Architektura MuratorWydarzeniaProjekt pracowni BudCud w finale konkursu na zagospodarowanie kijowskich wysp

Projekt pracowni BudCud w finale konkursu na zagospodarowanie kijowskich wysp

Przygotowana przez BudCud koncepcja ekologicznego zagospodarowania kijowskich wysp znalazła się wraz z siedmioma innymi projektami w ścisłym finale otwartego międzynarodowego konkursu  “CONCEPT OF RESERVATION AND DEVELOPMENT OF KYIV ISLANDS"

Zagospodarowanie wysp w Kijowie

Łączna powierzchnia wysp przekracza 1800 ha. Obecnie niezagospodarowany, w przyszłości teren ten ma stać się zielonym centrum Kijowa.


Autorzy: BudCud (Agata Woźniczka, Mateusz Adamczyk), Marcelina Kolasińska

Wyspy na rzece Dniepr w Kijowie są miejscem aktywnego wypoczynku, rekreacji oraz zapoznawania się ze wspaniałym światem flory i fauny. Takie powinny pozostać również w przyszłości.  Wyzwaniem jest wprowadzić brakującą infrastrukturę w taki sposób, by wyspy stały się zrównoważonym, a technologicznie zaawansowanym archipelagiem.
Propozycja zagospodarowania wysp na Dnieprze w pełni respektuje i podkreśla ich 'genius loci' - na obszarach najbardziej dzikich interwencje są ledwie widoczne; natomiast tam, gdzie wyspy wizualnie korespondują z Kijowem, projekt ma wyraźny charakter urbanistyki miejskiej.
Kolejne strefy ochrony przyrody zostały wyróżnione  poprzez wprowadzenie pętli, pasów, ścieżek i małych obiektów- mikro wysp, które tworzą sieci połączeń.
Proponujemy trzy główne elementy scalające zagospodarowanie 'Pereł Dniepru'. Tymi elementami są:
1. pętla, która otacza teren wyspy Muromets sprawia, że wyspa staje się rezerwatem przyrody poświęconym poznawaniu świata natury.
2. pas na wyspach Truhanov, Dolobetskyi i Venetsiansky zachowuje charakter barokowej osi ogrodowej- to nowy zrównoważony park aktywności, który otaczają tereny parku przyrodniczego oraz tereny rekreacyjne.
3. sieć tras wodnych łącząca wyspy: Galernyi, sztuczną wyspę, Vodnikov, Zhukiv, Kozachyi i Olzhin, która buduje specyficzny archipelag wysp-obiektów na rzece.
Kompleksowość planu zagospodarowania prawie dwóch tysięcy hektarów wymaga fazowania.
W pierwszej fazie należy zorganizować archipelag wysp przy pomocy bezpośrednich połączeń między wyspami.
Trzeba chronić zastany stan środowiska przyrodniczego archipelagu (jego ekosystem) oraz istniejące korytarze ekologiczne i połączenia między wyspami.
Należy wyraźnie wystrefować obszar, a następnie połączyć ze sobą nowo powstałe strefy.
Kolejną fazą rewitalizacji terenów wysp w Kijowie jest zaprojektowanie matriksu mikr-wysepek dedykowanych kolejnym funkcjom, które zapewnią potrzebną infrastrukturę.
Wymienione interwencje powinny sprawić, że w ciągu następnych 40-50 lat wyspy na Dnieprze zyskają rangę atrakcji narodowej.
Wyspy Kijowa powinny stać się kompleksowym parkiem krajobrazowym, gdzie nowoczesne technologie dopełniają niesamowite scenerie wysp pełnych bujnej roślinności i zróżnicowanej fauny.  Gdzie można się świetnie bawić!" (BudCud) 

W konkursie zwyciężyła propozycja rumuńskiej pracowni Wolf House Productions + Gabriel Pascariu. Więcej informacji na stronie organizatora: www.competition-kievislands.com

Zagospodarowanie wysp w Kijowie
Fot.: BudCud
Zagranica – wykład pracowni architektonicznej BudCud W ramach cyklu wykładów "Architektura w Wozowni" Agata Woźniczka i Mateusz Adamczyk z pracowni BudCud opowiedzą o tym, czym jest dla nich projektowanie oraz jak starają się przekraczać tradycyjnie pojmowane granice architektury.
BudCud na urlopie – Zrób To (wszystko) Sam Już 1 lipca rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu BASK. Z tej okazji biuro BudCud uruchamia we Wrocławiu plenerową pracownię. Wspólnie z architektami zaprojektuj mieszkanie dla rodziny Basków z San Sebastian, siostrzanej Europejskiej Stolicy Kultury 2016!
Pawilony festiwalowe na krakowskim Kazimierzu Pawilony, które w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej stanęły na zaniedbanym skwerze w sercu krakowskiego Kazimierza miały służyć zarówno turystom, jak i okolicznym mieszkańcom.
Miejscy aktywiści w natarciu. Oddolne inicjatywy w przestrzeni publicznej W Polsce wysyp oddolnych inicjatyw i różnego rodzaju akcji w przestrzeni miejskiej trwa od ponad dekady. Inicjatorami zmian coraz częściej stają się organizacje pozarządowe, nieformalne ruchy miejskie oraz architekci. Przykładem zaangażowania tych ostatnich jest Skwer Sportów Miejskich w Warszawie
Miasto tysiąca pomostów. BudCud zwycięzcą konkursu na rewitalizację zbiornika wodnego w Woroneżu Krakowska pracownia BudCud zdobyła pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie ideowym na opracowanie strategii rewitalizacji zbiornika wodnego w Woroneżu. Zwycięska koncepcja zakłada stworzenie eko-nabrzeża, które stanie się nowym wielofunkcyjnym centrum miasta
Park Tysiąclecia w Zielonej Górze. Rewitalizacja i nowe funkcje Krakowska pracownia architektoniczna BudCud przygotowała projekt rewitalizacji Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze; konsultacje społeczne pomogły w określeniu nowych funkcji parku i wyborze mebli miejskich, które się w nim pojawią