Pracownia Foster + Partners poprawi Ścianę Wschodnią

i

Autor: Archiwum Architektury Wstępna wersja przyszłego pasażu Wiecha, w głębi wieżowiec hotelowy (dziś Novotel); rys. Andrzej Kaliszewski / fot. Tomasz Żylski

Pracownia Foster + Partners poprawi Ścianę Wschodnią

Firma Atrium European Real Estate, właściciel domów towarowych Wars, Sawa, Junior i zarządca pasażu Wiecha, podjęła współpracę z biurem Foster + Partners. Architekci mają przeanalizować możliwości poprawy tego fragmentu miasta.

Próby poprawy otoczenia domów towarowych Wars, Sawa, Junior trwają od dawna. Budynki wraz z efektownym  niegdyś pasażem handlowym są częścią tzw. Ściany Wschodniej, która przez lata stanowiła wizytówkę nowoczesnej Warszawy. Zrealizowana w latach 1962-1970 pod kierunkiem Zbigniewa Karpińskiego efektowna kompozycja obiektów, których gabaryty odnosiły się do wysokości poszczególnych sekcji znajdującego się naprzeciwko Pałacu Kultury, wzajemne relacje przestrzeni otwartych i zamkniętych, a wreszcie także przemyślany program, który oferował mieszkańcom namiastkę zachodniego stylu życia, sprawiały, że zdjęcia założenia pojawiały się w prawie każdym albumie o warszawskiej architekturze.

Czytaj też: Nowa Ściana Wschodnia |

Dzisiejsza Ściana Wschodnia, dotknięta często opacznie rozumianą modernizacją, straciła wiele ze swojego unikalnego charakteru. Część obiektów zastąpiono nowymi, część znacznie przebudowano. Zmian nie uniknął pasaż śródmiejski, noszący obecnie imię Stefana Wiecheckiego „Wiecha”, kameralny deptak na tyłach domów towarowych (proj. Barbara Kaliszewska, 1969; modernizacja: Maas, 2007). Jak mówiła „A-m” Barbara Kaliszewska: po modernizacji z 2007 roku miejsce to stało się odpychające. Jak kamienna pustynia. Nie mówiąc o tym, że po zerwaniu daszków odsłonięto elewacje, które nigdy nie miały być widoczne. Obecnie pasażem Wiecha zarządza spółka Atrium European Real Estate, do której należą też Wars, Sawa i Junior. Firma wielokrotnie podejmowała próby nadania tej przestrzeni nowej jakości, kolejne pomysły blokował jednak mazowiecki konserwator zabytków. Nieoczekiwanie w połowie kwietnia Atrium poinformowało o nawiązaniu współpracy z londyńskim biurem Normana Fostera, znanym m.in. z zakrojonych na szeroką skalę wielkomiejskich projektów rewitalizacyjnych, jak przebudowa Trafalgar Square czy rewitalizacja starego portu w Marsylii.

Specjaliści z Foster + Partners przeanalizują możliwości poprawy tego fragmentu miasta – od roku 2030 w dal. Cel to przygotowanie na wyzwania przyszłości, tak aby budynki i ich otoczenie stały się atrakcyjną częścią wielofunkcyjnego śródmieścia. Podjęte działania będą też sprzyjać połączeniu przestrzeni publicznej wokół domów towarowych Wars Sawa Junior z założeniami Nowego Centrum Warszawy, w tym współtworzeniu szlaków pieszych, prowadzących od Muzeum Sztuki Nowoczesnej i placu Centralnego, przez ulicę Chmielną, w stronę Traktu Królewskiego – czytamy w informacji prasowej. Warto dodać, że w ubiegłym roku warszawski ratusz rozstrzygnął konkursy na nowe zagospodarowanie ulicy Chmielnej na jej najbardziej reprezentacyjnym odcinku, od Nowego Światu do pasażu Wiecha, oraz na nowe zagospodarowanie rejonu pobliskich ulic Złotej i Zgoda. W obu zwyciężyło biuro RS Architektura Krajobrazu.

Czytaj też: Władze Warszawy rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie rejonu ulic Złotej i Zgoda w samym centrum miasta |

Naszym celem jest powiązanie budynków i przestrzeni wokół nich z planami władz Warszawy w zakresie uprzywilejowania ruchu pieszego, łatwiejszego poruszania się pomiędzy różnymi miejscami czy zazieleniania centrum. Uznaliśmy, że to właściwa pora, aby przemyśleć potencjalne zmiany, które sprawią, że domy towarowe Wars Sawa Junior będą z powodzeniem służyć warszawiakom i turystom przez kolejne dekady – mówi Graham Kilbane z Atrium European Real Estate.

Spółka informuje, że podjęła już wstępne rozmowy z władzami miasta i organizacjami społecznymi. Pierwsze pomysły mamy poznać jeszcze w 2022 roku. Zdajemy sobie sprawę z kulturowego i historycznego znaczenia oraz potencjału tej lokalizacji. To wielowątkowe miejsce, które wymaga pogodzenia interesów i potrzeb wielu stron. Dlatego w zespole zaangażowanym w to przedsięwzięcie są eksperci z Polski i zagranicy. Ich wiedza gwarantuje wszechstronne i świeże spojrzenie na cały proces, a jednocześnie umiejętność zagłębienia się w lokalne konteksty – dodaje Graham Kilbane. O szczegółach tej współpracy będziemy informować na bieżąco.

ZAPISZ SIĘ