Architektura MuratorWydarzeniaPoradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa

Na czym polega wyjątkowość poszczególnych dzielnic Warszawy i jak należy dbać o ich genius loci. Dostępny jest już trzeci z serii poradników dobrych praktyk, tym razem poświęcony architekturze i urbanistyce Mokotowa.

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”

„Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”powstał z inicjatywy Fundacji Wzornictwo i Ład oraz Stowarzyszenia Zabytki Mokotowa przy wsparciu finansowym i merytorycznym Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. To kolejna publikacja tego typu po poradnikach dla Żoliborza, Muranowa i Pragi-Północ oraz poradniku poświęconym fabrykom prawego brzegu i zabudowie osiedla Jazdów. Dowiemy się z niej nie tylko, jakie obiekty i założenia dzielnicy uznawane są za najważniejsze dla lokalnej tożsamości, ale też, jak uzyskać dotację na prace modernizacyjne przy zabytkach oraz jak zaplanować i przeprowadzić wzorcowy remont.

W publikacji tradycyjnie zawarto też przykłady najlepszych praktyk z omówieniem tego, co udało się zrobić dobrze i tego, co można by jednak zrobić lepiej. Są też wskazówki dotyczące modernizacji zieleni oraz przegląd typowych detali i ikonicznych budynków tej części miasta.

Czytaj też: Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk |

Poradnik ma pomóc w zrozumieniu urbanistyki i architektury Mokotowa, a przede wszystkim ułatwić inwestorom i właścicielom budynków realizację zamierzeń budowlanych, z poszanowaniem cennych walorów krajobrazowych i przestrzennych oraz detali architektonicznych i wnętrz. Ma być rodzajem wzornika, zbiorem pomysłów, rozwiązań i procedur, których wykorzystanie pozwoli zachować w jak największym stopniu historyczny charakter zabudowy dzielnicy
– czytamy we wstępie.

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”
Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”

„Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów” można pobrać TU. Pozostałe publikacje z serii dostępne są na stronie um.warszawa.pl.

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów
redakcja merytoryczna:
Katarzyna Domagalska i Zbigniew Domagalski
teksty i konsultacje: Mikołaj Kołacz, Anna Kudzia, Dorota Kupper, Jerzy S. Majewski, Grzegorz Mika, Grzegorz Pawłowski, Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko-Rakoczy redakcja i korekta: Joanna Tadzik
projekt graficzny: Zbigniew Domagalski ZED Projekt
zdjęcia: Konrad Czernicki, Michał Dąbrowski, Adrian Grycuk, Tomasz Kubaczyk

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.