Architektura MuratorRealizacjeReanimacja pawilonu – o koncepcji Pawilonu Architektury Zodiak Szymon Kalata

Reanimacja pawilonu – o koncepcji Pawilonu Architektury Zodiak Szymon Kalata

Naszym nadrzędnym celem projektowym było zachowanie oryginalnego charakteru budynku – lekkiej kon-strukcji z ażurową pergolą, smukłymi słupami, przezierną elewacją i mozaiką artystyczną. Główna trudność polegała na zachowaniu tych idei przy jednoczesnej potrzebie spełnienia wymagań inwestora dotyczących liczby użytkowników – pisze Szymon Kalata.

Pawilon Zodiak
Widok ogólny na pawilon od strony pasażu Wiecha; plac przed budynkiem zaprojektowany został przez krakowską pracownię Gowin&Siuta; Fot. Marcin Czechowicz
Warszawski Pawilon Architektury ZodiakWarszawa, ul. Pasaż Wiecheckiego (Wiecha) 4
AutorzyKalata Architekci, architekci Eliza Kalata, Szymon Kalata (główny projektant), Mateusz Świętorzecki
Współpraca autorskaarchitekci Anna Panasiuk, Jakub Senderowski, Barbara Jaworska, Piotr Sołowiej, Monika Lewandowska
Architektura wnętrzKalata Architekci
Projekt mozaiki:Magdalena Łapińska-Rozenbaum
Zagospodarowanie otoczenia pawilonu:Gowin & Siuta
KonstrukcjaDaniel Przybyłek
Generalny wykonawcaZAB-BUD
InwestorMiasto Stołeczne Warszawa
Powierzchnia terenu314.0 m²
Powierzchnia zabudowy314.0 m²
Powierzchnia użytkowa726.0 m²
Powierzchnia całkowita838.0 m²
Kubatura3715.0 m³
Projekt2015 (Przetarg: 2015)
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycjinie podano

Zespół gastronomiczny Zodiak, autorstwa Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego z 1968 roku, składał się z dwukondygnacyjnego budynku głównego oraz parterowego pawilonu z tarasem kawiarnianym na dachu wraz z charakterystyczną żelbetową pergolą. Nasze zadanie polegało na rewitalizacji obiektu, który przez brak użytkowania stopniowo popadł w ruinę. Podczas remontu głównego budynku w latach 90. rozebrano słynną pergolę z charakterystycznym neonem i mozaiką Marii Leszczyńskiej, prowadzące na taras schody zewnętrzne oraz elementy małej architektury wraz z fontanną. Zgodnie z wytycznymi inwestora pawilon miał służyć promocji Warszawy, jak również architektury, zostać zaadaptowany na przestrzeń kulturalną i nadbudowany o jedną kondygnację.

Parter i podziemie przeznaczono na siedzibę SARP, a piętro na Biuro Rozwoju Gospodarczego. Naszym nadrzędnym celem projektowym było zachowanie oryginalnego charakteru budynku – lekkiej konstrukcji z ażurową pergolą, smukłymi słupami, przezierną elewacją i mozaiką artystyczną. Główna trudność polegała na zachowaniu tych idei przy jednoczesnej potrzebie spełnienia wymagań inwestora, dotyczących liczby użytkowników, która wynosiła początkowo 300, a docelowo 250 osób. Wymuszało to rozbudowaną sieć instalacji dla tak niewielkiego, w pełni przeszklonego pawilonu z południowo-zachodnią ekspozycją. Aby uniknąć standardowych klimakonwektorów sufitowych, zachować charakterystyczną pergolę i lekkość konstrukcji, po dużym wysiłku projektantów udało się znaleźć rozwiązanie, polegające na umieszczeniu instalacji i kanałów wentylacyjnych w podniesionej podłodze. Dzięki temu została odbudowana stanowiąca wcześniej zadaszenie kawiarni pergola, która teraz przechodzi w żebrowany strop żelbetowy wewnątrz nadbudowanej kondygnacji.

Tagi:
Autor: Szymon Kalata
Warszawa ma standardy. Kampania informacyjna na temat dostępności architektonicznej Warszawa rozpoczęło kampanię informacyjno-promocyjną na temat dostępności architektonicznej. Cel to miasto w pełni dostępne dla wszystkich, także dla osób z niepełnosprawnościami.
Budowa siedziby Wydziału Psychologii UW Realizacja kolejnych etapów głównej konstrukcji gmachu ukazywała pełen katalog żelbetowych form przemyślanych na etapie tworzenia jego przestrzeni. Beton jako podstawowe tworzywo, z którego powstaje obiekt, ukazuje się w zróżnicowanych fakturach i formach – o realizacji nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego piszą Karolina Tunajek i Jacek Wochowski z pracowni Projekt Praga.
Siedziba firmy Kradex w Warszawie Budynek jest ze wszech miar nowoczesny, energię pozyskuje się z paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, a linię produkcyjną elastycznie modyfikuje – o projekcie 77STUDIO architektury pisze Jerzy S. Majewski.
Zmiany w projekcie stadionu Polonii: mamy nowe wizualizacje Zakończyły się prace nad koncepcją modernizacji i rozbudowy stadionu Polonii w Warszawie. Pracownia JSK Architekci pokazała nowe wizualizacje budynków i stadionu głównego przy Konwiktorskiej.
Atrium International: dawny Ulubieniec Warszawy idzie do rozbiórki Rozpoczyna się rozbiórka biurowca Atrium International w al. Jana Pawła II. Budynek zaprojektowany w latach 90. przez Biuro Kazimierski i Ryba zdobył tytuł Ulubieńca Warszawy w pierwszej edycji organizowanego przez naszą redakcję konkursu Życie w Architekturze.
Osiedle Szeligowska 83: kolejna warszawska inwestycja w ramach specustawy mieszkaniowej Firma Profbud przymierza się do realizacji osiedla przy ul. Szeligowskiej na warszawskim Bemowie. Zespół z 700 mieszkaniami według projektu pracowni BBGK powstać ma w trybie lex deweloper.