Architektura MuratorWydarzeniaPrzełomy Najlepszym Budynkiem Świata 2016 roku

Przełomy Najlepszym Budynkiem Świata 2016 roku

Centrum Dialogu Przełomy projektu KWK Promes zdobyło prestiżowy tytuł The World Building of the Year 2016 na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie.

Przełomy Najlepszym Budynkiem Świata 2016 roku
Robert Konieczny odbiera statuetkę dla Najlepszego Budynku Świata 2016 roku z rąk przewodniczącego jury Davida Chipperfielda, fot. dzięki uprzejmości pracowni

Światowy Festiwal Architektury, jedna z najgłośniejszych i najbardziej promowanych międzynarodowych imprez architektonicznych, organizowany jest od 2008 roku przez koncern medialny EMAP, wydawcę m.in. czasopisma „Architectural Review”. Siódma edycja festiwalu po czterech latach przerwy znów miała miejsce w Europie. Podczas trzydniowego wydarzenia, odbywającego się w dniach 16-18 listopada na terenie Areny Berlin, tradycyjnie rozstrzygnięto konkurs na najlepsze projekty i realizacje z całego świata. W tym roku obiekty w 30 kategoriach oceniało 67 sędziów – przedstawiciele najważniejszych branżowych magazynów i uczelni architektonicznych, a także wybitni projektanci, wśród nich m.in. David Chipperfield, Luisa Hutton, Robert Schäfer czy Frédéric Migayrou.

Za Najlepszy Obiekt Kultury sędziowie uznali Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu KWK Promes, które w tej kategorii rywalizowało m.in. z Muzeum Alpinizmu biura Zaha Hadid Architects, biblioteką Dokk1 w Aarhus autorstwa Schmidt Hammer Lassen Architects czy Writers Theatre w Glencoe projektu Studio Gang. Spośród zwycięzców we wszystkich konkursowych kategoriach jury wyłoniło następnie obiekt, któremu przyznało Grand Prix festiwalu i tytuł Najlepszego Budynku Świata 2016 roku. Po raz pierwszy w historii to prestiżowe wyróżnienie zdobyła realizacja z Polski: Centrum Dialogu Przełomy. Ten projekt wzbogaca miasto i życie w tym mieście. (...). To fragment miejskiej topografii, ale równocześnie muzeum. Schodząc pod ziemię, zgłębiamy pamięć i historię miasta, natomiast wychodząc na powierzchnię, publiczne oblicze budynku. Jego pofałdowany dach można interpretować i wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Jest to projekt, który odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i charakteryzujący się dużą dozą wyobraźni – uzasadniał decyzję David Chipperfield, przewodniczący jury.

Centrum Dialogu Przełomy jest dziewiątym obiektem wyróżnionym tytułem Najlepszego Budynku Świata. Mimo komercyjnego charakteru imprezy i wielu spektakularnych realizacji startujących w konkursie, sędziowie konsekwentnie wybierają projekty znaczące lokalnie, autorstwa pracowni spoza kręgu architektonicznych gwiazd (wyjątkiem była nagroda z 2010 roku dla muzeum MAXXI w Rzymie projektu Zahy Hadid i z 2015 roku dla apartamentowca Interlace w Singapurze projektu OMA). W 2008 roku najlepszym Budynkiem Świata ogłoszono Uniwersytet im. Luigiego Bocconiego w Mediolanie, mało wówczas znanej irlandzkiej pracowni Grafton Architects, w 2009 roku Centrum Kultury Mapungubwew RPA projektu Peter Rich Architects, w 2011 roku biurowiec Media-ICT w Barcelonie projektu Cloud 9, w 2012 roku kompleks Gardens by the Bay w Singapurze projektu Wilkinson Eyre Architects, w 2013 roku Galerię Sztuki w Auckland w Nowej Zelandii projektu Francis-Jones Morehen Thorp i Archimedia, a w 2014 roku niewielką kaplicę w Ho Chi Minh projektu wietnamskiego biura a21studio.

Na ratunek brutalistycznym wiatom Młodzi szczecińscy architekci walczą o zachowanie brutalistycznego przekrycia stacji PKP Szczecin Pogodno. W związku z przywróceniem funkcjonowania szybkiej kolei miejskiej obiekt może zostać rozebrany.
Pierwsza biblioteka w powojennym Szczecinie Rozstrzygnięto konkurs na projekt biblioteki publicznej na szczecińskim Prawobrzeżu. Jeśli powstanie, będzie pierwszym obiektem o takiej funkcji wybudowanym w mieście po II wojnie światowej.
Szczecińska Łasztownia – wyniki konkursu Znamy wyniki międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na zagospodarowanie obszaru Łasztowni. Pierwszą nagrodę zdobyło biuro Maćków Pracownia Projektowa [VIDEO].