Architektura MuratorWydarzeniaPoradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa

Na czym polega wyjątkowość poszczególnych dzielnic Warszawy i jak należy dbać o ich genius loci. Dostępny jest już trzeci z serii poradników dobrych praktyk, tym razem poświęcony architekturze i urbanistyce Mokotowa.

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”

„Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”powstał z inicjatywy Fundacji Wzornictwo i Ład oraz Stowarzyszenia Zabytki Mokotowa przy wsparciu finansowym i merytorycznym Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. To kolejna publikacja tego typu po poradnikach dla Żoliborza, Muranowa i Pragi-Północ oraz poradniku poświęconym fabrykom prawego brzegu i zabudowie osiedla Jazdów. Dowiemy się z niej nie tylko, jakie obiekty i założenia dzielnicy uznawane są za najważniejsze dla lokalnej tożsamości, ale też, jak uzyskać dotację na prace modernizacyjne przy zabytkach oraz jak zaplanować i przeprowadzić wzorcowy remont.

W publikacji tradycyjnie zawarto też przykłady najlepszych praktyk z omówieniem tego, co udało się zrobić dobrze i tego, co można by jednak zrobić lepiej. Są też wskazówki dotyczące modernizacji zieleni oraz przegląd typowych detali i ikonicznych budynków tej części miasta.

Czytaj też: Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk |

Poradnik ma pomóc w zrozumieniu urbanistyki i architektury Mokotowa, a przede wszystkim ułatwić inwestorom i właścicielom budynków realizację zamierzeń budowlanych, z poszanowaniem cennych walorów krajobrazowych i przestrzennych oraz detali architektonicznych i wnętrz. Ma być rodzajem wzornika, zbiorem pomysłów, rozwiązań i procedur, których wykorzystanie pozwoli zachować w jak największym stopniu historyczny charakter zabudowy dzielnicy
– czytamy we wstępie.

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”
Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”

„Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów” można pobrać TU. Pozostałe publikacje z serii dostępne są na stronie um.warszawa.pl.

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów
redakcja merytoryczna:
Katarzyna Domagalska i Zbigniew Domagalski
teksty i konsultacje: Mikołaj Kołacz, Anna Kudzia, Dorota Kupper, Jerzy S. Majewski, Grzegorz Mika, Grzegorz Pawłowski, Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko-Rakoczy redakcja i korekta: Joanna Tadzik
projekt graficzny: Zbigniew Domagalski ZED Projekt
zdjęcia: Konrad Czernicki, Michał Dąbrowski, Adrian Grycuk, Tomasz Kubaczyk

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.