fotka z /zdjecia/Studenci_foto_VELUX_72dpi-01(2).jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Podróż do stolicy ekologicznej architektury

2010-07-06 2:00

Agnieszka Szwarczewska, obecnie studentka V roku Wydziału Architektury na Politechnice Poznańskiej zwyciężyła w konkursie VELUX i odbędzie dwumiesięczną praktykę zawodową w biurze architektonicznym VELUX w Hørsholm koło Kopenhagi.

Z końcem czerwca rozstrzygnięta została dziewiąta edycja konkursu dobrze znanego w kręgach studenckich, organizowanego przez firmę VELUX.Nabór na staż z każdym rokiem przyciąga coraz większą rzeszę zainteresowanych, w tym roku aplikowało blisko 50 kandydatów z całej Polski. Jury architektów w składzie: Monika Kupska-Kupis, Lone Feiffer i Henryk Norlander Smith (m.in. współprojektant energooszczędnego domu LUMINA pracowni Archipelag z Wrocławia) spośród wielu niezwykle uzdolnionych osób wybrało Agnieszkę Szwarczewską z Poznania. Wyjazd odbędzie się w dniach2 sierpnia – 24 września 2010 roku, a firma VELUX sfinansuje wszystkie koszty, związane z podróżą oraz pobytem studentki w Danii.

Agnieszka przekonała nas swoim bardzo różnorodnym doświadczeniem, a także wysokim stopniem motywacji. Podczas stażu studenci z całego świata są równoprawnymi członkami międzynarodowego zespołu architektów, zatem decydującym kryterium wyboru są kreatywność, umiejętności warsztatowe i swoboda komunikacji.” - mówi architekt VELUX, Monika Kupska-Kupis.

Agnieszka Szwarczewska już po III roku studiów wyjechała do Włoch, zgłębiać tajniki tamtejszej architektury w ramach wymiany studenckiej programu Sokrates Erasmus. Tam odbyła swój pierwszy architektoniczny staż w biurze architektonicznym EkoPlan.

Po powrocie do Polski zrozumiałam, że aby zapewnić sobie dobry start w zawodzie, ważne jest zdobycie doświadczenia podczas studiów. Szukałam takich możliwości w Polsce, dlatego zatrudniłam się w poznańskim biurze Mao Studio. Później przeniosłam się na niemal rok do Niemiec do pracowni Bolles&Wilson. Staż w duńskim biurze VELUX będzie świetnym uzupełnieniem mojej dotychczasowej praktyki studenckiej. Dania i firma VELUX słyną z energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. To jest przyszłość architektury i tego oczekują inwestorzy.” – mówi Agnieszka Szwarczewska, studentka z Poznania.

Agnieszka ceni sobie zagraniczne wyjazdy, które pozwalają zrozumieć inną specyfikę architektury danego kraju. Ponadto jest wielbicielką duńskiego wzornictwa słynącego z prostoty formy i nigdy nieprzemijającej elegancji.

CZYTAJ TAKŻE>> STAŻ VELUX 2009

W poprzednich edycjach w konkursie wzięli udział wyjątkowi studenci, których kariera po stażu w Danii potoczyła się niezwykle ciekawie. Jędrzej Kolesiński pracował u Normana Fostera, Ewa Białecka zrobiła doktorat w Szwecji, a biuro Łukasza Pastuszki „MOOMOO” zostało uznane przez Wallpaper za jedno z trzydziestu najbardziej obiecujących na świecie. Zeszłoroczny zwycięzca stażu Michał Majewski z chęcią pojechałby na staż jeszcze raz, ale tego regulamin zabrania.

Najważniejsze jest, jak wiele się nauczyłem od architektów VELUX. Zwłaszcza w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i energooszczędnego budownictwa, które na studiach są poruszane bardzo teoretycznie. Wykorzystanie tych rozwiązań w praktyce nie stanowi dla mnie teraz problemu. Niezwykle ważna jest również atmosfera w biurze VELUX. Nie jesteś studentem od parzenia kawy, bo są tam supernowoczesne ekspresy, ale członkiem zespołu projektowego. Najbardziej chyba zaskoczyło mnie, że mój szef wyjeżdżając na urlop pożyczył mi swój własny rower.” – wspomina Michał.

***

Zapraszamy również na stronę internetową firmy VELUX: www.VELUX.pl lub www.VELUX.com

Informacje o Grupie VELUX

Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania, a także panele solarne przeznaczone do montażu na dachu.Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.

Informacje o VELUX w Polsce

Firma VELUX Polska, będąca częścią Grupy VELUX, jest obecna na polskim rynku od 1989 roku. Biuro handlowe VELUX Polska funkcjonuje od 1990 roku. Pierwszą fabrykę w Gnieźnie otwarto w 1998 roku, a kolejna powstała w 2003 roku w Namysłowie. Wszystkie fabryki w Polsce otrzymały certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudnienie VELUX w Polsce systematycznie rośnie, obecnie w fabrykach i spółce handlowej pracuje ponad 1 300 osób.

fotka z /zdjecia/velux_staz_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury