interwencji i wpisanie funkcji muzeum w powstałą w XIX wieku historyczną przestrzeń na warszawskiej Cytadeli.
Wszyscy laureaci polskiej edycji konkursu Brick Award 2017 Rozstrzygnięto trzecią polską edycję konkursu Brick Award, w którym nagradzane są najlepsze realizacje z ceramiki budowlanej. Grand Prix otrzymało Muzeum Katyńskie w Warszawie projektu BBGK Architekci.
Nabór zgłoszeń do Brick Award 2017 Rusza trzecia polska edycja konkursu Wienerberger Brick Award, w którym nagradzane są najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Zgłoszenia można przesyłać do 6 lutego 2017 roku.
Brick Award 2016 Tegoroczna, siódma już edycja konkursu Wienerberger Brick Award upłynęła pod znakiem wyzwań związanych z ociepleniem klimatu. Kierunek ten mocno zaznaczył się w decyzjach jury – zwyciężyły budynki opierające się na wykorzystaniu tradycyjnych technologii i materiałów, ale też wyróżniające się ponadprzeciętną architekturą. W poprzednich edycjach nominacje do nagrody zgłaszane były przez krytyków i dziennikarzy. Tym razem architekci sami nadsyłali swoje realizacje – relacja Agnieszki Skolimowskiej.