Architektura MuratorWydarzeniaOSSA 2017 – wydarzenia towarzyszące

OSSA 2017 – wydarzenia towarzyszące

Tegoroczna, XXI już edycja Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury OSSA po raz kolejny odbywa się we Wrocławiu, tym razem pod hasłem Wielkie Piękno. Warsztatom studenckim towarzyszą wydarzenia otwarte dla publiczności, w tym wykład hiszpańskiego architekta Alberto Campo Baezy i debata na temat piękna w architekturze.

OSSA 2017 – wydarzenia towarzyszące

Ogólnopolskie Spotkania Studentów Architektury – OSSA organizowane są nieprzerwanie od 20 lat w różnych miastach Polski. Tegoroczna edycja, trwająca w dniach 14–22 października, po raz kolejny odbywa się we Wrocławiu. Niezmiennie, zadaniem uczestników jest odpowiedź na określony wcześniej temat, związany z bieżącymi problemami współczesnych miast oraz ich architektury. Tym razem hasłem przewodnim jest Wielkie Piękno.

Od wieków, za podstawowe kategorie teoretyczne, którym podporządkowane powinno być dzieło architektoniczne, uznawano witruwiańską triadę – trwałość, użyteczność i piękno, przekształconą później przez modernistów na – formę, konstrukcję i funkcję. Piękno, jako pozytywna wartość, do której dążyć powinna architektura, zeszło na plan dalszy. Dziś, tylko nieliczni architekci ośmielają się mówić o znaczeniu tej wartości w ich codziennej praktyce – piszą organizatorzy. Idei szeroko rozumianego piękna w architekturze poświęcona będzie m.in. debata, którą zaplanowano na 19 października. Podczas dyskusji z udziałem Agaty Chmielowskiej, Tomasz Głowackiego, Marty Rusnak, Romana Rutkowskiego i Barbary Widery rozpatrywane będzie pojęcie piękna w w kontekście krótkotrwałych trendów i ponadczasowych wartości. Spotkanie poprowadzą Karolina Popera i Patryk Ślusarski (19 października, godz. 18.00, Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, krużganek zachodni).

Dzień później wykład o roli badań i pogłębionych studiów w pracy projektowej wygłosi hiszpański architekt Alberto Campo Baeza, profesor w madryckiej ETSAM, autor wielu obiektów publicznych i licznych tekstów krytycznych na temat współczesnej architektury (20 października, godz. 18.00, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, sala 7, liczba miejsc ograniczona).

Z kolei 21 października 70 najlepszych studentów biorących udział w tegorocznej Ossie zaprezentuje wyniki swojej pracy warsztatowej. Po omówieniu projektów nastąpi dyskusja z udziałem wszystkich zgromadzonych (21 października, godz. 13.00, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, ul. Traugutta 19/21, sala 410).

Tagi:
OSSA Spatium i pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Trwa kolejna edycja Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury, tym razem pod nazwą Spatium i w wersji hybrydowej, częściowo odbywającej się on-line. Tradycyjnie towarzyszą jej rozmowy tutorskie, wystawy i praca twórcza, ale po raz pierwszy – ogólnopolski konkurs studencki.
OSSA Warszawa 2019 Trwa rekrutacja na letnią edycję Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury. Zgłoszenia tylko do 16 czerwca!
O tegorocznej OSSIE Piotr Sokołowski – start już 13 października! Tegoroczna OSSA to kolejna szansa, by w dobie kryzysu miejskości jeszcze raz zmierzyć się z największym wyzwaniem architektury – miastem właśnie. To okazja do prowokowania zmian nie przy pomocy opasłych masterplanów czy długofalowych strategii, ale niewielkich ingerencji, dostosowanych skalą i zasięgiem do warsztatowych możliwości – zachęca do udziału Piotr Sokołowski, jeden z organizatorów, student IV roku Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.
OSSA 2018. Warsztaty w Łodzi pod hasłem Widzenie Jeszcze do 16 września można zgłaszać się do udziału w XXII edycji Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury (OSSA). Wśród tegorocznych tutorów Maciej Miłobędzki z JEMS, Filippo Fanciotti, Gloria Castellini i Boris Hamzeian z False Mirror, Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz z A2P2, Maciej Siuda oraz Jakub Włodarczyk i Aleksander Wadas z Bjarke Ingels Group.
Warsztaty OSSA w Zakopanem 2016 Hasło wydarzenia RÓWNO_REGLE w opozycji, razem, ale obok miało na celu zwrócenie uwagi uczestników na różnego typu skrajności pojawiające się w przestrzeni Zakopanego. Próbowano odnaleźć relacje pomiędzy góralskim regionalizmem i tradycją a kiczem, coraz mocniej wrastającym w wizerunek miasta – warsztaty opisuje ich współorganizatorka Emilia Marcinowska.
TransPORT/TransFORM Po dokładnie 10 latach OSSA powraca do Gdyni. Podczas tygodnia warsztatów w nadmorskim otoczeniu studenci zajmą się szeroko pojętym tematem ruchu i migracji w architekturze. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 22 czerwca.