Architektura MuratorWydarzeniaPolacy z nagrodą w międzynarodowym konkursie

Polacy z nagrodą w międzynarodowym konkursie

Projekt "What crawls after the dusk" otrzymał pierwszą nagrodę w ideowym konkursie "Venice Re-Creation Centre". Jego autorami są Marcin Kitala i Zygmunt Maniaczyk z Częstochowy.

Wyniki konkursu "Venice. Re-Creation Centre"
I nagroda, "What crawls after the dusk", projekt: Marcin Kitala i Zygmunt Maniaczyk

Tłumnie odwiedzana przez turystów Wenecja boryka się z wieloma problemami. Jednym z nich jest wyludnienie – wyspę na stałe zamieszkuje zaledwie około 50 tys. osób. W mieście znajduje się wiele opuszczonych i nieużytkowanych budynków, co widać szczególnie poza sezonem i w oddaleniu od głównych atrakcji turystycznych.

Odnosząc się do tych problemów, portugalska platforma Ctrl+Space zorganizowała konkurs na projekt modernizacji wybranego obiektu na terenie Lido. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji rewitalizacji niezamieszkanych budynków oraz przekształcenie ich w wielofunkcyjne przestrzenie z dominującą funkcją kulturalną, która miałaby się przyczynić do ożywienia ekonomicznego i kulturalnego okolicy.

Pierwszą nagrodę otrzymali Marcin Kitala i Zygmunt Maniaczyk z Częstochowy za projekt „What crawls after the dusk”. W opinii jury czytamy: Ścieżka prowadząca przez budynek została udramatyzowana, budynki spersonifikowane, a rzeczywistość odrealniona. Wizyta stała się ekspedycją. Narracja przypomina świat fantastyki, podobnie jak w filmie „Stalker” Tarkovskiego, gdzie widz konfrontowany jest z nieoczekiwanymi sceneriami. Świadome założenie, by nie przywracać budynkom ich dawnej świetności - co można odczytywać jako postawę krytyczną w stosunku do modernizacji tuszującej upływ czasu - to podejście głęboko filozoficzne. Choć nie ma wątpliwości co do wartości istniejącej zabudowy, poprzez epicki spektakl wyburzania budynki przenoszone są w strefę wspomnienia, a działka uwalniania.

Drugą nagrodę otrzymał projekt “Spiritosa Invenzione” autorstwa Stefano Gariglio, Matilde Mellini, Matteo Pallaoro i Alberto De Giovanni ze Szwajcarii, a trzecią “Third Life”, opracowany przez Clémenta Ringot z Belgii. Jury przyznało także cztery wyróżnienia honorowe:

“Link*Invade*Reactivate” projekt: Ana Sequeiros Gómez and Javier Torres Navarro, Hiszpania

“Regeneration” projekt: Paweł Kuczyński and Wojciech Losa, Polska

“Awaken the Memory” projekt: Giacomo Tomidei, Michele Ciervo and Lorenzo Ranzani, Włochy

“Beauty can't wait” projekt: Gabriele Filippi from Genova, Włochy

“The Biennale Beach” projekt: Sinan Mihelčič, Urh Wiegele and Andraž Hrovat, Słowenia

Tagi:
Toyo Ito i złoty lew dla japońskiego pawilonu na 13. Biennale Architektury w Wenecji Miasta zniszczone w marcu 2011 roku przez tsunami, ludzie, którzy stracili swoje domy, przyjaciół i rodziny – co może zrobić dla nich architektura? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć architekt Toyo Ito, kurator japońskiego pawilonu na 13. Miedzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji
Norman Foster na weneckim Biennale Architektury. Zobacz film W zaprojektowanej przez Normana Fostera instalacji prowadzącej do wnętrza weneckiego Arsenału rysowane światłem nazwiska architektów, projektantów, krytyków architektury przepływają przez posadzkę, ściany i sylwetki gości odwiedzających 13. Międzynarodową Wystawę Architektury w Wenecji
Iżby ściany drżały, pęczniejąc skrywaną wiedzą o wielkiej mocy... Polski pawilon na XIII Biennale Architektury w Wenecji Podczas tegorocznej  edycji Biennale Architektury w Wenecji w pawilonie Polonia eksponowany będzie projekt Katarzyny Krakowiak – instalacja, pozwalająca na doświadczanie przestrzeni poprzez dźwięki
Projekt architektoniczny EMERGENCY EXIT. Zobacz zdjęcia z Wenecji!! 12. MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA ARCHITEKTURY w Wenecji 'People meet in architecture'. WYSTAWA W PAWILONIE POLSKIM - 'Emergency Exit'. W numerze sierpniowym "Architektury-murator" publikujemy niektóre z nadesłanych projektów architektonicznych na polski pawilon.
Thyssen-Bornemisza Art Contemporary na 12. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji Znana z inicjowania oraz popularyzacji niekonwencjonalnych i kwestionujących tradycyjne podziały między dyscyplinami projektów artystyczno-architektonicznych fundacja współpracowała przy tworzeniu wystawy na Biennale Architektury w Wenecji.
Biuro architektoniczne OMA przywróci Fondaco dei Tedeschi Wenecji OMA przedstawiła projekt architektoniczny dotyczący renowacji i ponownego zdefiniowania jednego z najbardziej kultowych budynków w Wenecji: Fondaco dei Tedeschi położonego w sąsiedztwie mostu Rialto nad Kanałem Grande.