Architektura MuratorWydarzeniaPrzemysław Chimczak i Maciej Warot laureatami stypendium PRAKTYKA 2016

Przemysław Chimczak i Maciej Warot laureatami stypendium PRAKTYKA 2016

Rozstrzygnięto drugą edycję konkursu PRAKTYKA organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Nagrodę otrzymali Przemysław Chimczak i Maciej Warot za projekt "Dach nasz pospolity". Zwycięska praca to propozycja nowego zagospodarowania zadaszenia parkingu pomiędzy dwiema superjednostkami w Sosnowcu.

Projekt "Dach nasz pospolity"
Wizualizacja A

Stypendium PRAKTYKA to jeden z dwóch programów organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Trwające sześć miesięcy stypendium przyznawane jest, by umożliwić młodym architektom rozwinięcie pomysłu ulepszenia wybranej przestrzeni publicznej w dowolnym mieście w Polsce. Wsparcie ma charakter finansowy i merytoryczny.

Prace zgłoszone na tegoroczną edycję konkursu oceniało jury w składzie: Piotr Kuczyński, Przemo Łukasik, Michał Mioduszewski, Jakub Wacławek (przewodniczący), Aleksandra Wasilkowska oraz Maciej Zawadzki. Spośród 12 nadesłanych projektów wybrano trzy finałowe koncepcje - „Garaż miejski” Michała Bali, „Dach nasz pospolity” Przemysława Chimczaka i Macieja Warota oraz „Projekt Króliczok” Magdaleny Orzeł. Autorzy prac zakwalifikowanych do drugiego etapu mieli czas do końca września, by je rozwinąć, udokumentować i zwizualizować. Efekty zaprezentowali w ramach drugiego posiedzenia jury 3 października 2016 roku.

Za najlepszy uznano projekt Przemysława Chimczaka i Macieja Warota „Dach nasz pospolity”. Nagrodzona praca to propozycja zagospodarowania zadaszenia parkingu, położonego pomiędzy dwoma superjednostkami blokowymi w Sosnowcu. Powierzchnia dachu zajmuje przestrzeń 9.500 m2 i stanowi podwórko dla około 3.000 mieszkańców dwóch budynków. Dziś to szara i anonimowa przestrzeń. Po konsultacji z mieszkańcami oraz przeanalizowaniu możliwych rozwiązań, autorzy zaproponowali utworzenie wielofunkcyjnego podwórka dedykowanego wszystkim mieszkańcom. W pasie najbliższym oknom wykorzystano i uzupełniono istniejące powierzchnie zielone. Bliżej środka dachu przewidziano zielony teren rekreacyjny, a w centrum kilka połączonych ze sobą placów. Ich granice zostały zaznaczone kilkoma intensywnymi kolorami. Całość łączy system ścieżek i traktów zaprojektowany tak, aby nie zmieniać szlaków komunikacji, do których przyzwyczaili się mieszkańcy.

Jury doceniło odwagę projektantów, rozmach projektu i dobre rozeznanie warunków lokalnych, niezbędnych do jego realizacji. Skala projektu jest ambitna a jego założenia bliskie wartościom, które przyświecały Stefanowi Kuryłowiczowi, patronowi Stypendium - czytamy w komunikacie jury.

Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Nagrody Fundacji im. Stefana Kuryłowicza Prezentacja prac nagrodzonych w ostatniej edycji konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA odbyła się 23 marca roku w warszawskim Centrum Konferencyjnym POLIN. Gościem wieczoru była francuska architektka Odile Decq, która opowiedziała o swoich najważniejszych realizacjach oraz o działalności pedagogicznej. Obszerny wywiad z Odile Decq, który powstał podczas jej wizyty w Warszawie, można przeczytać tu: http://architektura.muratorplus.pl/krytyka/kwestionowac-status-quo-wywiad-z-odile-decq_8547.html
Transmisja z wykładu Jette Hopp. Oglądaj online! Już dziś o godzinie 18:00 w Warszawskim Wola Center na zaproszenie Fundacji im. Stefana Kuryłowicza wykład wygłosi Jette Hopp z norweskiej pracowni Snøhetta. Wykład będzie transmitowany na żywo w technologii live stream na stronie organizatora.
Snøhetta z wykładem w Warszawie 23 marca 2017 roku w Warszawie odbędzie się wykład Jette Hopp, architektki z norweskiej pracowni Snøhetta. Projektantka opowie o filozofii biura, w którym powstały koncepcje takich budynków jak Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie, Opera Narodowa w Oslo czy obserwatorium reniferów w Parku Narodowym Dovrefjell. Wykład organizowany jest przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.
Praktyka i Teoria Prezentujemy wyniki tegorocznych konkursów fundacji im. Stefana Kuryłowicza, które zostały rozstrzygnięte na początku października 2016 roku.
Michał Żyła laureatem konkursu TEORIA 2016 Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu TEORIA organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Za najlepszy tekst teoretyczny o tematyce architektonicznej uznano pracę Michała Żyły, pt. „Język i rzeczywistość architektury”. Praca jest ambitną próbą uporządkowania języka opisu i analizy architektury współczesnej - czytamy w opinii jury.