Architektura MuratorWydarzeniaNowa inwestycja w Berlinie: wieżowiec Franka Gehry’ego stanie przy Alexanderplatz

Nowa inwestycja w Berlinie: wieżowiec Franka Gehry’ego stanie przy Alexanderplatz

Wyniki konkursu architektonicznego na wysokościowiec przy Alexanderplatz ogłoszono w lutym. Wieżowiec według projektu Franka Gehry'ego powstanie do 2017 roku i będzie najwyższym budynkiem mieszkalnym w Niemczech

Frank Gehry, projekt wieżowca przy Alexanderplatz w Berlinie
Model wieżowca Franka Gehry'ego przy Alexanderplatz w Berlinie, © Hines

Pomysł, aby okolice Alexanderplatz zabudować wieżowcami nie jest nowy. Już dwadzieścia lat temu urbanista Hans Kollhoff przewidział wzniesienie w tym miejscu dziesięciu wież, które wyrastałyby ze wspólnego cokołu. Pojawienie się amerykańskiego inwestora może dać początek realizacji tych kontrowersyjnych planów, choć w zmienionej formie (wierna realizacja zakładałaby wyburzenie szeregu budynków z lat 60., które mogą wkrótce zostać wpisane na listę zabytków).

Projekt Franka Gehry’ego przewiduje wzniesienie stupięćdziesięciometrowej wieży, która będzie najwyższym dotąd budynkiem mieszkalnym w Niemczech. Drugie miejsce w konkursie architektonicznym na wieżowiec mieszkalny przy Alexanderplatz zajął projekt Jana Kleihuesa, a trzecie Biura Barkow Leibinger.

Według zwycięskiego projektu Franka Gehry’ego, w niedalekiej odległości od wieży telewizyjnej powstanie wysokościowiec składający się z trzech przekręconych osiowo względem siebie części, podzielonych na mniejsze, również dynamicznie skręcone bryły. Fasada obłożona zostanie typowym dla berlińskiej architektury naturalnym kamieniem. Wieża pomieści 300 mieszkań oraz hotel. Wyzwanie dla inżynierów stanowić mogą znajdujące się pod powierzchnią placu bunkry oraz balkony, w które zgodnie z projektem Gehry’ego, wyposażone będą mieszkania aż do 39. piętra.

Koszty nowej inwestycji szacowane są na 250 mln Euro. Zakończenie budowy przewidziano na rok 2017.

Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze Czy architektura w Polsce może być atrakcyjna dla zagranicznego turysty? Czy sami jesteśmy ciekawi tego, co ją wyróżnia i jakie XX-wieczne realizacje trafiły już do kanonu? Co zobaczyć w Polsce podczas wakacji? Prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po architekturze w Polsce. Zaplanuj z nami Grand Tour po polskiej architekturze!
Skromność i spokój. Rainer Mahlamäki o Muzeum Historii Żydów Polskich Celem architekta jest zaprojektowanie takiego budynku, który będzie sprawiał wrażenie, jakby w danej lokalizacji stał od zawsze, i zaprojektowanie takich przestrzeni, które przetrwają zmieniające się w czasie mody.
Jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich Wraz z budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich zyskaliśmy poetycki i pełen dramaturgii symbol, ikonę architektury już nie o lokalnym, ale o europejskim zasięgu.
Makieta w XX wieku Niemiecki krytyk Oliver Elser o XX-wiecznych trendach i tendencjach w modelowaniu
Garaż ze spiralnymi rampami przy Woronicza. Pierwszy wielopoziomowy garaż w Warszawie Wielopoziomowy garaż przy ulicy Woronicza w Warszawie z 1958 roku to pierwsza tak nowoczesna realizacja zaplecza motoryzacji w Polsce.
Obserwatorium na Śnieżce O unikalności obserwatorium na Śnieżce decydują awangardowa forma, kojarząca się z UFO, i wyjątkowa, bardzo komplikująca realizację, lokalizacja - 1602 metry n.p.m. O obserwatorium na Śnieżce w cyklu Pierwsze w Polsce pisze Łukasz Wojciechowski.