Architektura MuratorWydarzeniaPlanet Netherlands. Podróż przez architekturę Holandii

Planet Netherlands. Podróż przez architekturę Holandii

Planet Netherlands to internetowy festiwal filmowy poświęcony ostatnim 20 latom w holenderskiej architekturze – od słynnego Moebius House autorstwa UNStudio z 1998 roku po projekty w ramach programu Almere 2030

Planet Netherlands. Podróż przez architekturę Holandii
Biblioteka Uniwersytecka w Utrechcie, proj. Wiel Arets Architects, 2004, fot. Mark Hadden/serwis prasowy

Osiem spotkań z architekturą – przygotowanych przez Ambasadę i Konsulat Generalny Królestwa Niderlandów we Włoszech i wyprodukowanych we współpracy z platformą The Architecture Player – składa się na unikalny program filmów i krótkometrażowych dokumentów wyświetlanych na profilach społecznościowych włoskiej ambasady (#Olandiamo) przez osiem tygodni: od 22 czerwca do 15 sierpnia. Środowisko, adaptacja, recyckling to niektóre z ważnych dla holenderskiej architektury tematów podejmowanych także w ramach cyklu. Jego kuratorem jest włoski krytyk architektury i kurator Marco Brizzi, założyciel The Architecture Player. W serii rozmów prowadzonych z wybranymi architektami (m.in. Liesbeth van der Pol, Nathalie de Vries, Maurice Nio, Kees Kaan, Ellen van Loon, Marijn Schenk) prezentuje zupełnie nowe spojrzenie na dokonania i poszukiwania najbardziej interesujących holenderskich projektantów. Wszystkie pokazywane prace ujawniają podejście eksperymentalne. Na przykład Moebius House, zbudowany przez UNStudio w 1998 roku, został opracowany w formie cyfrowego diagramu w celu zweryfikowania możliwości systematycznego korzystania z zamieszkanych przestrzeni 24 godziny na dobę. Eksperymentom sprzyja kultura projektowania, która jest otwarta na badania i ograniczona mniej rygorystycznymi przepisami niż w innych europejskich krajach – tłumaczą organizatorzy.

Planet Netherlands, 22 czerwca - 15 sierpnia 2020
Instagram @olandiamo
Facebook @olandiamo.in.italia
Twitter @Olandiamo

20 opowieści z wnętrza Dzisiejsze mikroapartmenty, lofty lat 70., nieformalne aranżacje lat 60., wypełnione sprzętami gospodarstwa domowego wnętrza lat 50., a także pierwsze otwarte, przenikające się przestrzenie z lat 20. Wystawą Home Stories. 100 Years, 20 Visionary Interiors Vitra Design Museum rozpoczyna dyskusję o prywatnych wnętrzach mieszkalnych ostatniego stulecia.
Brutalizm wraca do łask [WIDEO] SOS Brutalizm. Ratujmy betonowe monstra! - takim hasłem promowano kampanię na rzecz ochrony brutalistycznych budynków. Dzięki internautom na stronie www.sosbrutalism.org można dziś znaleźć już blisko 1100 ich przykładów, a przedsięwzięcie podsumowuje wystawa w Deutsches Architekturmuseum oraz dwutomowa publikacja. To pierwszy taki całościowy przegląd nurtu, który obecny był w światowej architekturze od lat 50. do 70. XX wieku.
Końce i nowe początki architektury Prawie 60 lat podsumowało ArchitekturZentrum Wien wystawą i międzynarodowym kongresem pod hasłem Na końcu: Architektura. Podróże w czasie 1959-2019. Była to ostatnia inicjatywa dyrektora wiedeńskiej instytucji – Dietmara Steinera, który z końcem roku 2016 odszedł na emeryturę. Jakie punkty zwrotne wyznacza zatem znaczący krytyk architektury i jedno z bardziej liczących się na świecie architektonicznych centrów? Jak rysuje się przyszłość tej dziedziny wobec dzisiejszego globalnego kryzysu? I czy powinniśmy czekać na jej ostateczny koniec, czy może jednak na kolejny nowy początek – zastanawia się Agnieszka Skolimowska.
Darmowe kursy architektury on-line: MIT, Yale, Ohio State i University of Michigan Jak wygląda nauczanie projektowania architektonicznego i historii architektury na wiodących uczelniach w USA. Pięć najciekawszych, darmowych kursów on-line: MIT, Yale, Ohio State University i University of Michigan.
Cykl architektoniczny: Mister Warszawy 50 lat później Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na cykl wykładów młodych krytyków i historyków architektury o najważniejszych zjawiskach w architekturze i wzornictwie PRL-u. Przyjrzymy się ówczesnym warunkom powstawania architektury oraz paradoksom związanym z socjalistycznym „wytwarzaniem przestrzeni”.