Pawilon Zodiak

i

Autor: Archiwum Architektury Widok ogólny na pawilon od strony pasażu Wiecha; plac przed budynkiem zaprojektowany został przez krakowską pracownię Gowin&Siuta Fot. Marcin Czechowicz

Reanimacja pawilonu – o koncepcji Pawilonu Architektury Zodiak Szymon Kalata

2018-11-30 14:47

Naszym nadrzędnym celem projektowym było zachowanie oryginalnego charakteru budynku – lekkiej kon-strukcji z ażurową pergolą, smukłymi słupami, przezierną elewacją i mozaiką artystyczną. Główna trudność polegała na zachowaniu tych idei przy jednoczesnej potrzebie spełnienia wymagań inwestora dotyczących liczby użytkowników – pisze Szymon Kalata.

Nazwa obiektuWarszawski Pawilon Architektury Zodiak
Adres obiektuWarszawa, ul. Pasaż Wiecheckiego (Wiecha) 4
AutorzyKalata Architekci, architekci Eliza Kalata, Szymon Kalata (główny projektant), Mateusz Świętorzecki
Współpraca autorskaarchitekci Anna Panasiuk, Jakub Senderowski, Barbara Jaworska, Piotr Sołowiej, Monika Lewandowska
Architektura wnętrzKalata Architekci
KonstrukcjaDaniel Przybyłek
Generalny wykonawcaZAB-BUD
InwestorMiasto Stołeczne Warszawa
Powierzchnia terenu314.0 m²
Powierzchnia zabudowy314.0 m²
Powierzchnia użytkowa726.0 m²
Powierzchnia całkowita838.0 m²
Kubatura3715.0 m³
Projekt2015 (Przetarg: 2015)
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycjinie podano

Zespół gastronomiczny Zodiak, autorstwa Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego z 1968 roku, składał się z dwukondygnacyjnego budynku głównego oraz parterowego pawilonu z tarasem kawiarnianym na dachu wraz z charakterystyczną żelbetową pergolą. Nasze zadanie polegało na rewitalizacji obiektu, który przez brak użytkowania stopniowo popadł w ruinę. Podczas remontu głównego budynku w latach 90. rozebrano słynną pergolę z charakterystycznym neonem i mozaiką Marii Leszczyńskiej, prowadzące na taras schody zewnętrzne oraz elementy małej architektury wraz z fontanną. Zgodnie z wytycznymi inwestora pawilon miał służyć promocji Warszawy, jak również architektury, zostać zaadaptowany na przestrzeń kulturalną i nadbudowany o jedną kondygnację.

Parter i podziemie przeznaczono na siedzibę SARP, a piętro na Biuro Rozwoju Gospodarczego. Naszym nadrzędnym celem projektowym było zachowanie oryginalnego charakteru budynku – lekkiej konstrukcji z ażurową pergolą, smukłymi słupami, przezierną elewacją i mozaiką artystyczną. Główna trudność polegała na zachowaniu tych idei przy jednoczesnej potrzebie spełnienia wymagań inwestora, dotyczących liczby użytkowników, która wynosiła początkowo 300, a docelowo 250 osób. Wymuszało to rozbudowaną sieć instalacji dla tak niewielkiego, w pełni przeszklonego pawilonu z południowo-zachodnią ekspozycją. Aby uniknąć standardowych klimakonwektorów sufitowych, zachować charakterystyczną pergolę i lekkość konstrukcji, po dużym wysiłku projektantów udało się znaleźć rozwiązanie, polegające na umieszczeniu instalacji i kanałów wentylacyjnych w podniesionej podłodze. Dzięki temu została odbudowana stanowiąca wcześniej zadaszenie kawiarni pergola, która teraz przechodzi w żebrowany strop żelbetowy wewnątrz nadbudowanej kondygnacji.