Architektura MuratorWydarzeniaPolski manifest prefabrykacji na wystawie w Berlinie

Polski manifest prefabrykacji na wystawie w Berlinie

W Architektur Galerie w Berlinie odbędzie się wystawa poświęcona najpopularniejszemu ostatnio obiektowi wielorodzinnemu w Warszawie – budynkowi Sprzeczna 4 projektu BBGK Architekci. Inwestycja, wyróżniona w ubiegłym roku Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii najlepszy obiekt mieszkalny, uznawana jest za manifest nowoczesnej prefabrykacji.

Polski manifest prefabrykacji na wystawie w Berlinie
Budynek Sprzeczna 4 w Warszawie, proj. BBGK Architekci; fot. Juliusz Sokołowski

Wystawa w Architektur Galerie rozpocznie się wernisażem w dniu 30 sierpnia i będzie czynna dla odwiedzających do 29 września 2018 roku. Jej kuratorem jest Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury, twórca platformy Architecture Snob. Projekt BBGK Architekci został okrzyknięty „manifestem prefabrykacji’, gdyż miał za zadanie odczarowanie tej skompromitowanej w Polsce technologii – czytamy w informacji prasowej. W budynku zastosowano wszelkie dostępne dziś technologie prefabrykacji: barwiony beton licowy, odciski i reliefy, instalacje elektryczne zintegrowane ze ścianami i stropy grzejne. Obiekt złożony z wielkogabarytowych elementów nie posiada wykończenia, detali ani ozdób. Ten eksperymentalny dom, zmontowany, a nie zbudowany, mądry, niebanalny, piękny swoją prawdą o użytym budulcu to ewenement w polskiej architekturze. Jest prototypem. Jak w pierwszych latach modernizmu nobilituje projektanta do roli innowatora obejmującego wszystkie współczesne zagadnienia stojące przed architekturą – pisał o realizacji Krzysztof Mycielski w numerze 6/2017 „Architektury-murator”. Prezentacja budynku Sprzeczna 4 to pierwsza indywidualna wystawa polskich architektów w Architektur Galerie w Berlinie. Gościem specjalnym wernisażu będzie Ivan Blasi, koordynator UE Mies van der Rohe Award z barcelońskiej fundacji przyznającej nagrodę.

Manifesto of prefabrication

Gdzie: Architektur Galerie Berlin SATELLIT

Kiedy: 31 siernia – 29 września 2018

Wernisaż: 30 sierpnia, godz. 19.00

Kurator: Marcin Szczelina

Partnerzy: Budizol, Geze, Polski Instytut w Berlinie

Lewicki Łatak w Berlinie Kolejna polska pracownia architektoniczna zaprezentuje swoją twórczość przed berlińską publicznością. Po ciepło przyjętych wystawach KWK Promes i BBGK Architekci własną ekspozycję w stolicy Niemiec będzie miało Biuro Projektów Lewicki Łatak.
Robert Konieczny Moving Architecture: wystawa w Berlinie [ZDJĘCIA] W Architektur Galerie Berlin do 27 kwietnia można oglądać wystawę poświęconą mobilnym realizacjom pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. Ekspozycja jest jedną z 57 międzynarodowych wystaw polecanych w tym toku przez magazyn Wallpaper*.