Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Na czym polega wyjątkowość poszczególnych dzielnic Warszawy i jak należy dbać o ich genius loci. Dostępny jest już trzeci z serii poradników dobrych praktyk, tym razem poświęcony architekturze i urbanistyce Mokotowa.

„Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”powstał z inicjatywy Fundacji Wzornictwo i Ład oraz Stowarzyszenia Zabytki Mokotowa przy wsparciu finansowym i merytorycznym Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. To kolejna publikacja tego typu po poradnikach dla Żoliborza, Muranowa i Pragi-Północ oraz poradniku poświęconym fabrykom prawego brzegu i zabudowie osiedla Jazdów. Dowiemy się z niej nie tylko, jakie obiekty i założenia dzielnicy uznawane są za najważniejsze dla lokalnej tożsamości, ale też, jak uzyskać dotację na prace modernizacyjne przy zabytkach oraz jak zaplanować i przeprowadzić wzorcowy remont.
W publikacji tradycyjnie zawarto też przykłady najlepszych praktyk z omówieniem tego, co udało się zrobić dobrze i tego, co można by jednak zrobić lepiej. Są też wskazówki dotyczące modernizacji zieleni oraz przegląd typowych detali i ikonicznych budynków tej części miasta.
Czytaj też: Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk |
Poradnik ma pomóc w zrozumieniu urbanistyki i architektury Mokotowa, a przede wszystkim ułatwić inwestorom i właścicielom budynków realizację zamierzeń budowlanych, z poszanowaniem cennych walorów krajobrazowych i przestrzennych oraz detali architektonicznych i wnętrz. Ma być rodzajem wzornika, zbiorem pomysłów, rozwiązań i procedur, których wykorzystanie pozwoli zachować w jak największym stopniu historyczny charakter zabudowy dzielnicy – czytamy we wstępie.


„Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów” można pobrać TU. Pozostałe publikacje z serii dostępne są na stronie um.warszawa.pl.
Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów
redakcja merytoryczna: Katarzyna Domagalska i Zbigniew Domagalski
teksty i konsultacje: Mikołaj Kołacz, Anna Kudzia, Dorota Kupper, Jerzy S. Majewski, Grzegorz Mika, Grzegorz Pawłowski, Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko-Rakoczy redakcja i korekta: Joanna Tadzik
projekt graficzny: Zbigniew Domagalski ZED Projekt
zdjęcia: Konrad Czernicki, Michał Dąbrowski, Adrian Grycuk, Tomasz Kubaczyk
co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
