Stworzona dla Berlina instalacja #StayOut to fikcyjna infrastruktura do życia, składająca się z siedmiu pneumatycznych konstrukcji, w których umieszczono siedmiu performerów. Połączenie architektury i performansu, sztuki i scenografii, a także zupełnie nowy świat doznań w przestrzeni publicznej. Tytuł #StayOut nawiązuje do słynnego hasła #Zostań w domu, jest jego odwróceniem polegającym na wyprowadzeniu życia na ulice. Sformułowanie to ma też drugie adekwatne w pandemicznych warunkach znaczenie – Trzymaj się z daleka.
Czytaj też: Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu |
#StayOut wskazuje na napięcie, które pojawiło się wraz z kryzysem związanym z koronawirusem. Wcześniej tylko drzemało pod powierzchnią, pandemia stała się katalizatorem. Słowa kluczowe to kontrola państwa i społeczeństwa a samostanowienie i wolność, równowaga życia prywatnego i publicznego, znaczenie fizycznej bliskości i dystansu, zderzenie między izolacją a komunikacją, między jednostką a społeczeństwem – mówią o swojej instalacji, która była prezentowana w dniach 6-8 sierpnia na Karl Marx Allee, Canevacci i Young.
Wcześniejsza, nawiązująca do tematu pandemii praca Plastique Fantastique nosiła tytuł iSphere i powstała po 27 kwietnia 2020 roku, kiedy to władze Berlina nakazały zakrywanie ust i nosa w środkach transportu publicznego. Miała mniejszą skalę niż #StayOut, stanowiła rodzaj gadżetu inspirowanego komiksami science-fiction z lat 50. i dziełami utopijnych ruchów lat 60. Kulista osłona na głowę jest popowa i należy do wszystkich. To też projekt open-source, który każdy może rozwijać i ulepszać. Dodatkowe elementy mogą nadać iSphere niepowtarzalny charakter: może ona mieć osłonę przeciwsłoneczną, lustrzaną warstwę, zintegrowany mikrofon, głośnik, wentylator lub fajkę – piszą berlińscy artyści.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!