Architektura MuratorWydarzeniaOMA projektuje centrum ekspozycyjne w Szanghaju

OMA projektuje centrum ekspozycyjne w Szanghaju

Nowe centrum ekspozycyjne o łącznej powierzchni 1500 m2 ma powstać na nadbrzeżu rzeku Huangpu w Szanghaju. To jeden z najintensywniej rozwijających się terenów w mieście.

Centrum ekspozycyjne, Shanghai
Wizualizacja nowego centrum ekspozycyjnego w Szanghaju. Dzięki uprzejmości OMA

Centrum ekspozycyjne Lujiazui powstanie w północnej części położonej na nad rzeką Huangpu dzielnicy Szanghaju. To jeden z najintensywniej rozwijających się obszarów miasta, centrum finansowe i handlowe, gdzie wcześniej dominował przemysł stoczniowy. W przeciągu ostatniego dwudziestolecia powstało tu kilkadziesiąt wieżowców o wysokości ponad 200 metrów, m.in. Shanghai World Trade Center.

Czytaj też: Największe miasta świata: ranking 2021 |

Nowe centrum ekspozycyjne zlokalizowano na dawnej pochylni umożliwiającej wodowanie statku. Budynek nadwieszono nad placem i połączono z przestrzenią ekspozycyjną poniżej rampy. Obiekt zapewnia możliwość wyświetlania filmów, organizacji pokazów mody i koncertów. Istniejąca rampa zyska charakter wyeksponowanej przestrzeni teatralnej, podczas gdy plac poniżej uniesionej bryły może być wykorzystywany na potrzeby bardziej kameralnych wydarzeń. Aby nawiązać do industrialnej przeszłości miejsca wyeksponowano stalową strukturę. Elewacje budynku zostaną pokryte metaliczną siatką. Nowe centrum ekspozycyjne zostanie otwarte dla publiczności pod koniec 2015 roku.

Adaptacja kamieniołomów w prowincji Zhejiang w Chinach Transformacja kamieniołomów w miejsca służące turystom i lokalnej społeczności, przy jak najmniejszej ingerencji w ich formę, przyczynia się do rewitalizacji krajobrazu i regionu – imponujący chiński projekt opisuje Wiktor Kowalski.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Park krajobrazowy w Xingyi Międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzą trzy młode biura architektoniczne z Warszawy, Lublina i Poznania, zwyciężyło w konkursie na projekt parku krajobrazowego w Xingyi w południowo-zachodniej części Chin.
Kaplica Dźwięku w Chinach W górskiej dolinie na północ od Pekinu powstaje sala koncertowa. Inspiracją do jej formy stały się właściwości przestrzeni rezonacyjnych muszli, drewnianych instrumentów, a nawet ludzkiego ucha. Za projekt odpowiada pracownia OPEN.
Polska architektura w Chinach Przygotowana przez „A-m” i MSZ podróżująca wystawa Polska. Architecture tym razem odwiedziła 30-milionowe Chongqing w centralnej części Chin. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło polsko-chińskie forum architektów zorganizowane przez Konsulat RP w Czengdu we współpracy z Chongqing Survey & Designing Association, w którym ze strony polskiej wzięli udział m.in. Piotr Kuczyński z Kuryłowicz & Associates, Jan Belina-Brzozowski i Wojciech Kotecki z BBGK Architekci, Wojciech Młynarczyk z Młynarczyk Architekt oraz Marcin Szczelina – relacja Beaty Tylec-Skórki.
Centrum kulturalne w Szanghaju Wielofunkcyjny zespół Bund Finance Center zaprojektowany wspólnie przez pracownie Foster + Partners oraz Heatherwick Studio stanowi element rewitalizacji nabrzeża rzeki Huangpu w historycznej części Szanghaju. Głównym elementem założenia jest budynek centrum kulturalnego – siedziba Fundacji Fosun z charakterystyczną ruchomą elewacją. Składa się ona z trzech przesuwnych zasłon, zbudowanych łącznie z 675 metalowych rur o długości od 2 do 16 metrów, podwieszonych do automatycznie sterowanych prowadnic – pisze Maciej Lewandowski.