Przyszłość muzeów, muzea przyszłości: refleksje w erze pandemii. Debata on

i

Autor: Archiwum Architektury Mauzoleum w Michniowie, proj. Nizio Design International; fot. Wiktor Utkowski, dzięki uprzejmości Nizio Design International

Przyszłość muzeów, muzea przyszłości: refleksje w erze pandemii. Debata on-line

2020-08-26 12:59

Już 9 września, z inicjatywy Mirosława Nizio, odbędzie się debata on-line „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”. Dyrektorzy muzeów POLIN, Sztuki Nowoczesnej oraz Józefa Piłsudskiego spotkają się z architektami z pracowni: Nizio Design International, WXCA i BBGK. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.

Muzea po pandemii

W ostatnich latach nowe placówki powstawały na fali muzealnego boomu o niespotykanej dotąd skali. Jak podaje UNESCO i Międzynarodowa Rada Muzeów ICOM, w latach 2012-2020 liczba muzeów wzrosła o 60%. Jednocześnie zż 13% z ponad 95 tysięcy funkcjonujących dziś na świecie muzeów, może zniknąć z kulturalnej mapy w wyniku pandemii COVID-19. Choć w Polsce muzea i galerie mogą już działać to niewątpliwie zmagają się z pytaniami o przyszłość. Długotrwałe zamknięcie, odwołanie wydarzeń towarzyszących wystawom, zablokowanie komercyjnej działalności polegającej np. na wynajmowaniu przestrzeni na eventy - to wszystko sprawiło, że muzea znalazły się w niecodziennej sytuacji. Te, które mogły szybko dostosować się do nowych warunków, przeniosły się ze swoją ofertą do świata on-line. Ale wirtualna działalność ma inną specyfikę niż ta, która realizuje się w stałym fizycznym kontakcie ze zwiedzającymi. Zasady społecznego dystansu i zachowania sanitarnego reżimu sprawiły, że także architekci przeprojektowują swoje myślenie o przestrzeni muzealnych obiektów i wystaw. Jakie więc potrzeby stoją dziś przed instytucjami i jak na te potrzeby mogą opowiedzieć architekci? To tylko część zagadnień, nad którymi wspólnie zastanowią się uczestnicy debaty „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”, w ramach której już 9 września odbędą się dwie dyskusje: „Muzeum w nowej rzeczywistości” i „Nowe wyzwania w projektowaniu muzeów”.

Nowe wyzwania w projektowaniu muzeów

W dyskusji wezmą udział dyrektorzy muzeów oraz reprezentanci biur architektonicznych pracujących nad muzealnymi realizacjami. Goście debaty spotkają się w przestrzeni Galerii Nizio, a dyskusje będą transmitowane na żywo na facebookowych profilach instytucji i pracowni uczestniczących w wydarzeniu. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN reprezentować będzie zastępca dyrektora ds. programowych Jolanta Gumula. Przedstawicielami Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, którego nowy budynek powstaje na warszawskim placu Defilad, będą dyrektorka Joanna Mytkowska oraz kurator Tomasz Fudala. Uczestnikiem dyskusji z ramienia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które w sierpniu tego roku otworzyło nowy budynek, a w listopadzie 2020 oficjalnie uruchomi wystawę stałą, będzie dyrektor Robert Supeł. Z kolei Mirosław Nizio z Nizio Design International oraz Szczepan Wroński z WXCA i Konrad Grabowiecki ze studia BBGK Architekci zaprezentują podczas dwóch odsłon dyskusji perspektywę projektantów.

Czytaj też: Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku otwiera się dla zwiedzających |

Debata „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”:Kiedy: 9 września, godz. 17.00, dyskusja: „Muzeum w nowej rzeczywistości”, godz. 18.00, dyskusja: „Nowe wyzwania w projektowaniu muzeów”Gdzie: na facebookowych profilach uczestników, w tym na fan page'u „Architektura-murator”

Przyszłość muzeów, muzea przyszłości: refleksje w erze pandemii. Debata on

i

Autor: Archiwum Architektury Plakat promujący debatę „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”