Architektura MuratorWydarzeniaPierwsze urodziny Zodiaku: warsztaty, spotkania i nowa wystawa

Pierwsze urodziny Zodiaku: warsztaty, spotkania i nowa wystawa

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury 7 grudnia obchodzi swoje pierwsze urodziny. Władze miasta i stołeczny oddział SARP zapraszają do wspólnego świętowania. W programie m.in. warsztaty, wykład Marii Sołtys, wernisaż nowej wystawy, a także poczęstunek i... koncert architektonicznego zespołu KGDNKSzR.

Pawilon Zodiak
Pawilon przylega do ściany szczytowej kina Atlantic, która nie została poddana żadnym pracom remontowym. Na zdjęciu widać odtworzony neon Zodiak wykonany w pracowni Jacka Hanaka; Fot. Marcin Czechowicz

Na łamach „Architektury-murator” proces powstawania nowego pawilonu Zodiak śledziliśmy od samego początku. Pomysł, by nieużywane skrzydło dawnego baru Zodiak (proj. Jan Bogusławski i Bohdan Gniewiewski, 1966) zaadaptować na przestrzeń, w której prezentowane byłyby plany rozwoju miasta, wysunął jeszcze w 2010 roku warszawski oddział SARP. Pertraktacje z ratuszem trwały jednak dość długo. Do realizacji przedsięwzięcia decydentów udało się przekonać dopiero w 2013 roku. Projekt koncepcyjny adaptacji opracował społecznie Mateusz Świętorzecki z JEMS Architekci. Zakładał on gruntowny remont części podziemnej oraz parteru wraz ze wzmocnieniem elementów konstrukcyjnych, a w miejscu dawnego zadaszonego ogródka na piętrze budowę nowej kubatury o przeszklonych ścianach. Koncepcja ta, przekazana przez SARP władzom stolicy nieodpłatnie, stała się podstawą do ogłoszonego w 2014 roku przetargu na projekt, który wygrała pracownia Kalata Architekci. Niestety, dawna konstrukcja pawilonu okazała się niewystarczająca na obciążenia wynikające z nowej funkcji i konieczne było jej rozebranie. Zdecydowano się na kreatywną rekonstrukcję z wykorzystaniem części elementów oryginalnego wystroju. Nowy budynek otwarto 28 listopada 2018 roku.

W ciągu zaledwie roku działalności Zodiak stał się jednym z ważniejszych miejsc dla debaty o polskiej architekturze. Dotychczas w pawilonie i na placu przed nim odbyło się wiele wystaw, wykładów, rozmów, warsztatów czy pokazów. Obchody pierwszych urodzin 7 grudnia 2019 roku stanowią otwartą imprezę, na którą składa się sześć wydarzeń.

Pawilon Zodiak
Sala na piętrze pawilonu. Uwagę zwraca strop, nawiązujący formą do kształtu dawnej pergoli oraz wykonane z lastryko posadzki; Fot. Marcin Czechowicz

16.00-19.00 „Zrób sobie Zodiak” – warsztaty sitodruku z Kwiaciarnią Grafiki

W ramach otwartych warsztatów samodzielnie lub przy wsparciu fachowców będzie można nadrukować sitem specjalnie przygotowany wzór z pawilonem Zodiak i przekonać się, czym jest etos ręcznych robót sitodrukarskich. Organizatorzy przygotowali dla uczestników torby bawełniane, ale warto zabrać też swoją własną koszulkę!

17.00-18.00 „Gwiazdozbiory Pasażu Śródmiejskiego” – wykład Marii Sołtys

Maria Sołtys z OW SARP zabierze gości Zodiaku w fascynującą podróż po historii pawilonu i jego okolic. Będzie to okazja do poznania architektoniczno-literackich konstelacji, zwanych też gwiazdozbiorami – zapowiadają organizatorzy.

Iconic Ruins

18:00-19.00 „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989” – wernisaż nowej wystawy

Ekspozycja ukazuje przemiany architektury w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Skupia się przede wszystkim na analogiach z przeszłości i teraźniejszości tych państw. W krajach naszego regionu powojenne budownictwo znajduje się w sytuacji paradoksalnej: z jednej strony wciąż nasuwa negatywne skojarzenia z epoką reżimu, z drugiej stało się już nie tylko obiektem badań, publikacji, wystaw, ale i lifestylowej mody, obiektem uwielbienia wielkomiejskiej młodzieży. Coraz częściej trafia też do rejestrów zabytków – tłumaczy Anna Cymer, polska kuratorka wystawy.

Ekspozycja przedstawia również współczesny stan cennych budynków i ich status prawny, prowokując do dyskusji na temat bliskiej przyszłości — krytycznie zagrożonego dziedzictwa kulturowego późnego modernizmu. Jej organizatorem jest Czeskie Centrum Warszawa w partnerstwie z m.st. Warszawa i stołecznym SARP-em. Stanowi część europejskiego projektu „Shared Cities: Creative Momentum”, współfinansowanego przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa. Więcej o samej wystawie tu.

Pawilon Zodiak
Po dawnym tarasie kawiarni pozostawiono jego fragmenty zarówno od frontu pawilonu, jak i w miejscu, gdzie łączy się on z dawnym barem samoobsługowym Zodiak (obecnie fastfood i siłownia). Elementy zewnętrznej pergoli wewnątrz budynku łagodnie przechodzą w stropy; Fot. Marcin Czechowicz

19:00-19.30 słodki poczęstunek

W programie m.in. spotkanie z przedstawicielami władz m.st. Warszawy i OW SARP, a także… wróżbitą Jakubem!

19:30-20.00 „Świtezianka” – pokaz filmu w reż. Sióstr Bui

Adaptacja ballady Adama Mickiewicza. Film utrzymany w konwencji thrillera romantycznego, w którym współczesny świat przeplata się ze światem XIX-wiecznych podań ludowych. Projekcję poprzedzi prelekcja architektki Mai Bui, która wraz z Julią Bui tworzy duet wykorzystujący doświadczenia artystyczne z pogranicza wideo, teatru, tańca, rzeźby.

20:00-21.30 koncert zespołu KGDNKSzR

Są architekci, którzy po godzinach także grają i śpiewają. Należą do nich muzycy zespołu KGDNKSzR, którzy towarzyszą Zodiakowi od samego początku istnienia. Posłuchamy polskich i zagranicznych przebojów w zupełnie nowych, porywających do tańca aranżacjach.

Link do wydarzenia na FB