Architektura MuratorWydarzeniaRedaktor naczelna "Architektury-murator" Ewa P. Porębska uhonorowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Redaktor naczelna "Architektury-murator" Ewa P. Porębska uhonorowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator” Ewa P. Porębska została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Odznaczenie otrzymała za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury

Ewa P. Porębska odznaczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym twórcom kultury. W tym gronie znalazła się redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator" Ewa P. Porębska, która za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zwracając się do twórców Prezydent powiedział, że źródłem radości jest dla niego wręczanie odznaczeń za osiągnięcia, które są cząstką naszej polskiej wolności i normalności. Dalej podkreślił: „Każdy z Państwa stanowi zachętę do dalszego wysiłku, do szukania nowych szans na kolejne sukcesy nie tylko osobiste, ale też na sukces polskiej kultury w kraju i poza nim.” Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 26 maja 2014 roku o godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Ewa P. Porębska jest architektem i krytykiem architektury. Od dwudziestu lat pełni funkcję redaktor naczelnej miesięcznika "Architektura-murator” a od dziesięciu - wiceprezesa zarządu spółki MURATOR. Jej droga zawodowa nieprzerwanie wiąże się z intensywną działalnością na rzecz popularyzacji najlepszych wzorców architektury światowej oraz promocji polskich osiągnięć architektonicznych na polu międzynarodowym. Ewa P. Porębska zainicjowała i współtworzyła wiele wystaw o tematyce architektonicznej, w tym koncepcję wystawy "Warszawa. Na dzień przed” (Zachęta, 1998) i wystawy "Polska. Ikony architektury” (CSW Warszawa 2006, następnie kilka miast europejskich) zrealizowanej przez czasopismo "Architektura-murator” we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Jest też autorką koncepcji i organizatorką cyklicznego konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze budynki zrealizowane w Polsce po upadku komunizmu. W ostatniej edycji konkursu Prezydent RP Bronisław Komorowski przyznał Grand Prix – to pierwsza w dziejach nagroda w dziedzinie architektury przyznawana przez Prezydenta. Opublikowała wiele artykułów na tematy związane z architekturą (m.in. "Architektura”, "Detail”, "Baumeister”) i prowadziła wykłady na temat polskiej architektury m.in. w AZW w Wiedniu i GSAPP Columbia Univesity w Nowym Jorku. Jako pierwszy reprezentant naszego kraju weszła do jury najbardziej prestiżowej europejskiej nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Award. Jest także członkiem Rady Ekspertów Nagrody European Prize for Urban Public Space oraz "scoutem” nagrody City to City FAD Award. W latach 2008-2010 była członkiem jury World Architecture Festiwal w Barcelonie.

Za zasługi dla rozwoju i promocji architektury polskiej Ewa P. Porębska otrzymała medal Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz medal Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP „Bene Merentibus”. W 2009 roku Ambasador Królestwa Niderlandów uhonorował ją specjalnym wyróżnieniem za współpracę w dziedzinie architektury między Polską a Holandią. Wyróżnienie polega na przyznaniu fragmentu stumetrowej ławki „Space to take place” w Amsterdamie, zaprojektowanej przez Claudię Linders. Ławka jest prezentem dla tysiąca osób na całym świecie, które wnoszą wkład w promocję wizerunku Niderlandów poza granicami kraju.

Wysokie odznaczenia państwowe otrzymali także architekci: Marek Budzyński - za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej jak również Zbigniew Bać i Konrad Kucza-Kuczyński - za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury.

Ewa P. Porębska odznaczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
Ewa P. Porębska odznaczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego
Ewa P. Porębska z nagrodą Top Woman 2020 in Real Estate Redaktor naczelna „Architektury-murator” Ewa P. Porębska zdobyła główną nagrodę w kategorii Architektura & Design w konkursie Top Woman 2020 in Real Estate.
Jak wygląda wydanie cyfrowe? „Architetura-murator” już od 25 lat analizuje najnowsze architektoniczne trendy i dyskusje, dostarczając Wam co miesiąc najwyższej jakości dziennikarskie treści, recenzje i podsumowania. Od niedawna także w responsywnej wersji cyfrowej, dostosowanej do wygodnego czytania na telefonie czy komputerze i wzbogaconej o możliwości, jakie daje internet (aktywne linki, filmy).
„Architektura-murator” w wyjątkowej ofercie Zrób prezent sobie lub komuś bliskiemu! Do 6 grudnia prenumeratę naszego miesięcznika możesz kupić w superpromocyjnej cenie!
Szukamy redaktorki lub redaktora! Redakcja „Architektury-murator” poszukuje pasjonata architektury, twórczej i energicznej osoby, na stanowisko: redaktor merytoryczny. Oferujemy umowę na pełny etat, możliwość rozwoju w jednej z najbardziej uznanych grup mediowych w Polsce oraz dużą niezależność i swobodę w realizowaniu zadań.
Cykl Mój ulubiony budynek – wybór 17 architektów W publikowanym w latach 1997-2003 cyklu pojawiały się zarówno obiekty dla środowiska architektów wręcz kanoniczne, jak i nieco mniej znane – ich dobór, szczególnie z perspektywy lat, wydaje się znaczący. Ale największym skarbem są zamieszczone w tekstach wspomnienia. Dowiadujemy się z nich, że ulubiony budynek to nie tylko architektura, ale spotkania, wizyty, relacje z przyjaciółmi i mentorami – pisze Ewa P. Porębska.
Obchody jubileuszu „Architektury-murator” Planujemy, że obchody 25-lecia „Architektury-murator” będą trwały cały rok 2019 i składać się na nie będzie wiele różnorodnych wydarzeń, m.in. cykl specjalnie przygotowanych publikacji na temat przyszłości architek-tury wobec wyzwań XXI wieku czy obiekty niemożliwe – wspólne budowanie ze studentami dzieł architektów-mentorów reprezentujących trzy pokolenia: Dariusza Kozłowskiego, Przema Łukasika i Jerzego Łątki.