Architektura MuratorWydarzeniaPionierki: kolejny zbiór esejów o prekursorkach architektury w Polsce

Pionierki: kolejny zbiór esejów o prekursorkach architektury w Polsce

Wydawnictwo EMG zaprasza na spotkanie wokół książki „Pionierki”, poświęconej udziałowi kobiet w tworzeniu polskiej kultury architektonicznej. Z Hanna Faryną-Paszkiewicz, Martą Leśniakowską i Grzegorzem Piątkiem rozmawiać będzie prof. Małgorzata Omilanowska.

Pionierki: kolejny zbiór esejów o prekursorkach architektury w Polsce
Okładka książki „Pionierki”, autorzy: Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grażyna Hryncewicz-Lamber, Marta Leśniakowska, Joanna Majczyk, Małgorzata Omilanowska, Grzegorz Piątek, Agnieszka Tomaszewicz, Wydawnictwo EMG, Kraków 2019

Po sukcesie książki „Architektki” wydawnictwo EMG zdecydowało się na kontynuację tematu udziału kobiet w tworzeniu polskiej kultury architektonicznej. „Pionierki” to zbiór esejów o prekursorkach urbanistyki i architektury w Polsce: Annie Ptaszyckiej, Wandzie Krahelskiej, Wandzie Melcer, Gizelli Marguliesównie i Teresie Chmurze-Pełech, a zarazem szósty tom serii „Architektura jest najważniejsza”.

Anna Ptaszycka (1911-1967), absolwentka WA PW (1936), podczas II wojny światowej prowadziła badania nad organizacją miejskich terenów zielonych, od lutego 1945 roku zaangażowała się w prace Biura Odbudowy Stolicy. Pracowała m.in. w Biurze Planu Wrocławia, w Katedrze Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Prezydium Rady Narodowej miasta Krakowa. Była członkinią Komisji Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk i Rady Narodowej miasta Krakowa.

Wanda Krahelska (1886- 1968), działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej, członkini Organizacji Bojowej PPS, współtwórczyni Rady Pomocy Żydom „Żegota”. W latach 1935–1939 była redaktorką naczelną stworzonego przez siebie miesięcznika „Arkady”. Od 1945 do 1947 roku pracowała w Wydziale Propagandy Biura Odbudowy Stolicy. Wraz z Wandą Moszczeńską była pomysłodawczynią i założycielką miesięcznika „Skarpa Warszawska”, które po 1946 roku przekształciło się w tygodnik „Stolica”. 

Wanda Melcer (1896-1972), powieściopisarka, poetka, publicystka, inicjatorka powołania Towarzystwa Reformy Obyczajów i Związku Literatów Polskich. W utworach podejmowała głównie analizę społeczno-obyczajowej sytuacji kobiet.

Gizella Marguliesówna (1905-?), absolwentka WA PW (1932).

Teresa Chmura-Pełech (1933-2009), absolentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1957), pracowała w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej we Wrocławiu jako projektant, wykonała plany zagospodarowania przestrzannego wielu miast, miasteczek i osiedli Dolnego Śląska, m.in. Bystrzycy Kłodzkiej, Duszników-Zdrój, Kudowy-Zdrój, Międzylesia. W latach 1981–1985 wykładała na uniwersytecie w Tizi-Ouzou w Algierii podstawy architektury oraz uczyła rysunku. Była pierwowzorem bohaterek dwóch książek Olgi Tokarczuk: Dom dzienny, dom nocny i Prowadź swój pług przez kości umarłych.

Pionierki, czyli kobiety w architekturze 2

Teksty do publikacji napisali Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grażyna Hryncewicz-Lamber, Marta Leśniakowska, Joanna Majczyk, Małgorzata Omilanowska, Grzegorz Piątek i Agnieszka Tomaszewicz. Już 11 marca w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta spotkanie autorskie. Start: godzina 18.00.

O architektkach czytaj też w nowym, autorskim cyklu w „Architekturze-murator”, który prowadzi Agata Twardoch. Rozpoczyna go rozmowa z Diane Davis, socjolożką i wykładowczynią Harvard Graduate School of Design.

Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Jadwiga Dobrzyńska: prekursorka, architektoniczka, pierwsza kobieta w polskiej architekturze W 2022 roku mija sto lat, odkąd Jadwiga Dobrzyńska jako pierwsza kobieta w Polsce ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, a następnie, również jako pierwsza kobieta, otrzymała uprawnienia architektoniczne. Tym razem inicjatorki Balu architektek przypominają postać tej niezwyklej projektantki.
Bal architektek na Expo w Dubaju Architektki na imprezach branżowych zaczynają być coraz bardziej widoczne. Przyszłoroczną edycję biennale architektury w Wenecji będzie kuratorować kobieta, pochodząca z Ghany Lesley Lokko. A jak sprawy mają się na drugim biegunie wydarzeń, czyli na światowej wystawie Expo, nazywanej przez niektórych architektoniczną Eurowizją*? Inicjatorki Balu architektek tym razem o zaprojektowanych przez kobiety najciekawszych pawilonach na Expo 2020 w Dubaju.
Kreatywność inspirowana naturą: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską Wszystko wskazuje na to, że rozwiązaniem na miarę czasu nie jest maksymalizacja skali, na co pozwala oczywiście poziom współczesnej technologii, lecz redukcja zużycia, a także swego rodzaju recykling.
Tamale Mini-Living: Polka buduje osiedle w Ghanie W lipcu ma się rozpocząć budowa osiedla Mini-Living w Tamale na północy Ghany. To nowy projekt biura modelsoffbeauty prowadzonego przez polską architektkę Magdalenę Górecką.
Architektki z Ukrainy: dwanaście wybitnych architektek z Kijowa, Charkowa i Odessy Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet BAL_architektek przywołuje postaci dwunastu znaczących kobiet w ukraińskiej architekturze. Są wśród nich właścicielki pracowni architektonicznych i wnętrzarskich, kreatorki międzynarodowych marek czy lokalne aktywistki. Poznajcie dwanaście architektek, które dziś szczególnie zasługują na Waszą uwagę.