Architektura MuratorWydarzeniaProjekt TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice

Projekt TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice

Do 30 lipca trwały zapisy na warsztaty studenckie Projekt: Podwórko! śląskiej grupy projektowej Wzorro i francuskiego duetu projektantów USIN-e. Zadaniem uczestników będzie rewitalizacja pozornie zapomnianych podwórek w centrum Katowic.

Projekt TAKK!

8.08-14.08

DESIGN – PROJEKT: PODWÓRKO

warsztaty śląskiej grupy projektantów Wzorro (Marcin Krater, Natalia Jakóbiec i Kasia Pełka - absolwenci katowickiej ASP) i zaproszonych do współpracy gości zagranicznych – designerów z francuskiej grupy USIN-e. Problemem z jakim będą musieli zmierzyć się uczestnicy warsztatów będą pozornie zapomniane podwórka w centrum Katowic. Zadaniem będzie rewitalizacja na miarę oczekiwań i potrzeb tych małych społeczności. Istotnym elementem będzie aktywizacja lokalnych mieszkańców do współtworzenia projektu wraz z uczestnikami. Warsztaty będą oscylowały wokół tematyki rewitalizacji i dizajnu zaangażowanego społecznie. Warsztaty skierowane są do studentów lub absolwentów z roku 2011 kierunków projektowych i artystycznych z Unii Europejskiej, posługujących sięjęzykiem angielskim w stopniu komunikatywnym. Rekrutacja odbędzie się na podstawie przesłanego portofolio wraz z opracowanym pomysłem na kreatywne wykorzystanie kartki A4.

Wzorro + USIN-e - Warsztaty z designu from RedKnifeFilms on Vimeo.

USIN-e – grupę tworzy dwóch młodych francuskich projektantów Amaury Poudray oraz Rémi Bouhaniche. Oboje studiowali w Ecole supérieure d’art et design w Saint Etienne. Następnie Remi przeniósł się do BTS Design de produkt, a Amaury do Les Herbiers, a obecnie współtworzy centrum badań nad komunikacją Benettona - Fabrica. W projektowaniu eksperymentują z materiałami, cięciem, gięciem, spawaniem. Zawsze poszukują rzemieślników i technologów, z którymi można nawiązać dobre relacje, a efektem współpracy może być nowy pomysłowy produkt. Ich projekt lampy zdobył pierwsze miejsce w konkursie D3 podczas targów IMM 2010 w Kolonii. Uczestniczyli także w Pecha Kucha Night w Marsylii, Milan Design Week, Expo 2010 w Szanghaju oraz Biennale Design 2010 w Saint Etienne. Więcej na: www.usin-e.fr

Wzorro – grupa projektowa, która zawiązała się w wyniku wspólnej pasji i przyjaźni. Współtworzą ją Marcin Krater, Kasia Pełka oraz Natalia Jakóbiec. W designie poszukują rozwiązań nieoczywistych i zaskakujących, a jednocześnie funkcjonalnych. Inspiracją jest dla nich kultura i tradycja Śląska, architektura industrialna, bogata historia i rzemiosło. Wykorzystują to w tworzeniu współczesnych w formie przedmiotów. Elementy tradycji przetwarzają na autorskie cytaty, które określają charakter i oddają ducha regionu. W projektach mają na uwadze aspekty ekologiczne i społeczne. Na swoim koncie mają udział w kampanii Guck mal! Schlesien w Dusseldorfie, podczas której odpowiadali za wystrój polskich pawilonów. Stworzyli mobilny ogród dla biura Europejska Stolica Kultury dla Katowic 2016. Stale współpracują z firmą produkującą odzież i sprzęt outdoorowy Hi-Mountain. Współtworzą kolektyw Haja (www.haja.com.pl). Strona: www.wzorro.com.

Marcin Krater – absolwent wzornictwa katowickiej ASP. Studiował również we Francji. Na studiach współorganizował warsztaty Wnętrze Zaradne. Uczestniczył w międzynarodowych warsztatach projektowych m.in. Meblościanka 2008. Jego dyplom „Śląski Łobiod” został wyróżniony jako najlepszy dyplom ASP w Katowicach 2008. Zajął drugie miejsce w finale krajowym Bombay Sapphire Designer Glass Competition 2008. W konkursie Make Me jego projekt znalazł się w finale.

Natalia Jakóbiec – absolwentka wzornictwa katowickiej ASP, kierunku design management na SGH (we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego) oraz studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiowała w ramach wymiany we Francji oraz Czechach. Podczas studiów współorganizowała warsztaty Wnętrze Zaradne. Zdobyła pierwsze miejsce w konkursie IDA 2007 w kategorii mebel. Podczas wystawy „Pokłady design” była kuratorką działu 3D.

Kasia Pełka – absolwentka wzornictwa katowickiej ASP, kierunku design management na SGH we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Studiowała także we Francji i na Słowacji. Na studiach organizowała warsztaty Wnętrze Zaradne i koordynowała warsztaty Meblościanka 2008 w Poznaniu. Jest także autorką projektu WORK/SHOP odbywającego się w Rondzie Sztuki w Katowicach. Od 2009 roku pracuje dla Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Zajmowała się m. in. projektowaniem wystaw Materiałowy boom! i La Dolce (Re)Vita.

Projekt TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice jest częścią Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 organizowanym przez Rondo Sztuki, współorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Miasto Katowice i Akademię Sztuk Pięknych. Partnerem projektu jest Instytucja Kultury Katowice 2016 Biuro ESK.

Szczegóły dotyczące rekrutacji na wszystkie warsztaty w ramach TAKK! są dostępne na stronie Ronda Sztuki http://www.rondosztuki.pl/

Więcej o projekcie:

W kilku zdaniach: TAKK! jest tymczasowym, interdyscyplinarnym i interaktywnym klubem kulturalnym, który przez pięć letnich tygodni stanie się platformą spotkania dla sztuki, designu, fotografii, muzyki, literatury, komiksu, mody i architektury. Program projektu został podzielony na dwa bloki: działania i prezentacje. Działania to cykl warsztatów/ interakcji z udziałem gości polskich i zagranicznych, wykorzystujących różne dziedziny sztuki i pobudzających odbiorców kultury do działania. Prezentacje skupiać się będą na ukazywaniu różnorodności współczesnej kultury, z największym naciskiem położonym na koncerty nietuzinkowych wykonawców zagranicznych i krajowych.

Akcje i warsztaty w ramach projektu TAKK! Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice przeprowadzą designerzy: Matylda Sałajewska (skin-kace.pl/ haja.com.pl) i Jan Körbes (refunc.nl), USIN-e (usin-e.fr) + Wzorro Design (wzorro.com/ haja.com.pl), Patrycja Walter, Justyna Kucharczyk, Kamil Kamysz i Kasia Pełka, artyści: Cecylia Malik, Małgorzata Markiewicz, Michał Smandek, Paweł Szeibel, Magdalena Starska, Natalia Bażowska, Julita Wójcik, Ronnie Deelen (ronnieism.com), KOKOŁO – grupa młodych śląskich artystów z katowickiej ASP, architekci: Justyna Gorgoń, Bartłomiej Nawrocki i Wojciech Czapnik oraz twórcy komiksowi: Michał Śledź Śledziński i Jacek Frąś. W ramach projektu odbędzie się także wystawa fotografii studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Uniwersytetu Tomasza Baty w Zlinie.

Koncerty w ramach Prezydencji: Crystal Fighters i Rubber Dots – wydarzenie informujące o projekcie (21.05), Joan As Police Woman, Loco Star, Teleport-Katowice – inauguracja (29.07), Munch Munch i Baaba + Newest Zealand (30.07), Thelma & Clyde i Soniamiki (13.08), finał warsztatów Dziwny Generator Dźwięków (20.08), Hundred In The Hands i Rebeka (20.08), gwiazda zagraniczna (do potwierdzenia) i Paula i Karol – koncert zamykający (2.09).

Projekt TAKK!