Architektura MuratorWydarzeniaObrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego

Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego

Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.

Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego

Pierwszego stycznia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacje Prawa Budowlanego. Zmiana przepisów ma umożliwić m.in. realizację domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę (niezależnie od metrażu) czy zlikwidować decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Przewidziano też rozszerzenie uprawnień architektonicznych. Według nowelizacji budynki o kubaturze do 1000 m³ będą mogli projektować też technicy i inżynierowie budownictwa. Przeciwko tego typu zmianie protestuje już znaczna część środowiska architektonicznego. Nieformalna grupa OUA (Obrońmy Uprawnienia Architektoniczne), której jednym z pomysłodawców jest architekt Wojciech Gwizdak, przygotowała specjalną petycję do decydentów.

Jako architekci sprzeciwiamy się bezzasadnemu rozszerzeniu ograniczonych uprawnień do projektowania w specjalności architektonicznej dla osób, które nie posiadają wiedzy, doświadczenia, nie odbyły odpowiedniej praktyki i nie zdały egzaminu weryfikującego wiedzę i kompetencje w dziedzinie architektury – piszą autorzy. Zwracają też uwagę, że postulowane zmiany legislacyjne wpłyną nie tylko na rynek pracy, ale też na szeroko rozumiane środowisko zbudowane. Próba poszerzenia uprawnień osobom nieprzygotowanym profesjonalnie do projektowania architektonicznego doprowadzi do wielu problemów inwestycyjnych (...). Nastąpi ponadto niepotrzebna komplikacja już i tak dość skomplikowanych przepisów prawa inwestycyjnego, której dalekosiężne skutki są w dniu dzisiejszym nie do przewidzenia – czytamy w petycji. Pod apelem podpisało się już 1800 osób. Pełna jego treść jest dostępna na stronie www.petycjeonline.com.

Obrazki Dariusza Kozłowskiego Krakowski oddział StowarzyszeniaArchitektów Polskich zaprasza na wystawę rysunków profesora Dariusza Kozłowskiego. Ekspozycję pt. „Obrazki” można oglądać do 26 maja.
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.