Architektura MuratorWydarzeniaPionierki: kolejny zbiór esejów o prekursorkach architektury w Polsce

Pionierki: kolejny zbiór esejów o prekursorkach architektury w Polsce

Wydawnictwo EMG zaprasza na spotkanie wokół książki „Pionierki”, poświęconej udziałowi kobiet w tworzeniu polskiej kultury architektonicznej. Z Hanna Faryną-Paszkiewicz, Martą Leśniakowską i Grzegorzem Piątkiem rozmawiać będzie prof. Małgorzata Omilanowska.

Pionierki: kolejny zbiór esejów o prekursorkach architektury w Polsce
Okładka książki „Pionierki”, autorzy: Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grażyna Hryncewicz-Lamber, Marta Leśniakowska, Joanna Majczyk, Małgorzata Omilanowska, Grzegorz Piątek, Agnieszka Tomaszewicz, Wydawnictwo EMG, Kraków 2019

Po sukcesie książki „Architektki” wydawnictwo EMG zdecydowało się na kontynuację tematu udziału kobiet w tworzeniu polskiej kultury architektonicznej. „Pionierki” to zbiór esejów o prekursorkach urbanistyki i architektury w Polsce: Annie Ptaszyckiej, Wandzie Krahelskiej, Wandzie Melcer, Gizelli Marguliesównie i Teresie Chmurze-Pełech, a zarazem szósty tom serii „Architektura jest najważniejsza”.

Anna Ptaszycka (1911-1967), absolwentka WA PW (1936), podczas II wojny światowej prowadziła badania nad organizacją miejskich terenów zielonych, od lutego 1945 roku zaangażowała się w prace Biura Odbudowy Stolicy. Pracowała m.in. w Biurze Planu Wrocławia, w Katedrze Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Prezydium Rady Narodowej miasta Krakowa. Była członkinią Komisji Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk i Rady Narodowej miasta Krakowa.

Wanda Krahelska (1886- 1968), działaczka Polskiej Partii Socjalistycznej, członkini Organizacji Bojowej PPS, współtwórczyni Rady Pomocy Żydom „Żegota”. W latach 1935–1939 była redaktorką naczelną stworzonego przez siebie miesięcznika „Arkady”. Od 1945 do 1947 roku pracowała w Wydziale Propagandy Biura Odbudowy Stolicy. Wraz z Wandą Moszczeńską była pomysłodawczynią i założycielką miesięcznika „Skarpa Warszawska”, które po 1946 roku przekształciło się w tygodnik „Stolica”. 

Wanda Melcer (1896-1972), powieściopisarka, poetka, publicystka, inicjatorka powołania Towarzystwa Reformy Obyczajów i Związku Literatów Polskich. W utworach podejmowała głównie analizę społeczno-obyczajowej sytuacji kobiet.

Gizella Marguliesówna (1905-?), absolwentka WA PW (1932).

Teresa Chmura-Pełech (1933-2009), absolentka WA PWr (1957), pracowała w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej we Wrocławiu jako projektant, wykonała plany zagospodarowania przestrzannego wielu miast, miasteczek i osiedli Dolnego Śląska, m.in. Bystrzycy Kłodzkiej, Duszników-Zdrój, Kudowy-Zdrój, Międzylesia. W latach 1981–1985 wykładała na uniwersytecie w Tizi-Ouzou w Algierii podstawy architektury oraz uczyła rysunku. Była pierwowzorem bohaterek dwóch książek Olgi Tokarczuk: Dom dzienny, dom nocny i Prowadź swój pług przez kości umarłych.

Pionierki, czyli kobiety w architekturze 2

Teksty do publikacji napisali Hanna Faryna-Paszkiewicz, Grażyna Hryncewicz-Lamber, Marta Leśniakowska, Joanna Majczyk, Małgorzata Omilanowska, Grzegorz Piątek i Agnieszka Tomaszewicz. Już 11 marca w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta spotkanie autorskie. Start: godzina 18.00.

O architektkach czytaj też w nowym, autorskim cyklu w „Architekturze-murator”, który prowadzi Agata Twardoch. Rozpoczyna go rozmowa z Diane Davis, socjolożką i wykładowczynią Harvard Graduate School of Design.

Przedszkole Kobro: w Łodzi powstanie przedszkole projektu Katarzyny Kobro Łódzka ASP dysponuje już działką, na której powstanie funkcjonalistyczne przedszkole Kobro. Projekt na podstawie archiwalnych zdjęć makiety opracował zespół z Biura Architekta Miasta Łodzi.
Architektki. W nowym cyklu „A-m” rozmowa z Diane Davis z Harvard Graduate School of Design Poruszam się w sferze pewnego uogólnienia, stereotypu, ale jednak myślę, że kobiety mogą budować lepsze miasta, bo są otwarte na negocjacje i kwestionują hierarchiczną strukturę zarządzania, zastępując ją układem horyzontalnym – mówi Diane Davis, socjolożka i wykładowczyni Harvard Graduate School of Design. Rozmową z nią otwieramy nowy cykl poświęcony kobietom w architekturze.
Być jak Skibniewska – dyskusja w ramach projektu Ulice dla Kobiet W Warszawie jedynie 170 obiektów miejskich nosi nazwy upamiętniające wybitne kobiety. Inicjatorzy akcji Ulice dla Kobiet chcą to zmienić. 13 września organizują kolejną debatę, która tym razem zwróci uwagę na rolę wyjątkowych architektek i projektantek.
Architektura – męski klub? Jury nagrody Pritzkera odmówiło ostatnio przyznania się do błędu, jakim było pominięcie w werdykcie z 1991 roku Denise Scott Brown. Wówczas to prestiżowe wyróżnienie otrzymał tylko jej mąż – Robert Venturi. Mimo swoich osiągnięć amerykańska architektka, często doświadczała dyskryminacji. Czy płeć w jakikolwiek sposób wpływa na karierę projektantek? Co zmieniło się w ciągu ostatniego stulecia? Jak jest w Polsce, a jak za granicą?