Architektura MuratorWydarzeniaPolacy w finale Young Talent Architecture Awards

Polacy w finale Young Talent Architecture Awards

Ogłoszono listę dziewięciu projektów zakwalifikowanych do finału Young Talent Architecture Award. Ustanowiona przez Fundację im. Miesa van der Rohe nagroda honoruje najlepsze prace dyplomowe obronione na europejskich uczelniach. W finałowej dziewiątce są prace Polaków.

YTAA - nowa nagroda dla młodych architektów
Źródło: materiały prasowe konkursu

Fundacja im. Miesa can der Rohe oraz Creative Europe ogłosiły dziewiątkę projektów zakwalifikowanych do finału Young Talent Architecture Award. Ustanowiona w 2016 roku nagroda została powołana w celu uhonorowania najlepszych projektów dyplomowych, obronionych na europejskich uczelniach. Prace wyłoniono spośród 30 koncepcji z krótkiej listy, opublikowanej na początku października.

Wśród finałowych projektów znalazła się praca S'lowtecture: housing structure, Wroclaw – Zerniki autorstwa Tomasza Bromy, obroniona na Politechnice Wrocławskiej i zgłoszona przez prof. Elżbietę Trocką-Leszczyńską. Drugim Polakiem na liście jest Iwo Borkowicz, którego projekt pt. A Symbiotic Relation of Cooperative Social Housing and Dispersed Tourism in Havana Vieja został zgłoszony przez uczelnię zagraniczną - Katolicki Uniwersytet w Leuven (Belgia). Pełna lista dziewięciu finałowych projektów jest dostępna na stronie www.world-architects.com

Do pierwszej edycji programu zgłoszono 211 projektów dyplomowych z roku akademickiego 2015-2016, obronionych na kierunkach architektura, urbanistyka i architektura krajobrazu na ponad stu europejskich uczelniach. Projekty były nominowane przez te placówki, które zgłosiły chęć udziału w konkursie.

Nagrodą dla zwycięzcy jest 5000 Euro, profil na stronie www.world-architects.com, udział w wystawie EUMiesAward, licencja programu Vectorworks, meble USM do urządzenia pracowni oraz dyplom.

W skład jury weszli: 
- Jose Luis Vallejo, architekt dyrektor w pracowni Ecosistema Urbano z Madrytu (przewodniczący jury)
- Inge Beckel, architekt, redaktor szwajcarskiego czasopism architects.com, Zurych
- Michał Duda, historyk architektury, kurator w Muzeum Architektury we Wrocławiu
- Julia Kauste, socjolog, dyrektorka Muzeum Fińskiej Architektury w Helsinkach
- Triin Ojari, architekt, dyrektor Muzeum Estońskiej Architektury w Tallinie

Ogłoszenie nazwisk trzech zwycięzców oraz ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w ramach 15. Międzynarodowego Biennale w Wenecji 28 października 2016 roku.

eVolo Skyscraper 2023: konkurs na wieżowce przyszłości Amerykański magazyn eVolo ogłosił kolejną edycję międzynarodowego konkursu na innowacyjne wieżowce: eVolo Skyscraper competition. Uczestnicy nie mają w zasadzie żadnych ograniczeń. Obiekt powinien jedynie być technicznie możliwy do zrealizowania i przyjazny środowisku. Zgłoszenia do 21 lutego 2023 roku.
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2022: przyjmowanie zgłoszeń Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do 11. edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Po raz kolejny poznamy najciekawsze budynki i przestrzenie publiczne regionu.
Nagroda Jože Plečnika dla Polaków Po raz pierwszy w historii Nagroda Jože Plečnika trafiła do twórców z zagranicy.  Stowarzyszenie Architektów Czeskich postanowiło uhonorować nią w tym roku m.in.  Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka, Ewę Nekandę-Trepkę, Jerzego Ilkosza i Krzysztofa Pawłowskiego.
Tile of Spain 2022 – konkurs na najlepsze realizacje z wykorzystaniem hiszpańskiej ceramiki Hiszpańskie Stowarzyszenie Producentów Płytek Ceramicznych ASCER ogłosiło 21. edycję międzynarodowego konkursu na najlepsze realizacje, w których wykorzystano hiszpańską ceramikę. Pula nagród wynosi 35 000 euro!
Konkurs Obiekt Roku w Systemach Aluprof rozstrzygnięty! Grand Prix 2022 dla budynku Neofilologii i Lingwistyki UW Znamy wyniki IV edycji międzynarodowego konkursu Obiekt Roku w Systemach Aluprof. Jury wyróżniło 10 realizacji, które są również laureatami wielu prestiżowych konkursów. Główna nagroda przypadła nowemu budynkowi Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates.
European Prize for Urban Public Space 2022: ogłoszono pięciu finalistów Aż 3 projekty z Polski zakwalifikowały się do 25 prac, które reprezentują grono najlepszych realizacji przestrzeni publicznej w Europie. Jury wybrało już 5 finalistów Europejskiej Nagrody Miejskiej Przestrzeni Publicznej 2022. W listopadzie jury wybierze zwycięzcę, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w CCCB.