Grzyby w architekturze

Projekt polskiej architektki na EcoCity Summit w Londynie!

2023-06-07 13:30

Młoda architektka Natalia Piórecka prezentuje swój projekt podczas międzynarodowej konferencji EcoCity w Londynie. Prototypowy system MYCOstratum ma na celu usuwania zanieczyszczeń z gleby za pomocą grzybni.

EcoCity Summit to odbywająca się co dwa lata międzynarodowa konferencja poświęcona ekologii i przyszłości naszych miast. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem Łączenie społeczności w londyńskim Barbican Center. W ciągu trzech dni, od 6 do 8 czerwca, ponad 120 prelegentów z całego świata rozmawiać będzie o największych wyzwaniach, przed jakimi stoją miasta. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: młoda aktywistka Mikaela Loach, architekci Norman Foster i Yasmeen Lari, naukowcy Carlos Moreno i Saskia Sassen, zastępczyni burmistrza Londynu Shirley Rodrigues, były przewodniczący nowojorskiej komisji planowania Carl Weisbrod, wiceburmistrzyni Mediolanu Anna Scavuzzo czy były irlandzki minister klimatu Denis Naughten.

Jest również akcent polski. Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie projekt młodej architektki Natalii Pióreckiej MYCOstratum, czyli wielowarstwowy system bioremediacji z wykorzystaniem różnorodnych biomateriałów.

MYCOstratum

i

Autor: serwis prasowy proj. Natalia Piórecka

Jak tłumaczy autorka, MYCOstratum to projekt badawczy mający na celu stworzenie samozasilającego się, wielowarstwowego systemu biomateriałowego, który może potencjalnie oczyścić zanieczyszczone gleby za pomocą organizmów biologicznych, takich jak grzyby i rośliny.

Badanie opiera się na badaniu interakcji występujących w Sieci Pokarmowej Gleby oraz na uwzględnieniu komplementarnych ról grzybów mikoryzowych i saprofitycznych, w celu stworzenia prototypu, który umożliwi współistnienie obu rodzajów grzybów oraz roślin i mchów. Projekt skupia się na opracowaniu strategii wytwarzania warstw materiałowych zdolnych to hostowania różnych organizmów, odpowiednich do wzrostu podłoży, stymulujących wzrost i promujących wymianę składników odżywczych – opowiada Piórecka.

Prototypowy system składa się z warstw gleby i naturalnych odpadów włóknistych, które pełnią rolę gospodarzy dla obu wspomnianych rodzajów grzybów oraz bazy dla wzrostu roślin. Za pomocą druku 3D powstaje dwuwarstwowa powłoka z filamentu na bazie celulozy. Ściany są połączone za pomocą struktury sieciowej 3D, tworząc rusztowanie dla drobnych cząsteczek. Ciągły wzrost korzeni roślin i sieci grzybni w strukturze jest kluczowym elementem. Wraz z naturalnymi procesami wzrostu wzmacnia stabilność struktury, a w połączeniu z drukiem 3D i strukturą sieciową dodatkowo utrwala zablokowane cząstki – wyjaśnia projektantka.

Projekt koncentruje się na wykorzystaniu naturalnych procesów wzrostu, rozkładu i wymiany składników odżywczych. Po wdrożeniu na większą skalę i umieszczeniu w terenie, powstała w ten sposób struktura może przyczynić się do regeneracji gleby.

Natalia Piórecka jest interdyscyplinarną projektantką działającą na styku architektury i biodesignu. Ukończyła studia na kierunku BA Architecture na Newcastle University i MArch Bio-Integrated Design w Bartlett School of Architecture, University College London (UCL) w Wielkiej Brytanii. Magazyn „Forbes” umieścił ją ostatnio na liście „23 Polek do obserwowania w 2023 roku”.