Barbican

Ponad miliard złotych na ikonę brutalizmu. Przejdzie największy remont w swojej historii

2025-02-12 13:18

W 2027 r. ruszy remont Barbican Estate w Londynie - ikony brutalizmu. Tak jak potężny jest sam kompleks mieszkalny, tak i wielki będzie budżet, opiewający na 230 milionów funtów, czyli ponad miliard złotych. Pierwszy etap remontu zakończy się w 50. urodziny Barbicanu, w 2032 roku. Trwają już konsultacje społeczne. Co obejmie modernizacja?

Spis treści

  1. Miliardowy budżet na modernizację Barbican Estate i konsultacje społeczne
  2. Remont londyńskiego Barbicanu. Co obejmie?
  3. Kiedy powstał Barbican i kto go projektował?
Architektura w drodze: Pszczyńskie Centrum Kultury

Miliardowy budżet na modernizację Barbican Estate i konsultacje społeczne

Ogłoszono remont jednego z najbardziej ikonicznych przykładów brutalizmu na świecie, londyńskiego Barbicanu; budżet jest ogromny - to aż 230 milionów funtów, czyli ponad 1,15 miliarda złotych. Pierwszy etap prac finansowany z budżetu miasta ma kosztować 191 milionów funtów. Pozostałe fundusze ma zabezpieczyć kampania fundraisingowa zaplanowana na 2025 rok.

Prace mają ruszyć w 2027 roku. Konkretny termin uzależniono od wydanych pozwoleń.

Zobacz także: Goldfinger. Architekt, który został inspiracją dla głównego złoczyńcy w Jamesie Bondzie - zobacz, co zaprojektował w Londynie

Główny cel - odświeżenie potężnego kompleksu, zmniejszenie emisji i ożywienie części mniej uczęszczanych przez mieszkańców i turystów (a tych nie brakuje, bo co roku Barbican zwiedza aż 1,7 miliona miłośników architektury).

Remont będzie trwał długo. Zakończenie pierwszego etapu zaplanowano na 2032 r., a konkretnie na jego 50. urodziny.

Otwarto już konsultacje społeczne dotyczące propozycji zmian - wnioski mają zostać ogłoszone w maju 2025 roku.

Barbican w Londynie

i

Autor: Julia Dragović / archiwum prywatne

Remont londyńskiego Barbicanu. Co obejmie?

Będzie to największa modernizacja Barbicanu w jego historii. Prace mają się skupić przede wszystkim na przestrzeniach wspólnych - terenie rekreacyjnym nad wodą (Lakeside), Foyers w Barbican Centre oraz na słynnej oranżerii pełnej palm, tzw. Barbican Conservatory. Usprawnione zostanie oświetlenie, a przestrzenie uporządkowane. Kompleks ma się stać bardziej inkluzywny, co - miejmy nadzieję - oznacza większą dostępność dla osób z ograniczoną mobilnością.

Przestrzeń nad wodą doczeka się naprawy ubytków, a fontanny - ulepszenia; załatane zostaną przecieki. Zaplanowano jeszcze więcej zieleni. Nowe rośliny trafią też do palmiarni, a modernizacja ma zapewnić dłuższe godziny otwarcia Conservatory i większą przestrzeń dostępną do zwiedzania (dziś jest mocno ograniczona).

Barbican w Londynie

i

Autor: Julia Dragović / archiwum prywatne

Odnowa zawsze była ważną ideą towarzyszącą Barbican Estate - jako symbol lepszej, bardziej optymistycznej przyszłości po II wojnie światowej. Projekt [modernizacji - przyp. red.] jest osadzony w wizji i ambicji twórców obiektu. Zmieni wyobrażenie o tym, czym może być centrum sztuki w XXI wieku - żywą, kreatywną przestrzenią dostępną dla każdego [...]. Konsultacje są niezbędne, jeżeli chcemy być pewni, że nasze plany odzwierciedlają potrzeby odbiorców i jednocześnie celebrują historię i dziedzictwo tego wyjątkowego miejsca

- mówi przedstawicielka Barbicanu, Philippa Simpson, cytowana centrum prasowe Barbicanu.

Modernizację zlecono pracowni architektonicznej Allies and Morrison and Asif Khan Studio oraz inżynierom z Buro Happold. Palmiarnią zajmą się projektanci z Harris Bugg Studio. 

Barbican jest zabytkiem klasy II.

Kiedy powstał Barbican i kto go projektował?

Budowa Barbican Estate zaczęła się w 1965 roku, a na dobre ruszyła w 1969 r. Trwała łącznie 11 lat (do 1976) i obejmowała 40-hektarową działkę zajętą wcześniej przez zniszczone podczas II wojny światowej budynki. Był to teren największych zniszczeń wojennych.

Autorami projektu jest kultowy zespół architektów: Chamberlin, Powell and Bon (nieżyjący już Geoffry Powell, Peter Chamberlin i Christoph Bon).

Barbican w Londynie

i

Autor: Julia Dragović / archiwum prywatne

Oficjalne otwarcie Barbicanu miało miejsce dopiero w 1982 roku; brała w nim udział Elżbieta II. Kompleks złożony z ponad 2 tysięcy mieszkań przeznaczono dla 4 tysięcy mieszkańców. Znajdują się tu szkoły, korty tenisowe i restauracja, a w ramach The Barbican Centre biblioteka, trzy kina, dwa teatry, sala koncertowa, galeria sztuki, palmiarnia i wiele innych udogodnień.

Budynki Barbicanu noszą imiona słynnych Brytyjczyków (jednocześnie żadnej Brytyjki), m.in. zasłużonych dla kultury, nauki i sztuki.

Barbican na stałe zapisał się już w popkulturze, a ostatnio posłużył za scenografię w serialu Disneya, Andor.

Źródła: barbican.org.uk, cityoflondon.gov.uk
Architektura Murator Google News
Architektura-murator. Podcast 30/30
Grzegorz Piątek. Słuszne piękno architektury
Video Player is loading.
Czas 0:00
Czas trwania 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Pozostały czas 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Reklama