Architektura MuratorWydarzeniaPionierki: kolejny zbiór esejów o prekursorkach architektury w Polsce

Pionierki: kolejny zbiór esejów o prekursorkach architektury w Polsce

Wydawnictwo EMG zaprasza na spotkanie wokół książki „Pionierki”, poświęconej udziałowi kobiet w tworzeniu polskiej kultury architektonicznej. Z Hanna Faryną-Paszkiewicz, Martą Leśniakowską i Grzegorzem Piątkiem rozmawiać będzie prof. Małgorzata Omilanowska.

Pionierki: kolejny zbiór esejów o prekursorkach architektury w Polsce
Okładka książki „Pionierki”, autorzy: Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grażyna Hryncewicz-Lamber, Marta Leśniakowska, Joanna Majczyk, Małgorzata Omilanowska, Grzegorz Piątek, Agnieszka Tomaszewicz, Wydawnictwo EMG, Kraków 2019

Po sukcesie książki „Architektki” wydawnictwo EMG zdecydowało się na kontynuację tematu udziału kobiet w tworzeniu polskiej kultury architektonicznej. „Pionierki” to zbiór esejów o prekursorkach urbanistyki i architektury w Polsce: Annie Ptaszyckiej, Wandzie Krahelskiej, Wandzie Melcer, Gizelli Marguliesównie i Teresie Chmurze-Pełech, a zarazem szósty tom serii „Architektura jest najważniejsza”.

Anna Ptaszycka (1911-1967), absolwentka WA PW (1936), podczas II wojny światowej prowadziła badania nad organizacją miejskich terenów zielonych, od lutego 1945 roku zaangażowała się w prace Biura Odbudowy Stolicy. Pracowała m.in. w Biurze Planu Wrocławia, w Katedrze Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Prezydium Rady Narodowej miasta Krakowa. Była członkinią Komisji Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk i Rady Narodowej miasta Krakowa.

Wanda Krahelska (1886- 1968), działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej, członkini Organizacji Bojowej PPS, współtwórczyni Rady Pomocy Żydom „Żegota”. W latach 1935–1939 była redaktorką naczelną stworzonego przez siebie miesięcznika „Arkady”. Od 1945 do 1947 roku pracowała w Wydziale Propagandy Biura Odbudowy Stolicy. Wraz z Wandą Moszczeńską była pomysłodawczynią i założycielką miesięcznika „Skarpa Warszawska”, które po 1946 roku przekształciło się w tygodnik „Stolica”. 

Wanda Melcer (1896-1972), powieściopisarka, poetka, publicystka, inicjatorka powołania Towarzystwa Reformy Obyczajów i Związku Literatów Polskich. W utworach podejmowała głównie analizę społeczno-obyczajowej sytuacji kobiet.

Gizella Marguliesówna (1905-?), absolwentka WA PW (1932).

Teresa Chmura-Pełech (1933-2009), absolentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1957), pracowała w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej we Wrocławiu jako projektant, wykonała plany zagospodarowania przestrzannego wielu miast, miasteczek i osiedli Dolnego Śląska, m.in. Bystrzycy Kłodzkiej, Duszników-Zdrój, Kudowy-Zdrój, Międzylesia. W latach 1981–1985 wykładała na uniwersytecie w Tizi-Ouzou w Algierii podstawy architektury oraz uczyła rysunku. Była pierwowzorem bohaterek dwóch książek Olgi Tokarczuk: Dom dzienny, dom nocny i Prowadź swój pług przez kości umarłych.

Pionierki, czyli kobiety w architekturze 2

Teksty do publikacji napisali Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grażyna Hryncewicz-Lamber, Marta Leśniakowska, Joanna Majczyk, Małgorzata Omilanowska, Grzegorz Piątek i Agnieszka Tomaszewicz. Już 11 marca w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta spotkanie autorskie. Start: godzina 18.00.

O architektkach czytaj też w nowym, autorskim cyklu w „Architekturze-murator”, który prowadzi Agata Twardoch. Rozpoczyna go rozmowa z Diane Davis, socjolożką i wykładowczynią Harvard Graduate School of Design.

Pritzker 2023: typuje Bal Architektek Sezon na narty i łyżwy, ferie i zimowiska to w świecie architektury czas ogłaszania wyników Pritzkera. Już wkrótce dowiemy się, kto w 2023 roku otrzymał „architektonicznego Nobla”. Czy jury nas zaskoczy? Bal Architektek przedstawia swoje typy.
Lina Ghotmeh zaprasza do stołu Nowy pawilon Serpentine zaprojektuje Lina Ghotmeh, francuska architektka libańskiego pochodzenia. Założycielki Balu architektek tym razem o inicjatywie londyńskiej galerii, która w ogrodach Kensington od ponad 20 lat realizuje co roku inną tymczasową instalację.
Belinda Tato w Katowicach! Do Katowic przyjeżdża ceniona architektka Belinda Tato, propagatorka miejskiego projektowania społecznego z madryckiego biura Ecosistema Urbano. Tato spotka się między innymi ze studentami i mieszkańcami regionu.
Apel ukraińskich architektek o wsparcie dla ich mężów, braci i ojców, którzy walczą o niepodległą Ukrainę Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka pieniędzy na samochody, środki medyczne i wyposażenie dla ukraińskich żołnierzy. Akcja została zainicjowana na prośbę tamtejszych architektek, a także córek i żon architektów, którzy walczą w obwodzie donieckim, jednym z najgorętszych miejsc na Ukrainie.
Własny pokój: historia kobiet w duńskiej architekturze W 1929 roku Virginia Woolf napisała esej „Własny pokój”. W tekście zwraca uwagę na potrzebę niezależności finansowej oraz prywatnej przestrzeni, które wspólnie pozwolą kobietom tworzyć. Czy sto lat później kobiecie-matce nie przyznaje się własnego pokoju w ostatniej kolejności? Podpowiadamy od razu, że kuchnia czy pralnia to nie jest prywatne pomieszczenie do samorozwoju.
Młoda architektka ratuje zespół pałacowy w Rokietnicy Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.