Architektura MuratorWydarzeniaPracownie architektoniczne w drugim etapie postępowania przetargowego na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: C.F. Møller, Niras

Pracownie architektoniczne w drugim etapie postępowania przetargowego na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: C.F. Møller, Niras

Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostanie wyłoniony w ramach trwającego postępowania przetargowego. Do drugiego etapu zakwalifikowało się piętnaście pracowni architektonicznych i konsorcjów z Polski i ze świata. Przedstawimy je w kolejnych artykułach. Która z pracowni zaprojektuje nową siedzibę muzeum?

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Trwa postępowanie przetargowe mające na celu wyłonienie projektanta nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Postanowiliśmy przybliżyć działalność pracowni i zespołów zakwalifikowanych do drugiego etapu procedury, która nie jest tradycyjnym konkursem architektonicznym. Wybór prezentowanych realizacji jest subiektywny, a jego celem nie jest ukazanie punktowanych w ramach postępowania budynków i projektów, lecz przybliżenie dokonań pracowni.

C.F. Møller to jedna z najstarszych i największych skandynawskich pracowni architektonicznych. Została założona w 1924 roku, obecnie zatrudnia około 350 osób w głównym biurze w Aarhus, jak również w oddziałach w Kopenhadze, Aalborg, Oslo, Sztokholmie i Londynie. W swoim dorobku ma budynki instytucji publicznych, uniwersytety, budynki mieszkalne, szpitale i szkoły. Projektuje architekturę, architekturę krajobrazu, realizuje również zlecenia z zakresu planowania przestrzeni, logistyki i konsultacji. Za projektowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju w 2009 roku przyznano jej standard ISO 14001.

Pracownia C.F. Møller zakwalifikowana została do drugiego etapu postępowania zorganizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w konsorcjum z inżynieryjno-konsultingowym biurem projektów Niras, które zajmuje się doradztwem w różnych dziedzinach sektora budowlanego. Głównymi obszarami działalności firmy jest projektowanie, zarządzanie projektami oraz doradztwo inwestycyjne przy realizacji obiektów. Biuro Niras, które zatrudnia około 1300 pracowników na całym świecie, w tym w Polsce, odpowiedzialne jest m.in. za dostarczanie technologii dla projektu Hali Koncertowej w Kopenhadze, projektu Jeana Nouvela.

Pracownia architektoniczna C.F. Møller brała udział w konkursie architektonicznym na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2007 roku, w którym zwyciężyła praca Christiana Kereza. Projekt duńskiej pracowni przewidywał wzniesienie serii połączonych ze sobą struktur z wewnętrznymi uliczkami, przestrzeniami publicznymi i placami. Punktem wyjścia był horyzontalny ornament obecny w zasadzie organizacji brył i na dachu, znajdujący kontynuację na terenie bezpośrednio przylegającym do budynku planowanego muzeum. Pracownia C.F. Møller zajęła również drugie miejsce w konkursie na Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (2005), za projekt budynku z symbolicznym słońcem po środku.

Z pracowni wyszło szereg projektów, których przedmiotem były:
-projekty przebudowy istniejących muzeów, m.in. rozbudowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej Arken w Ishøj, Dania, 2009, rozbudowa Narodowego Muzeum Morskiego w Greenwich w Wielkiej Brytanii (2009-2011) oraz Muzeum Vasa w Sztokholmie (2010-2014)
-projekty nowych siedzib dla instytucji takie jak Muzeum Sztuki Sogn & Fjordane w Førde, Norwegia (2006-2012) czy Centrum Darwina w Londynie, w formie betonowego kokonu o wysokości 8 kondygnacji, otoczonego przeszklonym atrium. Wewnątrz centralnego elementu przechowywane jest ponad 17 mln insektów i 3 mln roślin z kolekcji Muzeum Historii Naturalnej. Za tę realizację pracownia C.F. Møller otrzymała nagrodę Concrete Society Awards for Excellence.

Zobacz pełną listę piętnastu pracowni i konsorcjów zakwalifikowanych do postępowania, w którym wyłoniony zostanie projekt nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie W czerwcu rozpoczęły się prace budowlane przed Pałacem Kultury i Nauki. Powstaje planowana od kilkunastu lat siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, która na stałe zmieni kształt centralnej części miasta. W tym numerze wypowiedzi osób odpowiedzialnych za realizację obiektu: architekta Thomasa Phifera, dyrektor instytucji Joanny Mytkowskiej, a także Mikołaja Mundzika, zastępcy dyrektor ds. inwestycji, kuratora Tomasza Fudali, Marleny Happach, dyrektor BAiPP m.st. Warszawy i Zygmunta Borawskiego, współautora koncepcji zagospodarowania placu Centralnego.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej z pozwoleniem na budowę Pierwsza duża inwestycja na Placu Defilad staje się rzeczywistością. Miasto Warszawa ogłosiło dzisiaj przetarg na budowę nowego budynku MSN-u.
Oskar i Zofia Hansenowie w Muzeum nad Wisłą Po Barcelonie, Porto i New Haven przyszedł czas na Warszawę - zwieńczeniem międzynarodowego tournée wystawy prezentującej twórczość Oskara i Zofii Hansenów będzie ekspozycja w stołecznym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pokazane zostaną różne aspekty teorii Formy Otwartej, która była osią działalności architektonicznej, artystycznej i pedagogicznej pary projektantów.
Przestrzeń jak w przyszłej siedzibie – o projekcie Muzeum nad Wisłą Marcin Kwietowicz Zaprojektowany przez Adolfa Krischanitza pawilon to z jednej strony manifest pragmatyzmu, z drugiej, budynek nie jest pozbawiony wyrafinowania – plan przypomina geometryczną łamigłówkę, gdzie połowę powierzchni zajmuje sala ekspozycyjna, połowę rozlokowane symetrycznie funkcje pomocnicze. W tak przemyślanej strukturze projektant wnętrz ma niewiele do roboty, jeśli tylko potrafi poskromić własne ego. Można powiedzieć, że udało się to połowicznie – pisze autor projektu wnętrz Marcin Kwietowicz.
Radykalizm architektonicznego recyklingu – o Muzeum nad Wisłą Grzegorz Stiasny Obiekt był pierwotnie usytuowany w Berlinie. Działał przez dwa lata, po czym został rozmontowany i zmagazynowany. W Warszawie mamy więc dzieło architektonicznego recyklingu. Niech ten fakt nie przesłania nam jednak radykalizmu i intelektualnego konceptu tej architektury. Ustawiona nad Wisłą minimalistyczna skrzynia stoi w artystycznej i estetycznej opozycji do otaczających ją wyszukanych dzieł polskiej architektury współczesnej: Biblioteki Uniwersyteckiej, Centrum Nauki Kopernik i eleganckich apartamentowców – pisze Grzegorz Stiasny.
Otwarta struktura – o projekcie Muzeum nad Wisłą Szymon Kalata Nasza koncepcja uwzględniała między innymi zagospodarowanie terenu wokół budynku, które miało odnosić się do otwartego charakteru warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W otoczeniu pawilonu powstała więc otwarta struktura złożona z drewnianych podestów, które można wykorzystywać w zależności od zmieniających się potrzeb – pisze współautor obiektu Szymon Kalata.