Architektura MuratorWydarzeniaPoradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa

Na czym polega wyjątkowość poszczególnych dzielnic Warszawy i jak należy dbać o ich genius loci. Dostępny jest już trzeci z serii poradników dobrych praktyk, tym razem poświęcony architekturze i urbanistyce Mokotowa.

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”

„Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”powstał z inicjatywy Fundacji Wzornictwo i Ład oraz Stowarzyszenia Zabytki Mokotowa przy wsparciu finansowym i merytorycznym Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. To kolejna publikacja tego typu po poradnikach dla Żoliborza, Muranowa i Pragi-Północ oraz poradniku poświęconym fabrykom prawego brzegu i zabudowie osiedla Jazdów. Dowiemy się z niej nie tylko, jakie obiekty i założenia dzielnicy uznawane są za najważniejsze dla lokalnej tożsamości, ale też, jak uzyskać dotację na prace modernizacyjne przy zabytkach oraz jak zaplanować i przeprowadzić wzorcowy remont.

W publikacji tradycyjnie zawarto też przykłady najlepszych praktyk z omówieniem tego, co udało się zrobić dobrze i tego, co można by jednak zrobić lepiej. Są też wskazówki dotyczące modernizacji zieleni oraz przegląd typowych detali i ikonicznych budynków tej części miasta.

Czytaj też: Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk |

Poradnik ma pomóc w zrozumieniu urbanistyki i architektury Mokotowa, a przede wszystkim ułatwić inwestorom i właścicielom budynków realizację zamierzeń budowlanych, z poszanowaniem cennych walorów krajobrazowych i przestrzennych oraz detali architektonicznych i wnętrz. Ma być rodzajem wzornika, zbiorem pomysłów, rozwiązań i procedur, których wykorzystanie pozwoli zachować w jak największym stopniu historyczny charakter zabudowy dzielnicy
– czytamy we wstępie.

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”
Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”

„Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów” można pobrać TU. Pozostałe publikacje z serii dostępne są na stronie um.warszawa.pl.

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów
redakcja merytoryczna:
Katarzyna Domagalska i Zbigniew Domagalski
teksty i konsultacje: Mikołaj Kołacz, Anna Kudzia, Dorota Kupper, Jerzy S. Majewski, Grzegorz Mika, Grzegorz Pawłowski, Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko-Rakoczy redakcja i korekta: Joanna Tadzik
projekt graficzny: Zbigniew Domagalski ZED Projekt
zdjęcia: Konrad Czernicki, Michał Dąbrowski, Adrian Grycuk, Tomasz Kubaczyk

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”
Plac Nowego Sąsiedztwa: warsztaty Centrali na temat wodnego ogrodnictwa Na placu Defilad w Warszawie powstanie oczko wodne! To nowa inicjatywa grupy projektowej Centrala. Inauguracja projektu połączona z warsztatami i projekcją filmu już 19 czerwca.
Miastotwórcy: cykl letnich warsztatów dla młodzieży Do 23 czerwca trwają zapisy na letni cykl warsztatów dla młodzieży zainteresowanej projektowaniem oraz partycypacją w życiu społecznym miasta. W programie wykłady, warsztaty design thinking, zajęcia z rysunku architektonicznego oraz projektowania 3D, a także zwiedzanie muzeów i warszawskich instytucji kultury.
Zespół mieszkalny przy ul. Chmielnej w Warszawie projektu biura S.A.M.I. Architekci Przy ul. Chmielnej, naprzeciwko kompleksu Varso Tower, rusza realizacja dwóch budynków mieszkalnych według projektu pracowni S.A.M.I. Architekci. Na dachu jednego z bloków planowany jest ogród dla mieszkańców.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.
Trzecia linia metra w Warszawie Trzecia linia metra ma połączyć Stadion Narodowy z Gocławiem. Trwają prace koncepcyjne nad jej przebiegiem. Projektanci z ILF Consulting Engineers Polska przedstawili właśnie propozycję lokalizacji nowych stacji.
Warszawa przejmuje Szpiegowo. Budynek ma służyć uchodźcom z Ukrainy 11 kwietnia upłynął termin dobrowolnego wydania przez Rosję tzw. Szpiegowa, warszawskiego osiedla zajmowanego niegdyś przez rodziny radzieckich dyplomatów. Nieruchomość na wniosek prezydenta miasta zajął komornik.