14. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji noszące tytuł "Fundamentals" to wystawa długo wyczekiwana przez środowisko. W przeciwieństwie do wcześniejszych edycji, tegoroczne biennale dotyczyć ma przede wszystkim architektury, a nie architektów. Ekspozycja, której kuratorem jest holenderski architekt Rem Koolhaas, prowadzący pracownię architektoniczną OMA, zwraca się ku przeszłości i podstawowym elementom tworzącym architekturę.
Tegoroczne Biennale Architektury w Wenecji składa się z trzech części. Temat nadany przez Rema Koolhaasa pawilonom narodowym to „Absorbing modernity 1914-2014”. Zadaniem poszczególnych krajów było zaprezentowanie szczytowego dla nich moment procesu modernizacji. Wystawy w pawilonach to niezwykle ciekawy przegląd mikrohistorii wpisujących się w szersze XX wieczne narracje. Odnaleźć tu można szereg odpowiedzi na pytanie o narodową odrębność w unifikujących ramach nowoczesności.
Pawilon Polski na 14. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji
Kuratorzy pawilonu Polski, który został uznany za jeden z Top 10 przez brytyjskiego Gurardiana odnieśli się do architektury, jako elementu tworzenia nowoczesnej państwowości. Centralne miejsce ekspozycji zajmuje replika baldachimu znad wejścia do krypty do grobu Marszałka Piłsudskiego. Przygotowana przez Instytut Architektury wspólnie z Jakubem Woynarowskim wystawa wyróżnia się na tle pawilonów narodowych solenną aurą oraz zestawieniem pozornie sprzecznych tematów modernizmu i śmierci.
Schody, ściany, fasady..."Elementy Architektury" w Pawilonie Centralnym 14. Biennale Architektury
"Elements of Architecture" w Pawilonie Centralnym na terenie Giardini to nie tylko encyklopedyczny pokaz poświęcony podstawowym elementom architektonicznym. Części składowe architektury, takie jak ściana, dach, balkon, podłoga, schody, fasady zostały ukazane pod względem aspektów formalnych, zmienności historycznej i geograficznej, kulturowych i klimatycznych uwarunkowań oraz potencjału politycznego. Wystawa jest wynikiem projektu badawczego, który został przygotowany wspólnie z Harvard's graduate school of design. Ekspozycji towarzyszy obszerna, ilustrowana publikacja.
Monditalia - architektura Włoch w Arsenale
Przestrzeń Arsenału zajęła monograficzna wystawa "Monditalia", w całości poświęcona architekturze Włoch. "Monditalia" to interdyscyplinarny projekt wykraczający poza wąsko zdefiniowane architektoniczne ramy. Na całość składa się szereg projektów tworzących obraz architektury kraju gospodarza, poza sztucznymi podziałami na dyscypliny, poszerzony o elementy tańca, performance i filmu.
Nagrody 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji
Jury 14. Międzynarodowego Biennale w Wenecji w składzie Francesco Bandarin (Włochy), Kunlé Adeyemi (Nigeria), Bregtje van der Haak (Holandia), Hou Hanru (Chiny), Mitra Khoubrou (Zjednoczone Emiraty Arabskie) przyznało Złotego Lwa ekspozycji w pawilonie Korei zatytułowanej "Crow’s Eye View: The Korean Peninsula". Srebrny Lew przypadł Chile za wystawę "Sales Oddity. Milano 2 and the Politics of Direct-to-home TV Urbanism", a wyróżnienia pawilonom Kanady ("Arctic Adaptations: Nunavut at 15"), Rosji ("Fair Enough") i Francji ("Modernity: promise or menace?").
Prezentacja założeń 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji oraz ekspozycji "Figury niemożliwe" w Pawilonie Polski ukazała się w miesięczniku "Architektura-murator" nr 6/2014