Projekt: Mars

W pięćdziesiątą rocznicę lądowania na Księżycu londyńskie Design Museum zaprasza na Marsa. Pokazując rolę jaką dizajn i architektura odegrają w podróży na Czerwoną Planetę i w trakcie jej kolonizacji, londyńscy kuratorzy poszerzają nasze myślenie o projektowaniu dla Ziemi.

Projekt: Mars
Mars Habitat, proj. Hassell, il. Hassell + Eckersley O’Callaghan/serwis prasowy

Każdy detal tej niezwykłej wyprawy musi być precyzyjnie zaplanowany – od podróży (która potrwa ok. 7 miesięcy), do decyzji, w co będziemy się ubierać, co będziemy jeść i jak będziemy mieszkać. Panujące na Czerwonej Planecie warunki są jak wiadomo wyjątkowo niesprzyjające dla żywych istot. Na wystawie ich posmak daje multisensoryczna instalacja On Mars Today. Zaprezentowano po raz pierwszy także marsjański habitat w skali 1:1. Zaprojektowany przez londyńskie biuro architektoniczne Hassell w ramach konkursu NASA, został wykonany w technice 3D. Towarzyszą mu zestawy do upraw hydroponicznych i systemy pomagające stworzyć plantacje spiruliny. Z kolei prowokacyjna instalacja autorstwa artystki Alexandry Daisy Ginsberg pokazuje przyszłość Marsa jako planety skolonizowanej jedynie przez wysłane z Ziemi rośliny, a nie przez ludzi. Ta praca odnosi się do zasadniczego pytania, które pojawia się na wystawie: czy w ogóle powinniśmy wyruszać na Czerwoną Planetę? Kuratorami ekspozycji są Justin McGuirk, Andrew Nahum i Eleanor Watson.
Moving to Mars
18 października 2019 – 23 lutego 2020
www.designmuseum.org

Nowa Intymność w Eindhoven Odbywający się w Eindhoven Dutch Design Week (DDW) to największy festiwal dizajnu na północ od Alp. W tym roku w nawiązaniu do szerzącej się pandemii COVID-19 jego temat przewodni brzmi Nowa Intymność.
Projekt Empatia Dom z papieru, minikuchnia do małego mieszkania, kurtka ze śpiworem oraz miniaturowa skrzynka z akcesoriami edukacyjnymi – takie projekty można zobaczyć na wystawie dizajnu pomocowego zatytułowanej Empatia, teraz!
STEPS AHEAD. Najlepszy dizajn z Polski i Węgier Wystawa STEPS AHEAD pokazuje najciekawsze przykłady wzornictwa przemysłowego, które powstały w obu krajach po zmianie systemu politycznego i gospodarczego.
Nowa Galeria Wzornictwa Polskiego Ponad 100 lat polskiego wzornictwa na 300 m2 – już od 15 grudnia można zwiedzać nową galerię w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej przestrzeń zaaranżowało młode biuro projektowe Matosek/Niezgoda.
Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem Około 100 wystawców zapowiedziało swoją obecność na krakowskich Targach Dizajnu Zaprojektowani. Program wydarzenia, odbywającego się w dniach 24-26 listopada, obejmuje wystawy, warsztaty, targi dizajnu, a także spotkania z projektantami.
Śląski Czerwiec Projektowy 2017 Dobry dizajn ma na Śląsku długą tradycję. O tym, jaką przywiązuje się do niego wagę, świadczy Śląski Czerwiec Projektowy, którego czwarta edycja niebawem się rozpocznie.