Architektura MuratorWydarzeniaHonorowa Nagroda SARP 2013

Honorowa Nagroda SARP 2013

Honorowa Nagroda SARP jest jednym z najważniejszych wyróżnień architektonicznych w Polsce. Pierwszy raz została przyznana w 1966 roku. W tym roku nagrodę za całokształt twórczości przyznano Michałowi Baryżewskiemu i Zbigniewowi Reszce z gdyńskiego biura Arch-Deco

Honorowa Nagroda SARP statuetka
Nagroda jest przyznawana od 1966 roku.  Michał Baryżewski i Zbigniew Reszka otrzymali tę nagrodę w 2013 roku.
Fot.: SARP

W 2013 roku Kapituła Honorowej Nagrody SARP składająca się z laureatów z lat ubiegłych: Jerzego Gurawskiego, Krzysztofa Ingardena, Bolesława Stelmacha, Jakuba Wacławka oraz prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Mariusza Ścisło przyznała Honorową Nagrodę SARP architektom Michałowi Baryżewskiemu i Zbigniewowi Reszce, założycielom gdyńskiej pracowni ARCH-DECO.
Wręczenie nagrody oraz wernisaż wystawy prac laureatów odbyło się 7 grudnia 2013 roku.  Wystawa prezentowana będzie w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich, przy ul. Foksal 2 w Warszawie.  Ekspozycję oglądać będzie można do 15 grudnia w godzinach 10.00-18.00

Michał Baryżewski i Zbigniew Reszka to założyciele jednej z największych obecnie pracowni architektonicznych północnej Polski, Arch-Deco. Pracownia powstała w 1989 roku. Architekci chętnie sięgają po nowoczesne technologie i wprowadzają nowe rozwiązania na polski rynek. Pomimo preferowanej prostoty, stosują zaskakujące wykończenia elewacji budynków. Pracownia Arch Deco przygotowuje zarówno projekty wnętrz, jak i budynków mieszkalnych i biurowych, a także projekty szpitali, obiektów przemysłowych oraz koncepcje urbanistyczne.

Jednym z ważniejszych projektów Arch-Deco jest zrealizowany w latach 2005-2006 biurowiec firmy Lotos w Gdańsku. Według założeń inwestora, budynek miał być biurowcem korporacyjnym, nowoczesnym i prestiżowym. Zmieniająca się wielokolorowa szklana elewacja jest charakterystycznym punktem przy wjeździe do Gdańska.

Pracownia Arch-Deco jest również znana z nowoczesnych projektów szpitali. Jednym z nich jest wybudowany w 2011 roku Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Gdańsku. Kompleks szpitala tworzą cztery budynki, które zostały połączone przeszklonym pasażem, pełniącym zarówno funkcję komunikacyjną, jak i  rekreacyjną, wypoczynkową i usługową. Uwagę przyciągają także szpitalne wnętrza, w których wykorzystane zostały głównie naturalne drewnopochodne materiały, zastosowano także duże przeszklenia.

Kolejną znaną realizacją jest zespół apartamentów w Juracie z 2004 roku. Pięć trójkondygnacyjnych willi wybudowano od strony Zatoki Gdańskiej, 100 metrów od głównej promenady i mola. Projektanci starali się o możliwie najmniejszą ingerencję w wydmowy charakter działki. Wille wkomponowano w otoczenie, z naturalną roślinnością,  trawami oraz porastającymi działkę sosnami.

Wśród laureatów poprzednich edycji znaleźli sie między innymi: Hanna Adamczewska-Wejchert, Kazimierz Wejchert (1982), Edmund Małachowicz (2001), JEMS Architekci: Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski (2002), Stefan Kuryłowicz (2003) oraz Bolesław Stelmach(2010), Dariusz Kozłowski (2011), Grzegorz Stiasny, Jakub Wacławek (2012).
Zuzanna Orman

 

Stanowisko SARP w sprawie wyboru projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zajął stanowisko w sprawie wyboru generalnego projektanta Centralnego Portu Komunikacyjnego w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego. Tak można zlecić budowę elektrowni albo system integracji baz danych. Najlepszym trybem poszukiwania najlepszego rozwiązania lotniska jest otwarty konkurs architektoniczny – piszą architekci.
Śniadanie na Foksal: nowy cykl spotkań w OW SARP Warszawski SARP zaprasza na nowy cykl dyskusji o architekturze. Tym razem w nieformalnej, piknikowej atmosferze w ogrodzie Pałacu Zamoyskich. Gościem specjalnym pierwszego spotkania będzie Kamil Wyszkowski z UN Global Compact Network Poland, a redakcja „Architektury-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Dyplom Roku SARP 2020 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę Dyplom Roku SARP 2020. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Jürg Burri – Ambasador Szwajcarii w Polsce, a partnerami merytorycznymi są dwie szwajcarskie firmy: Geberit i Schindler.
#ArchitekciDlaKlimatu. Inicjatywa Koła Architektury Zrównoważonej SARP Trwa globalny tydzień protestów dla klimatu. Polscy architekci dołączają do akcji, proponując deklarację budownictwa proekologicznego.
Młodzi na SARP U40 Ogólnopolskie Spotkania Młodych Architektów SARP U40 to inicjatywa podjęta w 2018 roku przez szczeciński oddział stowarzyszenia. W dniach 17-18 maja w Lublinie pod hasłem Przemiany odbyła się druga edycja wydarzenia. Relacjonuje Katarzyna Gucałło.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.