fotka z /zdjecia/fontaineblau.JPG

i

Autor: Archiwum Architektury

Projekt Fontainebleau

2009-08-24 2:00

Fontainebleau to gmina we Francji, w której znajduje się sławny zespół parkowo-pałacowy rozbudowany w XVI wieku przez Franciszka I Walezjusza. Znaleziony w zielonogórskim antykwariacie album z lat 60. oddający klimat regionu stał się inspiracją dla czworga młodych warszawskich artystów. Centrum Sztuki Współczesnej przygotowało wyjątkowa wystawę.

Otwarcie wystawy 21.08.2009, godz. 19.00Wystawa czynna do 20.09.2009

CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKIul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa

kurator: Marcin Krasny

Projekt został zainspirowany starym albumem o Fontainebleau. Miejsce ma wyłącznie znaczenie alegoryczne. Stworzyliśmy własny świat przy pomocy współczesnych środków wyrazu. Jest to zapis współpracy na pograniczu sztuk, wynikającej ze wspólnej inspiracji. Kontekstem i podstawowym źródłem odniesień jest album. Różnorodność estetyczna, podobnie jak ukryta pod warstwą formalną wielość znaczeń są elementami zapożyczonymi z jego estetyki. Oparta na nieoczywistych zestawieniach budowa publikacji determinuje całokształt projektu.

"Fontainebleau" jest wynikiem współpracy artystów i projektantów. Próbą nadania wspólnej pracy jednego tonu, bez ustępstw w warstwie indywidualnych treści. Tkankę projektu tworzy fotografia, design i malarstwo. Funkcja fotografii jest wieloraka i zmienna. W pejzażu odgrywa rolę "dokumentacyjną", w innym przypadku obrazuje postać fikcyjnej królowej, by ostatecznie służyć jako wizualizacja koncepcji, będącej zarazem zabawą formalną.Przedmioty codziennego użytku stworzone dla projektu "Fontainebleau" są próbą odnalezienia się projektantów w świecie wyobrażonym, w przestrzeni sztuki. Są to obiekty wyważone do podwójnego istnienia, nierzeczywiste w warstwie treściowej, zawieszone pomiędzy klasycznym ujęciem dizajnu a utopią. W odniesieniu do pierwowzoru malarstwo w stworzonym przez nas albumie zmienia formę i funkcję. Skupia się na wybranych motywach i je inerpretuje, z tą różnicą w stosunku oryginału, że uznaje detal za dominantę.

Dorota Kozieradzka, Michał Szuszkiewicz, studio projektowe Lapolka (Anna Piwowar, Marta Białecka)


Informacje: www.csw.art.pl

fotka z /zdjecia/fontaineblau.JPG

i

Autor: Archiwum Architektury