Architektura MuratorWydarzeniaNominacje do World Architecture Festival

Nominacje do World Architecture Festival

Ogłoszono krótką listę realizacji z 46 krajów, które będą rywalizować o tytuł 'World Building of the Year 2015' podczas 'World Architecture Festival'. Ósma edycja festiwalu odbędzie się w listopadzie w Singapurze.

Nominacje do World Architecture Festival
Tower House projektu Andrew Maynard Architects, budynki ukończone, kategoria domy. Dzięki uprzejmości Andrew Maynard Architects

W tym roku na krótkiej liście realizacji nominowanych do konkursu World Architecture Festival znalazło się 338 obiektów. Wśród nich m.in. małe domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne, architektura sakralna, a także duże założenia komercyjne i krajobrazowe. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z Australii, zaraz za nią znalazły się Wielka Brytania i Turcja. Autorami obiektów, które znalazły się na krótkiej liście są m.in. Foster & Partners, Zaha Hadid Architects, Herzog & de Meuron, OMA/Ole Scheeren, Rogers Stirk Harbour, Rafael Vinoly Architects, BIG, Grimshaw, Heatherwick Studio i Carlos Ott. Obok znanych i dużych pracowni znaleźli się również projektanci o mniej rozpoznawalnych nazwiskach. Wszystkie nominowane realizacje zostały właśnie zaprezentowane w Londynie. W listopadzie oceni je 50-osobowe jury podczas World Architecture Festival w Singapurze. W ramach ósmej edycji wydarzenia wybrani zostaną laureaci 31 kategorii oraz zwycięzca, który otrzyma 'World Building of the Year 2015'.

Wodny Park Tychy projektu TKHolding Nowy park wodny w Tychach wytwarza energię również na potrzeby miasta. Przez pierwsze siedem miesięcy specjalne agregaty wyprodukowały jej 9234 MWh. Wytworzenie takiej ilości w elektrowni konwencjonalnej wymagałoby zużycia 3633 ton węgla.
Trzy realizacje i trzy projekty w finale World Architecture Festival 2019 Organizowany od 2008 roku World Architecture Festival to wciąż jedna z najgłośniejszych i najbardziej promowanych międzynarodowych imprez architektonicznych. W tym roku wśród 534 projektów i realizacji na tzw. krótkiej liście znalazło się tylko 6 z Polski.
Architectural Photography Awards 2018 – Polak wśród finalistów międzynarodowego konkursu na najlepsze zdjęcie architektury Zdjęcie polskiego fotografa Pawła Paniczko przedstawiające Long Museum West Bund w Szanghaju znalazło się wśród 20 finalistów konkursu Architectural Photography Awards 2018 towarzyszącego 11. edycji World Architecture Festival. Do 30 listopada na wybrane fotografie może też głosować publiczność.
World Architecture Festival 2017 Szacuje się, że podczas festiwali WAF i INSIDE halę Berlin Arena odwiedziło ponad 2000 architektów i dizajnerów z całego świata. Nominowanych projektów było aż 512, w ramach WAF oceniano je w 32 kategoriach, a w ramach INSIDE – w 9. Prezentacjom architektów i projektantów przyglądało się 93 sędziów. Warto dodać, że w kategorii Higher Education & Research jednym z jurorów był polski architekt Robert Konieczny, laureat poprzedniej edycji WAF („A-m” 1/2017) – relacja Jakuba Figla i Filipa Kurasza.
World Architecture Festival 2017: zwycięzcy wszystkich kategorii Dobiegła końca tegoroczna edycja festiwalu World Architecture Festival, odbywająca się w Berlinie. Za projekt roku jury uznało odbudowę wioski Guanming w Chinach, obróconej w gruz po trzęsieniu ziemi w 2014. W tym roku nie nagrodzono żadnych realizacji z Polski.
Przełomy Najlepszym Budynkiem Świata 2016 roku Centrum Dialogu Przełomy projektu KWK Promes zdobyło prestiżowy tytuł The World Building of the Year 2016 na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie.