Architektura MuratorWydarzeniaPOLSKA! YEAR odkrywa w Londynie… KOBIETY!

POLSKA! YEAR odkrywa w Londynie… KOBIETY!

Premiera książki „Discovering Women in Polish Design: Interviews and Conversations” wydanej przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach POLSKA! YEAR odbędzie się 23 września podczas London Design Festival.

Autor publikacji - Gian Luca Amadei, redaktor wpływowego brytyjskiego magazynu "Blueprint" poświęconego wzornictwu i architekturze, przeprowadził wywiady z 19 Polkami zajmującymi się designem: projektantkami, dziennikarkami, dyrektorkami instytucji promujących wzornictwo. Rozmowy układają się w szczegółową analizę dynamicznie rozwijającego się świata polskiego design’u, który do niedawna był na Zachodzie bardzo mało znany.

Historia polskiego wzornictwa to dzieło niezwykle utalentowanych, zaangażowanych kobiet, walczących o zmianę wyglądu otoczenia i gustu rodaków. Wbrew niesprzyjającym okolicznościom tworzyły one i promowały nowe projekty w okresie okupacji, komunizmu i teraz - w warunkach gospodarki wolnorynkowej. Galerię tych wspaniałych postaci otwiera Wanda Telakowska, która w 1950 r. założyła warszawski Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Wśród bohaterek książki znalazły się też m.in. kontynuatorka jej dzieła Beata Bochińska, Agnieszka Jacobson – Cielecka – pierwsza redaktor naczelna polskiej edycji pisma Elle Decoration, obecnie związana z łódzkim festiwalem designu, Ewa Gołębiowska – kierująca Cieszyńskim Zamkiem Sztuki i Przedsiębiorczości, Czesława Frejlich – red. naczelna kwartalnika „2 + 3D” - najlepszego polskiego pisma poświęconego designowi, a także kilkanaście młodych, lecz odnoszących już pierwsze sukcesy projektantek.

Promocja książki odbędzie się 23 września jako wydarzenie towarzyszące wystawie Young Creative Poland zorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii.* W panelu dyskusyjnym Discovering Polish Design wezmą udział autor książki, niektóre spośród jej bohaterek oraz Vicky Richardson, redaktor naczelna magazynu „Blueprint”, który wspiera także dystrybucję publikacji – 5200 egz. trafi do prenumeratorów pisma w Wielkiej Brytanii!

Książka powstała jako efekt wizyt studyjnych zorganizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach przygotowań do Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii. Jej pomysłodawcami są Gian Luca Amadei i Anna Pietrzyk – Simone, która koordynowała projekt jej wydania. Publikacja stanowi także inspirację dla filmu dokumentalnego o polskich projektantkach, wyprodukowanego przez polski tematyczny kanał telewizyjny DOMO (przedpremierowy pokaz filmu w trakcie promocji książki).

Wydawca: Instytut Adama Mickiewicza w ramach POLSKA! YEAR
Sponsorzy: DuPont™ Corian i DOMO.
Partnerzy medialni: "Blueprint", "Architektura-murator", "Brief", "Dom & Wnętrze", "Orbita"

Gian Luca Amadei jest architektem wnętrz, absolwentem historii i teorii architektury w londyńskiej Bartlett School of Architecture. Od 2007 roku jest redaktorem pisma „Blueprint”, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu architektury.

Anna Pietrzyk - Simone jest absolwentką zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmowała się rozwojem branż kreatywnych w RPA współpracując z marką Design Indaba. Od 2004 roku odpowiada za komunikację w Lovegrove Studio. Jest współkuratorką i producentką wystawy „Young Creative Poland”.

www.polskayear.pl
www.womenindesign.pl
www.youngcreativepoland.com

* Wystawa Young Creative Poland, która znalazła się w programie London Design Festival, będzie pokazywana od 19 do 27 września w Brompton Design District, w sąsiedztwie muzeum V&A, będącego w 2009 roku główną kwaterą festiwalu.

Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.