Architektura MuratorWydarzeniaPhilip Beesley. O architekturze

Philip Beesley. O architekturze

Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejny wykład z cyklu „O architekturze”. Tym razem gościem spotkania będzie Philip Beesley, współzałożyciel Living Architecture Systems Group, multidyscyplinarnego zespołu zajmującego się systemami architektonicznymi o cechach żywych organizmów.

Philip Beesley. O architekturze

Philip Beesley (ur. 1956) urodził się w Westcliff-on-Sea w Wielkiej Brytanii, ale obecnie mieszka i pracuje w Kanadzie. Jest artystą wizualnym, architektem i profesorem architektury na uniwersytecie Waterloo w Toronto oraz profesorem projektowania cyfrowego w szwajcarskiej European Graduate School. Jego zainteresowania skupiają się wokół systemów reagujących i interaktywnych. Ponad 10 lat temu założył Living Architecture Systems Group (LASG), multidyscyplinarny zespół badawczy zajmujący rozwiązaniami z pogranicza architektury i sztuki, które mogą same adaptować się do potrzeb użytkowników i na tej podstawie „uczyć” nowych funkcji. Prace Beesleya i LASG prezentowane będą na wystawie w Arsenale podczas tegorocznego biennale architektury w Wenecji, które rozpocznie się 22 maja, tymczasem już 19 stycznia architekt będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu „O architekturze” organizowanego przez Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej we współpracy z Wydziałem Architektury PW.

Czytaj też:  Biennale Architektury 2020 – projekt wystawy w pawilonie Polski |

W ramach cyklu gośćmi WA PW byli dotąd m.in. Zbigniew Maćków, Fernando Menis, Allan Starski czy niemiecki architekt Eike Becker. W planach na 2021 roku są spotkania z Rogerem  Riewe'em z Riegler Riewe, Ryo Abe'em z AARA Architects i fińskim biurem ALA Architects. Wykład Philipa Beesleya odbędzie się 19 stycznia o godz. 18.00 i transmitowany będzie na stronie A-Akademii na FB. Organizatorzy przewidują możliwość zadawania pytań prelegentowi.

Tagi:
Bogdan Kulczyński z Honorową Nagrodą SARP 2022 Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został warszawski architekt Bogdan Kulczyński. Kapituła doceniła projektanta m.in. za konsekwentne traktowania architektury jako sztuki.
Bolesław Stelmach. Architekt Bolesław Stelmach został wyróżniony honorowym tytułem Ambasadora Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Prezentujemy film o twórczości architekta.
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Ukraina w odbudowie Jaka może być obecna skala wojennych zniszczeń w Ukrainie? Co jest największą stratą z obszaru dziedzictwa architektury? Na czym przede wszystkim będzie polegać odbudowa? I na ile można tu mówić o odbudowie, a na ile o budowie zupełnie nowych dzielnic, miast i wsi? Nad tymi pytaniami zastanawiamy się wraz ze stołecznym konserwatorem zabytków Michałem Krasuckim – koordynatorem utworzonego przez władze Warszawy Domu Odbudowy Ukrainy.
Nie żyje architekt Stanisław Fijałkowski 13 września w wieku 88 lat zmarł architekt Stanisław Fijałkowski, autor m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Collegium KUL w Lublinie, a także ponad 30 szkół podstawowych, kilkunastu kościołów oraz wielu ambasad i konsulatów RP. Przypominamy wywiad, jakiego udzielił „Architekturze-murator” w 2014 roku.
Leszek Zdek: w stronę lepszej architektury Najnowsze wystawa w Muzeum Architektury prezentuje najważniejsze projekty i realizacje wrocławskiego architekta Leszka Zdeka. Jak podkreślają kuratorzy, Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski, projektant zawsze szukał przestrzeni na ulepszenie architektury, na lepsze przystosowanie jej do potrzeb użytkowników i na odrobinę artyzmu.