Polska architektura w Chinach

i

Autor: Archiwum Architektury Polska delegacja. Od lewej: architekt Jan Belina-Brzozowski, redaktor Beata Tylec-Skórka, architekt Piotr Kuczyński, architekt Monika Niezabitowska, wicekonsul Agata Pieńkosz, architekci Wojciech Kotecki, Wojciech Młynarczyk i Marcin Szczelina; fot. archiwum redakcji

Polska architektura w Chinach

2018-06-28 22:44

Przygotowana przez „A-m” i MSZ podróżująca wystawa Polska. Architecture tym razem odwiedziła 30-milionowe Chongqing w centralnej części Chin. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło polsko-chińskie forum architektów zorganizowane przez Konsulat RP w Czengdu we współpracy z Chongqing Survey & Designing Association, w którym ze strony polskiej wzięli udział m.in. Piotr Kuczyński z Kuryłowicz & Associates, Jan Belina-Brzozowski i Wojciech Kotecki z BBGK Architekci, Wojciech Młynarczyk z Młynarczyk Architekt oraz Marcin Szczelina – relacja Beaty Tylec-Skórki.

W połowie maja w Chińskiej Republice Ludowej odbyła się kolejna odsłona wystawy Polska. Architecture przygotowanej przez miesięcznik „Architektura-murator” i Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Tym razem można ją było oglądać w 30-milionowym Chongqing w centralnej części Chin. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło polsko-chińskie forum architektów zorganizowane przez Konsulat RP w Czengdu we współpracy z Chongqing Survey & Designing Association. Spotkanie stanowiło część programu sześciodniowej delegacji polskich architektów, w której uczestniczyli Piotr Kuczyński z Kuryłowicz & Associates, Jan Belina-Brzozowski i Wojciech Kotecki z BBGK Architekci, Wojciech Młynarczyk z Młynarczyk Architekt, Marcin Szczelina, a także Monika Niezabitowska, polska projektantka mieszkająca i prowadzącą biuro MAAS w Chongqing. Z redakcji „Am” zaproszono do udziału redaktor Beatę Tylec-Skórkę.

Polska architektura w Chinach

i

Autor: Beata Tylec-Skórka Panorama Chongqing z tarasu widokowego wieżowca WFC; po lewej teatr wielki

W Chengdu polscy architekci spotkali się m.in. z dwoma narodowymi pracowniami architektonicznymi – China Southwest Architectural Design and Research Institute Corp. Ltd. i Engineering Design and Research Institute of Sichuan University – oraz dwoma prywatnymi biurami specjalizującymi się w architekturze wnętrz – Sigma Space Design i Jodo Design. Natomiast właściwe polsko-chińskie forum odbyło się w oddalonym o 400 km od Chengdu Chongqing, w jednej z tamtejszych bibliotek. Polscy delegaci zaprezentowali swoje biura i mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami chińskich pracowni oraz środowiska akademickiego (m.in. City Design Institute, Major Architectural and Urban Planning Institute, Yuandao Design, China Coal Design Institute, Bo Jianjian Design, China Development Research Center of Sinotrans). Po pokazywanej w tym samym miejscu wystawie Polska. Architecture, przedstawiającej 24 wybitne polskie współczesne budynki, oprowadziła zgromadzonych gości redaktor Beata Tylec-Skórka. Zadawane przez chińskich projektantów pytania dotyczyły najczęściej zagadnień rewitalizacji oraz ochrony zabytków w Polsce, w tym obiektów wpisanych na listę UNESCO. Następnie odbyła się seria wykładów polskich i chińskich architektów oraz podsumowująca dyskusja z udziałem panelistów. Głównymi tematami wystąpień były rewitalizacja i turystyka. Bardzo ciekawą prezentację przygotowała Monika Niezabitowska, która opowiedziała o niewykorzystanym potencjale terenów nadrzecznych w Chongqing. Tematyka ta łączyła się z wystąpieniem redaktor Beaty Tylec- Skórki, która przedstawiła chińskiej publiczności najnowsze polskie projekty rewitalizacji nabrzeży rzek i jezior (bulwary we Wrocławiu i Warszawie, zagospodarowanie jezior Ukiel i Paprocany). Temat ten był też omawiany podczas dyskusji podsumowującej forum. W wydarzeniu uczestniczyło około 300 osób. Pod koniec pobytu delegaci mieli okazję odwiedzić jeden z najbardziej znanych i nagradzanych budynków w Chongqing – CQ House pracowni BOA Design. Wyjazd do Chin był dla polskich architektów niecodziennym przeżyciem. To, co wydaje się nam jeszcze odległa fikcją, na przykład takie futurystyczne rozwiązania, jak metro przejeżdżające przez budynek, są tam już faktem.