Pritzker 2017 dla Rafaela Arandy, Carme Pigem i Ramoan Vilalty

i

Autor: Archiwum serwisu

Pritzker 2017 dla Rafaela Arandy, Carme Pigem i Ramoan Vilalty

2017-03-02 11:26

Po raz pierwszy w historii Nagrody Pritzkera jeden z najważniejszych architektonicznych laurów przyznano aż trójce projektantów. Hiszpanie Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta zostali docenieni za poetyckie, funkcjonalne realizacje, wynikające z głębokiego zrozumienia naturalnego i kulturowego kontekstu.

Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta pochodzą z Olot, katalońskiego regionu Hiszpanii. Wspólnie pracują od momentu założenia pracowni RCR Arquitectes w 1988 roku. Biuro z siedzibą w rodzimej Katalonii realizuje projekty przestrzeni publicznych, prywatnych, obiektów kulturalnych i edukacyjnych zarówno w Hiszpanii, jak i zagranicą.

Obok funkcji i rzemiosła ich praca w poetycki i godny podziwu sposób spełnia tradycyjne wymogi dotyczące fizycznego i przestrzennego piękna architektury. Ale to co ich wyróżnia to podejście, dzięki któremu powstają budynki lokalne i uniwersalne zarazem. (…) Wszystkie ich prace charakteryzują się silnym wyczuciem miejsca i są mocno związane z otaczającym krajobrazem. To powiązanie wynika ze zrozumienia – m.in. historii, naturalnej topografii, zwyczajów i kultury, oraz obserwacji i doświadczania światła, cienia, kolorów i pór roku – czytamy w opinii Jury.

Do najbardziej znanych realizacji pracowni RCR Arquitectes należą winiarnia Bell-Lloc w Palamós niedaleko Girony (2007), pawilon zewnętrzny restauracji Les Cols w Olot (2011), przedszkole El Petit Comte (2010), biblioteka Biblioteka Sant Antoni – Joan Oliver, Centrum Seniorów i Ogrody Cándidy Pérez w Barcelonie (2007) oraz kilka obiektów w Belgii i Francji, w tym Soulages Museum w Rodez (2014). Architekci zaprojektowali też własną pracownię w pochodzącej z początków XX wieku odlewni w Olot (2007). W 2013 roku architekci założyli Fundację RCR BUNKA, której celem jest wspieranie architektury i sztuki.

W tym roku po raz drugi w historii Nagrody Pritzkera architektoniczny laur przyznano Hiszpanom (pierwszy był Rafael Moneo w 1996 roku). Nagroda Pritzkera została ustanowiona w 1979 roku przez Jay’a i Cindy Pritzkerów. Jej celem jest uhonorowanie żyjącego architekta lub architektów, których realizacje są połączeniem talentu, wizji i poświęcenia oraz stanowią spójny i znaczący wkład w zbudowane środowisko.