Spis treści
OSSA na warszawskiej Pradze
Ogólnopolskie Spotkania Studentów i Studentek Architektury, czyli OSSA, to oddolna inicjatywa o zasięgu ogólnopolskim, organizowana przez studentów dla studentów. Już od 1997 roku rokrocznie odbywają się warsztaty wpływające na nowe pokolenia architektów i artystów. Co roku zmieniają się temat, miejsce oraz organizatorzy wydarzenia.
Tym razem organizatorki: Lena Grudziecka, Marysia Kuryłowicz, Daria Kaczmarczyk, Julia Pakuszewska, Oliwia Pakuszewska, Monika Pogwizd, Monika Wołosiewicz, wraz z grafikiem Szymonem Pałczyńskim, wzięły na tapet tematy widma, gentryfikacji, rzemiosła i lokalności na warszawskiej Pradze. Tegoroczna OSSA odbyła się w dniach 28 sierpnia–1 września. Dwa lata temu podczas wrocławskiej edycji kilka dziewczyn trafiło do jednego pokoju i złapało na tyle świetny kontakt, że same zaczęły myśleć o zorganizowaniu kolejnych Spotkań. Po ustaleniu wstępnego zarysu wydarzenia doszło do rozmowy z „dinozaurami” (w OSSIE tak nazywa się dawnych organizatorów, którzy pełnią funkcję opiekunów). Pomysł się spodobał i zostały one wybrane na organizatorki OSSY w 2023 roku. Czas mijał nieubłaganie, a one przekonywały się, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Do ich zadań należało nie tylko wymyślenie części merytorycznej, lecz także zajęcie się zapleczem finansowym, prawnym, medialnym i praktycznym. W całym tym planie najtrudniejsze okazały się za mała liczba rąk do pracy i wyzwanie związane ze zdobyciem sponsorów w obliczu inflacji – wspominają organizatorki.
Aby dostać się na warsztaty, należało wykonać pracę (tzw. wstępniak). Jego tegorocznym tematem była Dziura w całym. Sposób opracowania był dowolny. Studenci wysyłali więc filmy, obrazy, animacje i rzeźby. Z prac uczestników, którzy dostali się na wydarzenie, stworzono później wystawę w Stacji Praga. Zestawione ze sobą wstępniaki zrobiły wrażenie na uczestnikach i organizatorkach. Pojawiło się wzruszenie pomimo zmęczenia – wspomina organizatorka Julia Pakuszewska. Nadesłanych prac było zatrzęsienie, a ich poziom był bardzo wysoki – dodaje.
Praga da się lubić
Początkowo organizatorki chciały stworzyć wydarzenie o widzeniu poklatkowym i o upadających kinach. Ostatecznie jednak wybrały wspomniany już temat. Wraz z zanikaniem pojedynczych osób zanikają umiejętności, które są wyjątkowe – tłumaczy Daria Kaczmarczyk. Tematy zostały wybrane spójnie z miejscem wydarzenia – Pragą. To właśnie po prawej stronie Wisły można zauważyć lokalne rzemiosło, ludzi utożsamiających się z tym miejscem, budynki widma oraz gentryfikację. Tradycyjnie na OSSĘ dostały się 42 osoby, które zostały podzielone na sześć grup, w każdej z nich znalazła się jedna organizatorka. Studenci uczestniczyli w zajęciach teoretycznych (z tutorami), a także praktycznych (z rzemieślnikami).
Na warsztatach zajęcia teoretyczne prowadzili: Teresa Piecuch, Studio Iskry (Marysia Gajewska i Michał Niedośpiała), BUDCUD (Mateusz Adamczyk), Aleksander Wadas i Agnieszka Podgajna, PROLOG (Wojciech Mazan, Apolonia Slesarow, Mirabela Jurczenko), CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis) oraz Iza Rutkowska. Odbyły się one w pawilonie Zodiak, Otwartej Pracowni Jazdów, Terminalu Kultury Gocław i w Stacji Praga, zajęcia praktyczne prowadzili natomiast lokalni rzemieślnicy z Pragi-Północ. Dotyczyły one sitodruku, scenografii, kowalstwa, ceramiki, sztukaterii oraz renowacji mebli.
Podczas zajęć, wykładów i spacerów uczestnicy coraz lepiej poznawali Pragę, która w Warszawie nie ma dobrej reputacji. Odkrywali różnice między jej północą a południową częścią. Po tych kilku dniach stwierdzili zgodnie, że tę dzielnicę da się lubić. Wielu uczestników wspomina zachwyt praskimi kapliczkami ukrytymi w studniach kamienic, które ukazały się im podczas spacerów. Pomiędzy zajęciami a wykładami studenci przy wspólnej kawie dzielili się opiniami i doświadczeniem z pierwszych prac, praktyk i studiów w różnych miastach oraz na różnych kierunkach. Efekty wspólnej pracy skomentowało jury, w którym znaleźli się: redaktorka naczelna „A-m” – Ewa P. Porębska, Mateusz Potempski z Otwartej Pracowni Jazdów i prowadząca własne studio architektka – Aleksandra Wasilkowska.
OSSA jest wydarzeniem, które proponuje uczestnikom zajęcia i rozwój holistyczny, pomaga zgłębić wiedzę praktycznie i teoretycznie, a dodatkowo łączy i integruje studentów z kierunków artystycznych i architektonicznych z całej Polski. Tegoroczne Spotkania były wyjątkowe, zaczynając od wysokiego poziomu wstępniaków, a kończąc na tematyce i miejscu, które tak żywo poruszyły i zaangażowały uczestników.