Architektura MuratorWydarzeniaO architekturze z Rogerem Riewe: spotkanie on-line

O architekturze z Rogerem Riewe: spotkanie on-line

Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie Roger Riewe, w Polsce najbardziej znany jako współautor nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach.

O architekturze z Rogerem Riewe: spotkanie on-line
fot. Riegler Riewe Architekten

Jestem Niemcem, ale pracuję w Austrii, która jest nieprawdopodobnie zbiurokratyzowana, ale i katolicka. A katolicy funkcjonują w inny sposób niz protestanci. W systemie pruskim jest prawo, są regulacje i trzeba ich przestrzegać. Protestanci znają tylko słowa „tak” oraz „nie” i nie ma z tym żartów. Wierzą w swoje kodeksy. W Austrii są kodeksy, ale są też słowa „może”, “czemu nie”, „podyskutujmy”. Austria była więc dla nas dobrą szkołą biurokracji katolickiej. Polska też jest katolicka. Od Austrii różni ją jednak to, że 20 lat temu przeszła zmianę systemu politycznego. Polacy wciąż mocno wierzą, że ich problemy rozwiąże ktoś z zewnątrz. Czerpią dużą radość z rozmawiania o problemach, a dużo mniejszą z ich rozwiązywania – mówił Roger Riewe w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką „A-m” 03/2014. 2 marca architekt będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu „O architekturze” organizowanego przez Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej we współpracy z Wydziałem Architektury PW.

Czytaj też: Zawód architekt: Roger Riewe |

Roger Riewe od 1987 roku wraz z Florianem Rieglerem prowadzą w Grazu biuro Riegler Riewe Architekten, które na koncie ma takie realizacje jak Instytut Informatyki i Elektrotechniki Politechniki w Grazu, dworzec kolejowy w Innsbrücku, Federalny Instytut Pedagogiki Społecznej w Baden czy wspomniane Muzeum Śląskie w Katowicach. W portfolio pracowni znajdują się też projekty dworca kolejowo-autobusowego wraz z centrum kultury w Goleniowe (I nagroda, 2015), Bulwaru Filafelfijskiego w Toruniu (I nagroda, 2015), park we wsi Jankowice na Śląsku (I nagroda, 2016). Wykład Rogera Riewe odbędzie się 2 marca o godz. 18.00 i transmitowany będzie na stronie A-Akademii na FB. Organizatorzy przewidują możliwość zadawania pytań prelegentowi.  

W ramach cyklu gośćmi WA PW byli dotąd m.in. Zbigniew Maćków, Fernando Menis, Allan Starski, niemiecki architekt Eike Becker czy Brytyjczyk Philip Beesley. Spotkanie z tym ostatnim możecie już obejrzeć na kanale YT Akademii Architektury SA WAPW.

Autor: (Red.)
Park rekreacyjno-wypoczynkowy w Jankowicach Pracownia Riegler Riewe Architekci wygrała konkurs na opracowanie koncepcji parku rekreacyjno-wypoczynkowego w Jankowicach. Zwycięski projekt przewiduje utworzenie czterech stref funkcjonalnych, w których znajdą się m.in. skate park, zadaszona scena oraz kameralne miejsca wypoczynku. Cały obszar otoczony zostanie pasem szybkiego ruchu do biegania, jazdy na rowerze czy rolkach.
Dworzec w Goleniowie Dwuetapowy konkurs SARP na projekt dworca kolejowo-autobusowego wraz z centrum kultury w Goleniowe wygrało biuro Riegler Riewe Architekci.
Riegler Riewe projektują dworzec i dom kultury w Goleniowie Pracownia Riegler Riewe Architekten zdobyła I nagrodę w konkursie na projekt dworca kolejowo-autobusowego w Goleniowie, powiązanego z centrum kultury i aktywności lokalnej. Koncepcja przewiduje budowę nowych budynków o lapidarnej formie oraz rewitalizację istniejących obiektów - wieży ciśnień i tzw. Rampy.
Pracownia Riegler Riewe Architekci zaprojektuje Bulwar Filadelfijski w Toruniu Pracownia Riegler Riewe Architekci otrzymała I nagrodę w międzynarodowym konkursie na projekt Bulwaru Filafelfijskiego w Toruniu. Nagrodę przyznano za jednorodną formę terenu zieleni podbudowującą miejski krajobraz starówki i dającą szanse mieszkańcom na samodzielne wprowadzanie różnych form aktywności.
Współczesna formuła muzeum - o Muzeum Śląskim w Katowicach Krzysztof Mycielski Nowy obiekt nie zagłusza pożądanej tu refleksji nad otoczeniem, skomplikowanymi korzeniami i przyszłością Górnego Śląska
Znikające muzeum. Roman Rutkowski o Muzeum Śląskim w Katowicach Nowe Muzeum Śląskie jest budynkiem odświeżającym intelektualnie, rozwiązanym w sposób daleki od jakichkolwiek standardów