Architektura MuratorWydarzeniaPritzker 2017 dla Rafaela Arandy, Carme Pigem i Ramoan Vilalty

Pritzker 2017 dla Rafaela Arandy, Carme Pigem i Ramoan Vilalty

Po raz pierwszy w historii Nagrody Pritzkera jeden z najważniejszych architektonicznych laurów przyznano aż trójce projektantów. Hiszpanie Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta zostali docenieni za poetyckie, funkcjonalne realizacje, wynikające z głębokiego zrozumienia naturalnego i kulturowego kontekstu.

Pritzker 2017 dla Rafaela Arandy, Carme Pigem i Ramoan Vilalty

Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta pochodzą z Olot, katalońskiego regionu Hiszpanii. Wspólnie pracują od momentu założenia pracowni RCR Arquitectes w 1988 roku. Biuro z siedzibą w rodzimej Katalonii realizuje projekty przestrzeni publicznych, prywatnych, obiektów kulturalnych i edukacyjnych zarówno w Hiszpanii, jak i zagranicą.

Obok funkcji i rzemiosła ich praca w poetycki i godny podziwu sposób spełnia tradycyjne wymogi dotyczące fizycznego i przestrzennego piękna architektury. Ale to co ich wyróżnia to podejście, dzięki któremu powstają budynki lokalne i uniwersalne zarazem. (…) Wszystkie ich prace charakteryzują się silnym wyczuciem miejsca i są mocno związane z otaczającym krajobrazem. To powiązanie wynika ze zrozumienia – m.in. historii, naturalnej topografii, zwyczajów i kultury, oraz obserwacji i doświadczania światła, cienia, kolorów i pór roku – czytamy w opinii Jury.

Do najbardziej znanych realizacji pracowni RCR Arquitectes należą winiarnia Bell-Lloc w Palamós niedaleko Girony (2007), pawilon zewnętrzny restauracji Les Cols w Olot (2011), przedszkole El Petit Comte (2010), biblioteka Biblioteka Sant Antoni – Joan Oliver, Centrum Seniorów i Ogrody Cándidy Pérez w Barcelonie (2007) oraz kilka obiektów w Belgii i Francji, w tym Soulages Museum w Rodez (2014). Architekci zaprojektowali też własną pracownię w pochodzącej z początków XX wieku odlewni w Olot (2007). W 2013 roku architekci założyli Fundację RCR BUNKA, której celem jest wspieranie architektury i sztuki.

W tym roku po raz drugi w historii Nagrody Pritzkera architektoniczny laur przyznano Hiszpanom (pierwszy był Rafael Moneo w 1996 roku). Nagroda Pritzkera została ustanowiona w 1979 roku przez Jay’a i Cindy Pritzkerów. Jej celem jest uhonorowanie żyjącego architekta lub architektów, których realizacje są połączeniem talentu, wizji i poświęcenia oraz stanowią spójny i znaczący wkład w zbudowane środowisko.

Grafton Architects: Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Pritzker Prize 2020 [GALERIA] Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Grafton Architects laureatkami nagrody Pritzkera 2020. Jury doceniło projektantki m.in. za ich wiarę we współpracę i nieustanne zaangażowanie w doskonalenie architektury.
Nie tylko Manggha – 10 znaczących realizacji laureata Pritzker Prize 2019 Tegoroczną Pritzker Prize zdobył Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, działający zawodowo już od ponad 60 lat. Prezentujemy 10 najbardziej znaczących budynków Isozakiego, które na przestrzeni tego czasu zrealizował w Azji, Europie, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.
Pritzker 2019 dla Araty Isozakiego Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, urbanista i teoretyk, laureatem Pritzker Prize 2019. „Mając dogłębną wiedzę z historii i teorii architektury, nigdy nie starał się zachować status quo” – uzasadniło jury
Balkrishna Doshi – Nagroda Pritzkera 2018 Balkrishna Doshi jest pierwszym architektem z Indii wyróżnionym Pritzkerem i jego 45 laureatem. Współpracował z Louisem Kahnem i Le Corbusierem, przyczyniając się znacząco do rozwoju kultury architektonicznej w Indiach. Znany jest z takich realizacji, jak mieszkania socjalne Aranya w Indore (1989) czy Indyjski Instytut Zarządzania w Bangalore (1977-1992). W 1980 założył pracownię Sangarth.
Alejandro Aravena laureatem Nagrody Pritzkera 2016 Chilijczyk Alejandro Aravena otrzymał jeden z najważniejszych architektonicznych laurów – amerykańską Nagrodę Pritzkera. W opinii jury jego realizacje pogłębiają nasze rozumienie architektury i odnoszą się do kluczowych problemów, z jakimi mierzą się projektanci w XXI wieku.
Nagroda Pritzkera dla Freia Otto Myślę, że Frei Otto był architektem, który nie przestawał pytać „powietrza”, czym chciałoby się stać. Nie przestawał myśleć o tym, jak opakować „powietrze” lub „przestrzeń” za pomocą minimum materiału i siły – mówił podczas ceremonii wręczenia Pritzkera Shigeru Ban, który wspólnie z Otto projektował słynny pawilon Japonii na Expo 2000 w Hanowerze, a zarazem laureat nagrody z ubiegłego roku.