Architektura MuratorWydarzeniaPlanet Netherlands. Podróż przez architekturę Holandii

Planet Netherlands. Podróż przez architekturę Holandii

Planet Netherlands to internetowy festiwal filmowy poświęcony ostatnim 20 latom w holenderskiej architekturze – od słynnego Moebius House autorstwa UNStudio z 1998 roku po projekty w ramach programu Almere 2030

Planet Netherlands. Podróż przez architekturę Holandii
Biblioteka Uniwersytecka w Utrechcie, proj. Wiel Arets Architects, 2004, fot. Mark Hadden/serwis prasowy

Osiem spotkań z architekturą – przygotowanych przez Ambasadę i Konsulat Generalny Królestwa Niderlandów we Włoszech i wyprodukowanych we współpracy z platformą The Architecture Player – składa się na unikalny program filmów i krótkometrażowych dokumentów wyświetlanych na profilach społecznościowych włoskiej ambasady (#Olandiamo) przez osiem tygodni: od 22 czerwca do 15 sierpnia. Środowisko, adaptacja, recyckling to niektóre z ważnych dla holenderskiej architektury tematów podejmowanych także w ramach cyklu. Jego kuratorem jest włoski krytyk architektury i kurator Marco Brizzi, założyciel The Architecture Player. W serii rozmów prowadzonych z wybranymi architektami (m.in. Liesbeth van der Pol, Nathalie de Vries, Maurice Nio, Kees Kaan, Ellen van Loon, Marijn Schenk) prezentuje zupełnie nowe spojrzenie na dokonania i poszukiwania najbardziej interesujących holenderskich projektantów. Wszystkie pokazywane prace ujawniają podejście eksperymentalne. Na przykład Moebius House, zbudowany przez UNStudio w 1998 roku, został opracowany w formie cyfrowego diagramu w celu zweryfikowania możliwości systematycznego korzystania z zamieszkanych przestrzeni 24 godziny na dobę. Eksperymentom sprzyja kultura projektowania, która jest otwarta na badania i ograniczona mniej rygorystycznymi przepisami niż w innych europejskich krajach – tłumaczą organizatorzy.

Planet Netherlands, 22 czerwca - 15 sierpnia 2020
Instagram @olandiamo
Facebook @olandiamo.in.italia
Twitter @Olandiamo

Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
20 opowieści z wnętrza Dzisiejsze mikroapartmenty, lofty lat 70., nieformalne aranżacje lat 60., wypełnione sprzętami gospodarstwa domowego wnętrza lat 50., a także pierwsze otwarte, przenikające się przestrzenie z lat 20. Wystawą Home Stories. 100 Years, 20 Visionary Interiors Vitra Design Museum rozpoczyna dyskusję o prywatnych wnętrzach mieszkalnych ostatniego stulecia.
Brutalizm wraca do łask [WIDEO] SOS Brutalizm. Ratujmy betonowe monstra! - takim hasłem promowano kampanię na rzecz ochrony brutalistycznych budynków. Dzięki internautom na stronie www.sosbrutalism.org można dziś znaleźć już blisko 1100 ich przykładów, a przedsięwzięcie podsumowuje wystawa w Deutsches Architekturmuseum oraz dwutomowa publikacja. To pierwszy taki całościowy przegląd nurtu, który obecny był w światowej architekturze od lat 50. do 70. XX wieku.
Końce i nowe początki architektury Prawie 60 lat podsumowało ArchitekturZentrum Wien wystawą i międzynarodowym kongresem pod hasłem Na końcu: Architektura. Podróże w czasie 1959-2019. Była to ostatnia inicjatywa dyrektora wiedeńskiej instytucji – Dietmara Steinera, który z końcem roku 2016 odszedł na emeryturę. Jakie punkty zwrotne wyznacza zatem znaczący krytyk architektury i jedno z bardziej liczących się na świecie architektonicznych centrów? Jak rysuje się przyszłość tej dziedziny wobec dzisiejszego globalnego kryzysu? I czy powinniśmy czekać na jej ostateczny koniec, czy może jednak na kolejny nowy początek – zastanawia się Agnieszka Skolimowska.
Darmowe kursy architektury on-line: MIT, Yale, Ohio State i University of Michigan Jak wygląda nauczanie projektowania architektonicznego i historii architektury na wiodących uczelniach w USA. Pięć najciekawszych, darmowych kursów on-line: MIT, Yale, Ohio State University i University of Michigan.