Poznań Design Days

i

Autor: Archiwum Architektury Il. Materiały prasowe

Poznań Design Days

2016-04-27 16:49

Tematem przewodnim trzeciej edycji festiwalu Poznań Design Days 2016 będzie Przestrzeń publiczna, a strefę wymiany doświadczeń i pomysłów tym razem ma stanowić samo centrum stolicy Wielkopolski.

Organizatorzy – Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu – będą szukać odpowiedzi na pytanie, o to jak kształtować współczesne przestrzenie publiczne, by były one egalitarne oraz odpowiadały na potrzeby mieszkańców. Wśród zaproszonych gości są między innymi Carlo Venegoni – współzałożyciel gromadzącej młodych architektów platformy NEW GENERATION, a także Simone De Iacobis oraz Małgorzata Kuciewicz z warszawskiej grupy projektowej Centrala.

Nie zabraknie także projektów czasowych typu site specific o charakterze interwencyjnym, dedykowanych określonym miejscom: Placowi Wolności czy ulicy Św. Marcin. Wokół tej ostatniej skupiony będzie projekt polskich i fińskich artystów pt. URBAN stories, który obejmie między innymi działania z mieszkańcami. W ramach akcji artystycznej Frame it (projekt artystki Susan Brijandez), uczestnicy będą kadrować / wycinać z otoczenia miejsca i sytuacje. Z kolei podczas dwudniowych warsztatów Miastografia, twórczo zinterpretują występującą w mieście typografię i grafikę.

Ważnym elementem festiwalu jest prezentacja i promocja kreatywnego projektowania, a także edukacja w zakresie wzornictwa przemysłowego. Nie zabraknie Poznań Design Talks czyli otwartych, mentorskich spotkań z utalentowanymi projektantami, grafikami, dydaktykami i aktywistami designu. Z kolei we współpracy z firmą YES został ogłoszony konkurs stypendialny dla młodych projektantów. Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane podczas wystawy w ramach Poznań Design Days.

Na czas trwania festiwalu, na Placu Wolności pojawi się także znana z ubiegłego roku wydzielona przestrzeń rekreacyjno-warsztatowa LABAdesign oraz nowa strefa Poczytalnia, w której będą odbywać się m.in.: spotkania grupy ,,samoczytającej” oraz targi wymiany książek. Wzorem ubiegłego roku o najmłodszych zadbają animatorzy z Młodego Uniwersytetu Artystycznego. Dorośli będą mogli w tym czasie wzmacniać potencjał rozwojowy bliskich im miejsc i rzeczy, uczestnicząc w cyklu warsztatów WORK OUT ZONE. W ramach wieczornych spotkań w strefie Cinema Design będzie można obejrzeć m.in.: Bogota Change (reż. Andreas Dalsgaard).

Festiwalowi będzie towarzyszyć również Forum Przestrzeni Publicznej.

Termin: 6-14 maja

www.poznandesigndays.pl

Szczegółowy program wydarzenia dostępny TU.