Architektura MuratorWydarzeniaPoradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa

Na czym polega wyjątkowość poszczególnych dzielnic Warszawy i jak należy dbać o ich genius loci. Dostępny jest już trzeci z serii poradników dobrych praktyk, tym razem poświęcony architekturze i urbanistyce Mokotowa.

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”

„Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”powstał z inicjatywy Fundacji Wzornictwo i Ład oraz Stowarzyszenia Zabytki Mokotowa przy wsparciu finansowym i merytorycznym Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. To kolejna publikacja tego typu po poradnikach dla Żoliborza, Muranowa i Pragi-Północ oraz poradniku poświęconym fabrykom prawego brzegu i zabudowie osiedla Jazdów. Dowiemy się z niej nie tylko, jakie obiekty i założenia dzielnicy uznawane są za najważniejsze dla lokalnej tożsamości, ale też, jak uzyskać dotację na prace modernizacyjne przy zabytkach oraz jak zaplanować i przeprowadzić wzorcowy remont.

W publikacji tradycyjnie zwarto też przykłady najlepszych praktyk z omówieniem tego, co udało się zrobić dobrze i tego, co można by jednak zrobić lepiej. Są też wskazówki dotyczące modernizacji zieleni oraz przegląd typowych detali i ikonicznych budynków tej części miasta.

Czytaj też: Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk |

Poradnik ma pomóc w zrozumieniu urbanistyki i architektury Mokotowa, a przede wszystkim ułatwić inwestorom i właścicielom budynków realizację zamierzeń budowlanych, z poszanowaniem cennych walorów krajobrazowych i przestrzennych oraz detali architektonicznych i wnętrz. Ma być rodzajem wzornika, zbiorem pomysłów, rozwiązań i procedur, których wykorzystanie pozwoli zachować w jak największym stopniu historyczny charakter zabudowy dzielnicy
– czytamy we wstępie.

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”
Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”

„Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów” można pobrać TU. Pozostałe publikacje z serii dostępne są na stronie um.warszawa.pl.

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów
redakcja merytoryczna:
Katarzyna Domagalska i Zbigniew Domagalski
teksty i konsultacje: Mikołaj Kołacz, Anna Kudzia, Dorota Kupper, Jerzy S. Majewski, Grzegorz Mika, Grzegorz Pawłowski, Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko-Rakoczy redakcja i korekta: Joanna Tadzik
projekt graficzny: Zbigniew Domagalski ZED Projekt
zdjęcia: Konrad Czernicki, Michał Dąbrowski, Adrian Grycuk, Tomasz Kubaczyk

Poradnik dobrych praktyk architektonicznych dla Mokotowa
Fragment publikacji „Poradnik dobrych praktyk architektonicznych. Mokotów”
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: podpowiadamy, co można zgłosić Do 6 lutego można przesyłać zgłoszenia do 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Podpowiadamy, jakie realizacje ukończono i jakie wydarzenie architektoniczne miały miejsce w stolicy w 2021 roku.
W Warszawie powstanie kolejny most dla pieszych i rowerzystów Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił zamówienie na projekt mostu w Porcie Czerniakowskim, który służyć ma pieszym i rowerzystom. Oferty można składać do 31 stycznia.
Budowa metra na Bemowie: stacje Bemowo i Ulrychów Coraz bliżej oddania kolejnych stacji II linii metra – C04 Bemowo i C05 Ulrychów. Nowe przystanki metra na Bemowie powstają według konkursowej koncepcji konsorcjum biur Metroprojekt i AMC Andrzej M. Chołdzyński.
ZODIAK – od idei po realizację: Wacławek, Mostafa, Happach, Olszewski, Kalatowie, Saloni-Sadowska, Sawicki O tym, dlaczego w ogóle powstał Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK, jak do tego doszło i czemu budynek ma służyć opowiadają Jakub Wacławek, Marcin Mostafa, Marlena Happach, Michał Olszewski, Eliza i Szymon Kalatowie, Maria Saloni-Sadowska i Piotr Sawicki.
Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja Władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z firmą Mota-Engil Central Europe na realizację akademika UW na Służewcu według konkursowego opracowania biura Projekt Praga. Budowa ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2023 roku. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do obiektu w 2024 roku.
O kładce przez Wisłę w Warszawie Magdalena Staniszkis Podjęta przez prezydenta Warszawy decyzja o realizacji kładki przez Wisłę łączącej lewobrzeżną i prawobrzeżną Warszawę w osi ulicy Karowej i Okrzei to pomyślne zwieńczenie ponad pół wieku najnowszej historii warszawskiej urbanistyki. Pozwalam sobie na przypomnienie o architektach i urbanistach, którzy tę historię tworzyli, mając świadomość, że nie wymieniam wszystkich.