Instytut Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim jest ośrodkiem badań kulturoznawczych, zajmujących się historią kultury, kulturą współczesną, wizualną, antropologią słowa, teatru, animacją kultury i wieloma innymi obszarami nauki. Osoby związane z Instytutem są świadome nierozerwalnego związku pomiędzy humanistyką a humanizmem — odpowiedzialnością wobec świata i ludzi, określającą miejsce człowieka w świecie. Groźba globalnej katastrofy ekologicznej wywołanej przez działalność człowieka wymaga zarówno postawy analitycznej, krytycznej, jak i aktywnie uczestniczącej w życiu społecznym. W ożywionej dyskusji wokół zmian doby atropocenu obrona rzetelności naukowej staje się gestem politycznym.
Opiekunki cyklu „Przed końcem”, dr Weronika Parfianowicz i mgr Kornelia Sobczak, związane z Pracownią Studiów Miejskich, dostrzegają ogromny wpływ architektury i urbanistyki na spustoszenie środowiska naturalnego. Właściwie każde z organizowanych w tym cyklu wydarzeń dotyka tego problemu. Najbliższe spotkanie wprost jest poświęcone miastom: o odpowiedzialności miast za współczesny kryzys ekologiczny i o tym, jakie działania mogą one podejmować, by redukować swój szkodliwy wpływ na środowisko; o propozycjach architektów, urbanistów i specjalistów zajmujących się transportem oraz strategiach władz miast przygotowywanych w obliczu zmiany klimatu; o tym czy jako specyficzne organizacje przestrzenno-społeczno-polityczne miasta mają potencjał, by stać się ważnymi aktorami w działaniach na rzecz łagodzenia skutków globalnego ocieplenia oraz o tym, co mogą zrobić sami mieszkańcy i mieszkanki miast, żeby jak najskuteczniej walczyć z tym kryzysem, będziemy rozmawiać z aktywistkami, badaczami i architektami.
Zapraszamy na dyskusję „Przed końcem. Miasta” 15 maja 2019 roku o godzinie 17:30, i do śledzenia cyklu „Przed końcem” na fan-page'u.