Architektura MuratorWydarzeniaObrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego

Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego

Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.

Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego

Pierwszego stycznia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacje Prawa Budowlanego. Zmiana przepisów ma umożliwić m.in. realizację domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę (niezależnie od metrażu) czy zlikwidować decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Przewidziano też rozszerzenie uprawnień architektonicznych. Według nowelizacji budynki o kubaturze do 1000 m³ będą mogli projektować też technicy i inżynierowie budownictwa. Przeciwko tego typu zmianie protestuje już znaczna część środowiska architektonicznego. Nieformalna grupa OUA (Obrońmy Uprawnienia Architektoniczne), której jednym z pomysłodawców jest architekt Wojciech Gwizdak, przygotowała specjalną petycję do decydentów.

Jako architekci sprzeciwiamy się bezzasadnemu rozszerzeniu ograniczonych uprawnień do projektowania w specjalności architektonicznej dla osób, które nie posiadają wiedzy, doświadczenia, nie odbyły odpowiedniej praktyki i nie zdały egzaminu weryfikującego wiedzę i kompetencje w dziedzinie architektury – piszą autorzy. Zwracają też uwagę, że postulowane zmiany legislacyjne wpłyną nie tylko na rynek pracy, ale też na szeroko rozumiane środowisko zbudowane. Próba poszerzenia uprawnień osobom nieprzygotowanym profesjonalnie do projektowania architektonicznego doprowadzi do wielu problemów inwestycyjnych (...). Nastąpi ponadto niepotrzebna komplikacja już i tak dość skomplikowanych przepisów prawa inwestycyjnego, której dalekosiężne skutki są w dniu dzisiejszym nie do przewidzenia – czytamy w petycji. Pod apelem podpisało się już 1800 osób. Pełna jego treść jest dostępna na stronie www.petycjeonline.com.

Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz piąty! 29 stycznia 2023 roku odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz piąty „Architecture Snob” włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla WOŚP”. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 300 tysięcy złotych!
Aukcja na rzecz Tomasza Głowackiego Wrocławski architekt Tomasz Głowacki zmaga się z chorobą nowotworową. Leczenie, któremu  się poddaje nie jest niestety w całości refundowane, dlatego środowisko organizuje dla niego aukcję  charytatywną.
Lev Stern: między Wrocławiem i Jerozolimą We Wrocławiu można już oglądać wystawę „Lev Stern. Architektura czasu”. Ekspozycja, zestawiając ze sobą dzieła architekta  z różnych obszarów sztuki, pozwala prześledzić dynamikę zmian, jakim ulega twórczość artysty. Jednocześnie ma otworzyć przed widzem ścieżki prowadzące do odpowiedzi na pytania o wzajemne zależności między architekturą, malarstwem i rzeźbą, Wrocławiem i Jerozolimą, osobistym doświadczeniem i wielką historią.
Shitty Architecture Men List Uwaga! To prawdopodobnie pierwszy tekst po polsku o Shitty Architecture Men List! Na początku przedstawimy tło historyczne, a potem wytłumaczymy, o co chodzi w „gównianej liście”. Inicjatorki Balu architektek tym razem o nadużyciach w branży architektonicznej.
Dark Arkitekter otwiera biuro w Polsce. To pierwszy zagraniczny oddział tej renomowanej norweskiej pracowni Norweska pracownia Dark Arkitekter otworzyła swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.
Bogdan Kulczyński z Honorową Nagrodą SARP 2022 Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został warszawski architekt Bogdan Kulczyński. Kapituła doceniła projektanta m.in. za konsekwentne traktowania architektury jako sztuki.