Architektura MuratorWydarzeniaPałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie

Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie

Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.

Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie
Pałac Zamoyskich w Warszawie, elewacja od strony ogrodu po remoncie; fot. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Neorenesansowy pałac Zamoyskich przy ul. Foksal w Warszawie wzniesiono pod koniec XIX wieku według projektu Leandra Marconiego. Od 1949 roku zabytkowy gmach wraz z przyległymi zabudowaniami należy do Stowarzyszenia Architektów Polskich. W latach 1964–1968 z inicjatywy SARP od północy zrealizowano dobrze znany wszystkim bywalcom tego miejsca pawilon wystawowy. Za projekt obiektu odpowiadał cały zespół architektów z Markiem Bieniewskim, Jerzym Józefowiczem, Krzysztofem Moldzyńskim i Jerzym Przeradowskim na czele.

Przez ostatnich kilkanaście lat część pomieszczeń na terenie pałacowego kompleksu SARP wynajmował innym podmiotom, a środki wykorzystywał m.in. na utrzymanie swojej siedziby. Współpraca układała się pomyślnie do czasu, gdy jeden z najemców prowadzących w budynku restaurację postawił w obrębie założenia wielki namiot imprezowy. Miał stać miesiąc, pozostał kilka lat. Na skutek narastającego konfliktu, również z tytułu coraz większych zaległości czynszowych, wiosną 2020 roku stowarzyszenie wypowiedziało restauracji umowę. Właściciele nie przyjęli jednak tego faktu do wiadomości. Nie tylko odmówili opuszczenia zajmowanych pomieszczeń, ale także w dalszym ciągu aktywnie je wykorzystywali – czytamy w jednym z komunikatów na stronie SARP. Sprawa znalazła finał w sądzie, ale dopiero w lutym 2021 roku udało się ostatecznie wyegzekwować eksmisję. Od tego czasu trwa sukcesywne porządkowanie obiektu. Kontynuowane są też prace nad renowacją pałacu Zamoyskich.

Remont pałacu Zamoyskich

W 2019 roku dzięki dotacjom z budżetu m.st. Warszawy, stowarzyszenie przeprowadziło remont elewacji frontowej. W tym roku, również przy wsparciu miasta, prowadzono prace przy centralnym fragmencie elewacji ogrodowej. Konserwatorzy oczyścili i uzupełnili ceglany mur, naprawili sztukaterie oraz elementy architektoniczne z naśladującego kamień cementu romańskiego.

Po usunięciu wtórnych przemalowań i nieestetycznych uzupełnień, odkryli dekoracje o wysokiej klasie artystycznej. Na szczególną uwagę zasługuje pełnoplastyczna głowa kozła – elementu nawiązującego do herbu rodziny Zamoyskich. W płycinach nad i pod kozłem najprawdopodobniej znajdowały się kiedyś inskrypcje. Ze względu na brak przekazów, specjaliści nie podjęli się prób ich odtwarzania.

Ważną zmianą wpływająca na odbiór zabytku było usunięcie współczesnej markizy i innych urządzeń technicznych zamontowanych przez wspomnianego wcześniej najemcę, które przez lata szpeciły budynek. Miejska dotacja na tegoroczne prace wyniosła 80 tys. zł, co stanowi ponad 67% kosztów remontu. Stowarzyszenie Architektów Polskich zapowiada kontynuację remontu elewacji ogrodowej pałacu Zamoyskich w przyszłym roku.

Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie
Pałac Zamoyskich w Warszawie; głowa kozła; fot. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie
Pałac Zamoyskich w Warszawie; głowa kozła; fot. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie
Pałac Zamoyskich w Warszawie; muszla; fot. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie
Pałac Zamoyskich w Warszawie, prace konserwatorskie; fot. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
Tagi:
Warszawa ma standardy. Kampania informacyjna na temat dostępności architektonicznej Warszawa rozpoczęło kampanię informacyjno-promocyjną na temat dostępności architektonicznej. Cel to miasto w pełni dostępne dla wszystkich, także dla osób z niepełnosprawnościami.
Budowa siedziby Wydziału Psychologii UW Realizacja kolejnych etapów głównej konstrukcji gmachu ukazywała pełen katalog żelbetowych form przemyślanych na etapie tworzenia jego przestrzeni. Beton jako podstawowe tworzywo, z którego powstaje obiekt, ukazuje się w zróżnicowanych fakturach i formach – o realizacji nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego piszą Karolina Tunajek i Jacek Wochowski z pracowni Projekt Praga.
Siedziba firmy Kradex w Warszawie Budynek jest ze wszech miar nowoczesny, energię pozyskuje się z paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, a linię produkcyjną elastycznie modyfikuje – o projekcie 77STUDIO architektury pisze Jerzy S. Majewski.
Zmiany w projekcie stadionu Polonii: mamy nowe wizualizacje Zakończyły się prace nad koncepcją modernizacji i rozbudowy stadionu Polonii w Warszawie. Pracownia JSK Architekci pokazała nowe wizualizacje budynków i stadionu głównego przy Konwiktorskiej.
Atrium International: dawny Ulubieniec Warszawy idzie do rozbiórki Rozpoczyna się rozbiórka biurowca Atrium International w al. Jana Pawła II. Budynek zaprojektowany w latach 90. przez Biuro Kazimierski i Ryba zdobył tytuł Ulubieńca Warszawy w pierwszej edycji organizowanego przez naszą redakcję konkursu Życie w Architekturze.
Osiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej Firma Profbud przymierza się do realizacji osiedla przy ul. Szeligowskiej na warszawskim Bemowie. Zespół z 700 mieszkaniami według projektu pracowni BBGK powstać ma w trybie lex deweloper.