Architektura MuratorWydarzeniaNowy neon zaświecił w Gdyni

Nowy neon zaświecił w Gdyni

Po raz pierwszy od ponad 20 lat w Gdyni powstał sekwencyjny neon. Można go zobaczyć przejeżdżając aleją Zwycięstwa w okolicach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Projekt graficzny opracowało gdyńskie studio Typy.

Nowy neon zaświecił w Gdyni
Fot. Rafał Kołsut

Na jednym z budynków w Gdyni-Redłowie rozbłysła forma przedstawiająca ryby naprzemiennie puszczające bąbelki. Projekt świetlnej instalacji powstał we współpracy z mieszkańcami bloku przy ulicy Kaczewskiej 20 - jednego z najstarszych gdyńskich wieżowców. Opowieści zebrane podczas konsultacji wpłynęły na jego ostateczny wygląd. Dwie komunikujące się rybki odnoszą się do historii o sąsiedzkich więziach. Mieszkańcy wspominali ludzi zaangażowanych w życie budynku i okolicy - akcje wspólnego sadzenia drzew, odśnieżania i dyżurów. Obecnie grodzone osiedla powstające w okolicy i większa anonimowość mieszkańców powodują, że trudniej jest się spotkać z drugim człowiekiem - opowiada Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design, inicjatora projektu.

Wybór miejsca nie był przypadkowy - Redłowo to ważny węzeł komunikacyjny, a nowy neon ma stać się punktem orientacyjnym w przestrzeni. Rysunek świetlnej instalacji powstał w gdyńskim studiu Typy. Projekt wpisuje się w charakterystyczny dla Gdyni modernizm poprzez geometryczną formę wykreśloną na bazie przecinających się kół - mówi Mateusz Żywicki, jeden z projektantów. Neon będzie włączał się automatycznie wraz z zapadnięciem zmroku. A wyłączać będziemy go w nocy, w okolicach godziny 1.00, kiedy na ulicach nie ma już ludzi - dodał drugi z autorów neonu Jacek Wielebski.

Stowarzyszenie Traffic Design działa na rzecz estetyzacji przestrzeni publicznej Gdyni od 5 lat. Swoją aktywność w przestrzeni miasta rozpoczęło od organizacji festiwalu malowania murali „Traffic Design” w 2011 roku. W kolejnych latach zajęło się także realizacją miejskich detali takich jak szyldy, rzeźby czy bramy. Najnowszy projekt stowarzyszenia został sfinansowany przez Centrum Designu Gdynia w ramach dotacji przeznaczonej na projekty kształtujące przyjazną przestrzeń publiczną.

Tagi:
Zespół hotelowo-usługowy przy skwerze Kościuszki w Gdyni W dwuetapowym konkursie inwestorskim na projekt nowych budynków przy skwerze Kościuszki w Gdyni zwyciężyła pracownia Bedra Cichosz Architekci. Laureaci zaproponowali autorską interpretacją gdyńskiego modernizmu, projektując zespół o dwóch odmiennych obliczach.
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Dzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo W zabytkowym domu wójta Radtkego w śródmieściu Gdyni powstała lodziarnia Dzień Dobry Lody. Za projekt aranżacji lokalu odpowiada Paulina Kisiel ze Studio Turbo.
UrbanLab Gdynia szuka pomysłów na miasto! UrbanLab Gdynia ogłasza nabór do drugiej edycji programu Pomysł na Miasto. Poszukiwane są koncepcje mikroinnowacji odpowiadających na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu w mieście.