Architektura MuratorWydarzenia„Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" wśród najlepszych książek na świecie!

„Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" wśród najlepszych książek na świecie!

Angielska wersja monografii „Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" autorstwa Michała Dudy została uznana za jedną z najlepszych książek architektonicznych 2017 roku w międzynarodowego konkursu DAM Architectural Book Award!

„Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" wśród najlepszych książek na świecie!

Książka Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak ukazała się przy okazji wystawy pod tym samym tytułem, którą od 18 czerwca do 4 września ubiegłego roku można było oglądać w Muzeum Architektury. Publikacja nie jest jednak katalogiem, a uzupełnieniem ekspozycji; ukoronowaniem wieloletnich badań, które kurator wystawy, historyk sztuki Michał Duda rozpoczął ponad dekadę temu, zbierając materiały do pracy magisterskiej poświęconej tej, jak sam podkreśla, arcywrocławskiej projektantce. Słowo „patchwork” w tym kontekście odnosi się zarówno do różnorodności stylistycznych wątków podejmowanych przez Grabowską-Hawrylak w jej wieloletniej karierze, jak i żmudnego procesu gromadzenia informacji i ustalania faktów przez autora. Utrudnieniem było prawie całkowite zniszczenie prywatnego archiwum architektki podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku, a w latach 90. dokumentacji ze zbiorów Miastoprojektu-Wrocław, w którym przez większą część życia pracowała. Książka Michała Dudy adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, nie tylko architektów – do wszystkich zainteresowanych odkrywaniem złożonej tożsamości Wrocławia, według słów autora, jednego z najdziwniejszych miast w Polsce.

Angielska wersja monografii, jako jedyna publikacja z Polski, znalazła się wśród 10 książek architektonicznych nagrodzonych w międzynarodowym konkursie DAM Architectural Book Award, organizowanym przez Frankfurckie Targi Książki i Deutsches Architekturmuseum (DAM) we Frankfurcie n. Menem. Do udziału w tegorocznej, 9. edycji zgłosiło się 89 wydawców z całego świata, którzy łącznie przesłali do oceny 215 publikacji.  13 września Jury złożone z niezależnych ekspertów i pracowników DAM, wyłoniło 10 tytułów, które zostały uznane za najlepsze pod względem zawartości merytorycznej, nowatorskiego projektu graficznego, doboru i jakości materiałów ikonograficznych oraz jakości druku. Wszystkie nagrodzone książki będzie można zobaczyć na wystawie Best of DAM Architectural Book Award w Deutches Architekturmuseum, czynnej do 14 stycznia 2018 roku.

Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak w Katowicach Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej w Katowicach zaprasza na wykład Michała Dudy poświęcony twórczości Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Nowym Jorku [FOTOREALCJA] W centrum architektury w Nowym Jorku można już oglądać wystawa podsumowującą dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Prezentujemy pierwszą fotorelację z nowo otwartej ekspozycji.
O konkursie na projekt szkoły Tomasz Żylski Uczestnicy konkursu musieli zaprojektować siedzibę dla renomowanego liceum nr 5, które dotąd mieściło się w nowoczesnym budynku projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Nowy obiekt przewidziano na dość niewielkiej, zadrzewionej działce w sąsiedztwie ruchliwej arterii – pisze Tomasz Żylski.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak – architektka superwrocławska. Rozmowa z Michałem Dudą Jadwiga Grabowska-Hawrylak z Wrocławiem jest związana niemal od samego początku jego powojennej historii: zaczęła tu studia w 1945 roku, uczestniczyła niemal we wszystkich etapach odbudowy i tworzenia „nowego” Wrocławia. Budowała miasto, ale i miasto budowało ją – mówi Michał Duda, kurator wystawy poświęconej twórczości projektantki.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak „Ponad Dachami Wrocławia”. Wystawa 14 kwietnia w siedzibie Muzeum Współczesnego Wrocław rozpoczęła się wystawa prezentująca prace wrocławskiej architektki, Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak