Architektura MuratorWydarzenia„Polityka” nagradza

„Polityka” nagradza

30 maja poznaliśmy laureata Grand Prix tegorocznej Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Zwyciężyła pracownia KWK Promes za projekt Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Oryginalny pomysł Koniecznego polega na tym, że nie zdecydował się – wbrew tradycji – na stworzenie na dachu przestrzeni wypoczynkowej, z trawką, ławeczkami, kwiatkami, drzewami. I słusznie, bo po sąsiedzku znajduje się wspaniały park spełniający te funkcje z nawiązką. Zaprojektował natomiast rasowy plac miejski, który doskonale nadaje się na manifestacje, uroczystości oficjalne, letnie kino, jazdę na rowerze, rolkach czy deskorolce, a zimą na sankach – uzasadniał werdykt jeden z jurorów, redaktor „Polityki” Piotr Sarzyński.

„Polityka” nagradza
Laureaci z pamiątkowymi dyplomami oraz redaktorzy "Polityki"; Fot. serwis prasowy

Finał szóstej Nagrody Architektonicznej POLITYKI dla nikogo nie był chyba zaskoczeniem – Grand Prix 2016 otrzymała pracownia KWK Promes za projekt Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie („A-m” 4/2016). To kolejne trofeum, które zdobyli autorzy tej realizacji uznanej już za Najlepszy Budynek Świata Roku 2016 podczas World Architecture Festival w Berlinie i Najlepszą Przestrzeń Publiczną Europy 2016 podczas dziewiątej edycji tej nagrody. Oryginalny pomysł Koniecznego polega na tym, że nie zdecydował się – wbrew tradycji – na stworzenie na dachu przestrzeni wypoczynkowej, z trawką, ławeczkami, kwiatkami, drzewami. I słusznie, bo po sąsiedzku znajduje się wspaniały park spełniający te funkcje z nawiązką. Zaprojektował natomiast rasowy plac miejski, który doskonale nadaje się na manifestacje (Czarny Protest wypadł w tym miejscu znakomicie), uroczystości oficjalne przy zachowanym tu pomniku Ofiar Grudnia 1970 (choć żołnierze narzekają, że po pochyłym źle się maszeruje), letnie kino, jazdę na rowerze, rolkach czy deskorolce, a zimą na sankach – uzasadniał werdykt jeden z jurorów, redaktor „Polityki” Piotr Sarzyński. Inwestorem budynku jest Muzeum Narodowe w Szczecinie. W finale nagrody znalazły się również: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy, inwestor: Marszałek Województwa Lubelskiego, „A-m” 8/2016), Hala Koszyki w Warszawie (JEMS Architekci, Medusa Group, inwestor: Griffin Real Estate, „Am” 1/2017), Muzeum Katyńskie w Warszawie (Jan Belina Brzozowski i Konrad Grabowiecki z zespołem BBGK Architekci Sp. z o. o., Jerzy Kalina z zespołem Plasma Project s.c. Justyna Derwisz, Adam Kozak oraz Krzysztof Lang z zespołem Maksa Sp. z o.o., inwestor: Muzeum Wojska Polskiego, „A-m” 1/2016).

„Polityka” nagradza
Nagrodzone Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, projekt: Robert Konieczny, Michał Lisiński, KWK Promes; Pot. Juliusz Sokołowski. Dzięki uprzejmości KWK Promes

Nominowane przez ekspertów realizacje z całej Polski oceniło jury w składzie: architekt i urbanista Grzegorz Buczek, architekt i scenograf Paweł Dobrzycki, reżyser Feliks Falk, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy Marlena Happach, muzyk Marek Kościkiewicz, redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska, redaktor naczelny portalu Sztuka Architektury Krzysztof Sołoducha, architekt i urbanista Magdalena Staniszkis, prezes fundacji Bęc Zmiana Bogna Świątkowska, zastępca dyrektora Muzeum Warszawy Jarosław Trybuś, architekt i współwłaściciel Grupy Atlas Andrzej Walczak oraz Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński z redakcji tygodnika „Polityka”. Częścią odbywającego się corocznie konkursu jest także plebiscyt internautów. W tej edycji z 28% oddanych głosów zwyciężył w nim projekt Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel w Olsztynie („A-m” 7/2016), współtworzony przez trzy biura: Dżus GK Architekci, Restudio Architektury i Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna. Tę inwestycję sfinansowało Miasto Olsztyn. Nagroda Architektoniczna POLITYKI ma pokazywać i promować realizacje stanowiące symbol dobrego smaku, przyjazne ludziom i w oczywisty sposób poprawiające estetykę otoczenia. Do udziału w przedsięwzięciu co roku zapraszane jest wybrane grono osób, którym leży na sercu wygląd polskiej przestrzeni. Poprzez swoje nominacje wskazują one najbardziej warte uwagi obiekty, które potem oceniają jurorzy i internauci. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 30 maja w warszawskim wieżowcu Cosmopolitan.

Kolejne nagrody dla Villi Reden pracowni Franta Group Villa Reden zwyciężyła w konkursie Iconic Awards 2021 oraz zakwalifikowała się do finału The Plan Award 2021. To kolejne, po DNA Paris Design Awards 2021, wyróżnienia dla tej realizacji.  
Nagroda Roku SARP 2021 – zgłoszenia tylko do 31 sierpnia Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do nadsyłania zgłoszeń na konkurs o Nagrodę Roku SARP 2021. O przyznanie tego prestiżowego wyróżnienia mogą występować nie tylko architekci, ale też oddziały SARP, inwestorzy, organy administracji publicznej i redakcje magazynów architektonicznych.
Nagroda POLITYKI 2021 dla eM4. Pracowni Architektury. Brataniec Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2021 przypadło krakowskiej eM4. Pracowni Architektury. Brataniec. za realizację Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” na Golędzinowie.
SARP nagradza. Wręczenie Honorowej Nagrody SARP 2020 i medali Bene Merentibus 2020 W 2020 roku Honorową Nagrodą SARP wyróżniono wrocławskiego architekta Zbigniewa Maćkowa. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z otwarciem wystawy dorobku laureata, odbyła się 28 maja 2021 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie. Podczas spotkania tradycyjnie przyznane zostały również medale SARP Bene Merentibus.
Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy 2021 dla podstawówki na Wilanowie Poznaliśmy wyniki 7. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix i nagrodę za rozwiązania proekologiczne jury przyznało publicznej podstawówce nr 400, zwanej też „szkołą przy Osi Królewskiej”. Prezentujemy wszystkie nagrodzone realizacje tegorocznej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.
Nagroda POLITYKI – finaliści 2021 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji tradycyjnie zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.