Architektura MuratorWydarzeniaPoznań Design Days

Poznań Design Days

Tematem przewodnim trzeciej edycji festiwalu Poznań Design Days 2016 będzie Przestrzeń publiczna, a strefę wymiany doświadczeń i pomysłów tym razem ma stanowić samo centrum stolicy Wielkopolski.

Poznań Design Days
Il. Materiały prasowe

Organizatorzy – Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu – będą szukać odpowiedzi na pytanie, o to jak kształtować współczesne przestrzenie publiczne, by były one egalitarne oraz odpowiadały na potrzeby mieszkańców. Wśród zaproszonych gości są między innymi Carlo Venegoni – współzałożyciel gromadzącej młodych architektów platformy NEW GENERATION, a także Simone De Iacobis oraz Małgorzata Kuciewicz z warszawskiej grupy projektowej Centrala.

Nie zabraknie także projektów czasowych typu site specific o charakterze interwencyjnym, dedykowanych określonym miejscom: Placowi Wolności czy ulicy Św. Marcin. Wokół tej ostatniej skupiony będzie projekt polskich i fińskich artystów pt. URBAN stories, który obejmie między innymi działania z mieszkańcami. W ramach akcji artystycznej Frame it (projekt artystki Susan Brijandez), uczestnicy będą kadrować / wycinać z otoczenia miejsca i sytuacje. Z kolei podczas dwudniowych warsztatów Miastografia, twórczo zinterpretują występującą w mieście typografię i grafikę.

Ważnym elementem festiwalu jest prezentacja i promocja kreatywnego projektowania, a także edukacja w zakresie wzornictwa przemysłowego. Nie zabraknie Poznań Design Talks czyli otwartych, mentorskich spotkań z utalentowanymi projektantami, grafikami, dydaktykami i aktywistami designu. Z kolei we współpracy z firmą YES został ogłoszony konkurs stypendialny dla młodych projektantów. Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane podczas wystawy w ramach Poznań Design Days.

Na czas trwania festiwalu, na Placu Wolności pojawi się także znana z ubiegłego roku wydzielona przestrzeń rekreacyjno-warsztatowa LABAdesign oraz nowa strefa Poczytalnia, w której będą odbywać się m.in.: spotkania grupy ,,samoczytającej” oraz targi wymiany książek. Wzorem ubiegłego roku o najmłodszych zadbają animatorzy z Młodego Uniwersytetu Artystycznego. Dorośli będą mogli w tym czasie wzmacniać potencjał rozwojowy bliskich im miejsc i rzeczy, uczestnicząc w cyklu warsztatów WORK OUT ZONE. W ramach wieczornych spotkań w strefie Cinema Design będzie można obejrzeć m.in.: Bogota Change (reż. Andreas Dalsgaard).

Festiwalowi będzie towarzyszyć również Forum Przestrzeni Publicznej.

Termin: 6-14 maja

www.poznandesigndays.pl

Szczegółowy program wydarzenia dostępny TU.

Tagi:
Ogród Jordanowski nr 1, Tu Wolno Grać w Piłkę Ogród Jordanowski nr 1 w Poznaniu przechodzi metamorfozę. W pierwszym etapie zrealizowano część sportową, z boiskami i strefą do ćwiczeń. Projekt zagospodarowania całego terenu opracowało biuro UGO Architecture Hugona Kowalskiego.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2019 Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2019 przyznana! W 21. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia NMS Architekci za projekt przebudowy oficyny w śródmieściu.
Dziedziniec przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu – wyniki konkursu Ogłoszono wyniki dwuetapowego konkursu na zagospodarowanie dziedzińca przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Zwyciężyła młoda warszawska pracownia Aleksander Wadas Studio, pokonując 40 zespołów z całej Polski.
Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu O obywatelskim projekcie wieży z widokiem na teren dawnej cegielni, który dzięki sukcesji naturalnej zmienił się w unikalny zespół krajobrazowy, pisze Urszula Forczek-Brataniec.
6 Totemów na 6 wymieranie: rzeźby Alicji Białej w Poznaniu Czy filarami naszej obecności w świecie (i życia naszej architektury) powinny być: deforestacja, nadprodukcja żywności, plastik, smog, rabunkowe rybołówstwo oraz szóste masowe wymieranie?