Architektura MuratorWydarzeniaProjekt mebli miejskich Pawła Grobelnego nagrodzony we Francji

Projekt mebli miejskich Pawła Grobelnego nagrodzony we Francji

Nagroda Les Defis Urbaines, przyznawana w kilku kategoriach dotyczących zrównoważonego rozwoju miast, powędrowała do Pawła Grobelnego. Zwycięski projekt na stałe znajduje się w paryskiej dzielnicy La Defense.

Grobelny - meble miejskie
Fot.: Paweł Grobelny

Konkurs organizowany jest przez Forum Projektów Miejskich w Paryżu. Ma na celu wyróżnienie projektów, które poprawiają jakość życia we francuskich miastach. Ważnym kryterium oceny jest także wykorzystanie idei zrównoważonego rozwoju w projekcie.

Projekt Grobelnego znajduje się w słynnej dzielnicy La Defense, biznesowym centrum Paryża. Projektant stworzył meble i instalacje wyposażone w ładowarki to komputerów, telefonów i tabletów. Główną ideą projektową była potrzeba zachęcenia przyszłych użytkowników do pracy na świeżym powietrzu. Wpisuje się to w najnowsze trendy dotyczące tworzenia miejsc do pracy na zewnątrz budynków.

Wszystkie meble i instalacje zostały zaopatrzone w ładowarki do telefonów, tabletów i komputerów tak, by sprowokować do pracy na zewnątrz. Meble zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami w myśleniu o przestrzeniach publicznych, które mają zachęcać do wyjścia na zewnątrz, pracowania, relaksowania się i spotykania właśnie poza budynkami.

Platformy miejskie stworzono w ramach trzeciej edycji programu Forme Publique 2016, który koncentruje się na projektach publicznych dla dzielnicy La Defense. Jury konkursu Les Defis Urbaines doceniło projekt drewnianych mebli za innowacyjność oraz ergonomię. Meble zostały pozytywnie ocenione przez użytkowników i zostaną na stałe w Paryżu.

Paweł Grobelny studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu, Lyonie i Paryżu. Zdobył uznanie na szczeblu międzynarodowym., między innymi realizując projekt plenerowego kina Centrum Sztuki Współczesnej BKSM Strombeek (Belgia). W 2014 roku zdobył nagrodę w konkursie na zaprojektowanie przestrzeni publicznych w Mont-de-Marsan (Francja).