Architektura MuratorWydarzeniaProjekty wieżowców przyszłości: konkurs eVolo 2013 Skyscraper Competition rozstrzygnięty

Projekty wieżowców przyszłości: konkurs eVolo 2013 Skyscraper Competition rozstrzygnięty

Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu eVolo; po raz kolejny architekci przedstawiali projekty wieżowców przyszłości, rywalizujące śmiałością pomysłu i efektownym wyglądem, bez ograniczeń narzucanych przez skończonej wielkości budżet czy prawa fizyki...

W 2013 roku na konkurs zgłoszono 625 projektów z 83 krajów.
Pierwsze miejsce przypadło autorowi projektu Polarnego Parasola (Polar Umbrella), Derekowi Pirozzi z USA. Budynek o przysadzistej sylwetce wydaje się być absurdalnym żartem z problemu globalnego ocieplenia. Solarny parasol osłaniać ma lód przed promieniami słońca, a pokrywające go ogniwa słoneczne – generować energię. Ta z kolei zasilać ma elementy chłodzące, których zadaniem jest zamrożenie morskiej wody. Sieć parasoli tworzy nie tylko system zmieniający klimat planety, ale co równie ważne - szlak zapewniający dogodne warunki turystom, wędrującym przez śniegi Arktyki.

Zwycięzca konkursu eVolo 2013: Polar Umbrella

Drugą nagrodę otrzymali Darius Maïkoff i Elodie Godo z Francji, autorzy projektu drapacza chmur Fobia (Phobia Skyscraper), złożonego z tysięcy prostych, prefabrykowanych elementów – jednostek mieszkalnych, możliwych do dowolnego aranżowania.  Budynek pozbawiony stałego planu mógłby się stopniowo rozrastać i zmieniać. Projektanci opisują swój projekt jako sposób na rewitalizację postindustrialnego obszaru w Paryżu, choć górujący nad otoczeniem, chaotyczny konstrukt przytłacza dawne zabudowania dzielnicy.

2 nagroda w konkursie na projekt wiezowaca przyszłości - eVolo 2013: Darius Maïkoff i Elodie Godo z Francji

Podobnie jak w poprzednich edycjach, w czołówce znaleźli się także projektanci z Azji. Ting Xu oraz  Yiming Chen z Chin, autorzy projektu Light Park, zaproponowali wizję gigantycznego miasta w chmurach, z zespołem podwieszonych tarasów, wypełnionych ogrodami i rekreacyjnymi terenami zielonymi.

Lewitujący wieżowiec Light Park. III nagroda w konkursie evolo. Autorzy projektu: Ting Xu i Yiming Chen z Chin


Jury zwróciło również uwagę na projekty obiektów jeszcze dalszych od tradycyjnego wyobrażenia wieżowca – przypominające gigantyczne meduzy oczyszczalnie powietrza, ruchome stacje służące terraformowaniu Marsa, nowy kontynent zbudowany z zespołu połączonych budynków, zakotwiczonych na dnie morza.
Celem konkursu organizowanego przez eVolo jest wskazywanie perspektyw w zakresie budowy wieżowców. Pomysłodawcy konkursu szukają odważnych pomysłów, nie skrępowanych problemami finansowymi związanymi z ogólnoświatowym kryzysem. Projektanci proponować mogą nowe wykorzystanie materiałów i technologii, niestosowane dotąd programy funkcjonalne. Powinni działać jak twórcy klasycznego science fiction – wskazywać przyszłe problemy, ich konsekwencje i sposoby rozwiązania.

Po raz pierwszy konkurs eVolo Skyscraper Competition ogłoszony został w 2006 roku; wśród zespołów z całego świata, które przygotowały łącznie przeszło 5000 projektów znaleźli się także Polacy. W ubiegłym roku do finału zakwalifikowane zostały dwa polskie projekty, a jeden z nich, Migrant Skyscraper Damiana Przybyła i Rafała Przybyła, otrzymał wyróżnienie.

Wokół stołecznego Centrum Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. O realizacjach JEMS Architekci oraz Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury pisze Grzegorz Stiasny.
Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci Na warszawskiej Woli, między rondem ONZ i Daszyńskiego, startuje realizacja kolejnego kompleksu biurowego. Zespół według projektu duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupa 5 Architekci zostanie oddany do użytku w  2023 roku.
Budowa wieżowca Varso Tower Projekt najwyższego w UE budynku wysokościowego to największe tego typu przedsięwzięcie realizowane w Polsce. Wyzwaniem była nie tylko jego ponadprzeciętna wysokość, ale przede wszystkim zastosowanie nietypowych rozwiązań – o wyzwaniach związanych z realizacją Varso Tower pisze główny architekt Artur Gizmajer.
Wieżowiec The Bridge: UNStudio projektuje w Warszawie The Bridge to kolejny wieżowiec u zbiegu ulicy Towarowej i Grzybowskiej na warszawskiej Woli. Projekt mierzącego 174 metry budynku opracowało holenderskie  UNStudio.
Najwyższy budynek w Polsce: Varso Tower oddany do użytku! Zakończyła się realizacja Varso Tower. To nie tylko najwyższy budynek w Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej. Mierząc 310 metrów wysokości, Varso Tower zdeklasował dotychczasowego rekordzistę: londyński The Shard.
Najlepszy wieżowiec roku 2020 International Highrise Award to prestiżowa międzynarodowa nagroda przyznawana co dwa lata innowacyjnym wieżowcom. W tym roku otrzymały ją mieszkalne wieże Norra Tornen w Sztokholmie autorstwa OMA.