Architektura MuratorWydarzeniaRelacja z seminarium „Building Energy Efficiency. Komfortowy, bezpieczny

Relacja z seminarium „Building Energy Efficiency. Komfortowy, bezpieczny

Tegoroczna edycja poświęcona była poszanowaniu energii w kontekście budownictwa jednorodzinnego. Tematyka seminarium objęła światowe i europejskie standardy, dyrektywy, normy prawa w świetle efektywności energetycznej budynków

W dobie troski o stan naszej planety, wszelkie zagadnienia związane z architekturą zrównoważoną i budownictwem ekologicznym stają się palącą potrzebą społeczeństw. Dlatego zorganizowane przez firmę ABB Sp. z o.o. seminarium „Building Energy Efficiency. Komfortowy, bezpieczny i energooszczędny dom XXI wieku” cieszyło się dużym zainteresowaniem, wśród zgromadzonych 21 czerwca w Centrum Konferencyjnym Adgar Plaza architektów, inżynierów budownictwa i elektroinstalatorów. Ze względu na mnogość poruszanych tematów, spotkanie podzielone zostało na dwa niezależne panele merytoryczne dające nadto możliwość dyskusji. Seminarium ciekawym wstępem rozpoczął Dirk Dose (ABB), Kierownik Obszaru Sprzedaży Europy Środkowo-Wschodniej. Wykłady i dyskusje dotyczyły norm prawnych porządkujących problemy efektywności energetycznej budynków i współczesnej, zrównoważonej architektury. Porywające wystąpienia licznie zgromadzonych specjalistów nie pozostawiły nikogo obojętnym, o czym świadczyła znakomita frekwencja. Uczestnicy mieli okazję między innymi zapoznać się z zasadami budownictwa pasywnego, sposobami obniżenia kosztów eksploatacji budynków mieszkalnych, wspólnie z wykładowcami poszukiwali sensu zrównoważonej architektury. Dzięki dogłębnym analizom, każdy mógł przekonać się, że współczesna architektura i inżynieria uwzględniająca potrzeby środowiska naturalnego, to bardzo szeroki i niezwykle zróżnicowany obszar, w którym jest miejsce dla bardzo nietypowych, rewolucyjnych wręcz rozwiązań, których przykłady były licznie prezentowane podczas konferencji. Coraz częściej są to rozwiązania i inwestycje realizowane na terenie naszego kraju. W spotkaniu wzięli udział m.in. specjaliści z Narodowej Agencji Poszanowania Energii, Akademii Budownictwa Pasywnego, WWF Polska, Wojskowej Akademii Technicznej oraz wybitni architekci, na co dzień związani z problematyką budownictwa pasywnego i energooszczędnego.

Tekst: Redakcja Info-Inwest21.06.2011 Warszawa
Centrum Konferencyjne Adgar Plaza, ul. Postępu 17 A, Budynek A, poziom 0

Organizator: ABB Sp. zo.o.

Tematyka seminarium:
Światowe i europejskie standardy, dyrektywy, normy prawa, a efektywność energetyczna budynków
Współczesna architektura dla poprawienia efektywności energetycznej budynków

Więcej informacji: http://www.infoinwest.pl/, tel. 22/532 14 00

REJESTRACJA>>

9.30 – 10.00 Rejestracja uczestników
10.00 – 10.10 Powitanie wszystkich przez prowadzącego imprezę moderatora, przedstawienie planu seminarium, gości honorowych i partnerów merytorycznych.

10.10 – 10.15 Krótkie wprowadzenie w tematykę seminarium
Prelegent: Krzysztof Żurek
, Dyrektor Jednostki Biznesu KNX i Osprzęt Elektroinstalacyjny w firmie ABB Sp. z o.o.

10.15 – 10.45 (ABB) EEiB - Energy Efficiency in Buildings. Smart Home and Intelligent Building Control (KNX)
Prelegent: Dirk Dose
, Kierownik Obszaru Sprzedaży Europa Środkowo-Wschodnia, Busch -Jaeger Elektro GmbH (członek grupy ABB)

10.45 – 11.00 Krótka przerwa kawowa, przemieszczenie się do sal wykładowych, poszczególne panele w formie symultanicznej w dwóch salach.

11.00 – 13.30 Merytoryczny PANEL I Światowe i europejskie standardy, dyrektywy, normy, prawa a efektywność energetyczna budynków.

11.00 – 11.30 (WWF) A jednak się ociepla! Efektywność energetyczna budynków w Polsce – tracona szansa.
Prelegent: Wojciech Stępniewski, kierownik projektu Klimat i Energia WWF Polska

11.30 – 12.00 (NAPE) Porównanie wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej budynków w krajach bałtyckich - budynki energooszczędne.
Prelegent: dr inż. Szymon Firląg, Narodowa Agencja Poszanowania Energii.

12.00–12.30 (WAT) Aspekty eksploatacyjne inteligentnego domu XXI wieku.
Prelegent: prof. dr hab. inż. Andrzej Najgebauer

12.30 – 13.00 (PIBP) Zasady Budownictwa Pasywnego i przykłady takich budynków – różnica pomiędzy energooszczędnym – pasywnym a zerowo energetycznym budynkiem.
Prelegent: mgr inż. arch. Cezary Sankowski, Dyrektor Akademii Budownictwa Pasywnego

13.00– 13.30 (KNX) Sprawne zarządzanie połączone z obniżeniem kosztów eksploatacji budynku poprzez wymianę danych pomiędzy jego odrębnymi instalacjami zintegrowanymi w standardzie KNX.
Prelegent: Krzysztof Sasin, Prezes Stowarzyszenia KNX Polska.

11.00 – 13.30 Merytoryczny PANEL II Współczesna architektura dla poprawienia efektywności energetycznej budynków.

11.00– 11.45 (IARP) Przegrody szklane a efektywność energetyczna budynku.
Prelegent: dr arch. Agnieszka Cena – Soroko

11.45 – 12.30 (IARP) W poszukiwaniu sensu architektury zrównoważonej.
Prelegent: dr arch. Piotr Kuczia

12.30 – 13.00 (PIBP) Innowacyjna Polska 2010 – 2020. Realizacja Pierwszego w Polsce pasywnego budynku użyteczności publicznej na przykładzie hali sportowej w Słomnikach.
Prelegenci: mgr inż. arch. Tomasz Pyszczek i mgr inż. arch. Marcin Stelmach

13.00-13.30 (PIBP) Narzędzia do projektowania budynków pasywnych i innych. 81h program szkoleniowy dla europejskich certyfikowanych architektów – projektantów - doradców Budownictwa Pasywnego.
Prelegent: mgr inż. arch. Cezary Sankowski, Dyrektor Akademii Budownictwa Pasywnego

13.30 – 14.00 Przerwa kawowa, poczęstunek w formie zimnego bufetu, rozmowy kuluarowe.

14.00 – 15.30 Efektywne zarządzanie energią w budynku – nowe technologie dla architektury oraz potencjalne korzyści z integracji instalacji w budynku:

14.00 – 14.20 Sponsor strategiczny I (Stiebel Eltron)
14.20 – 14.40 Sponsor strategiczny II - Energia2 – przegrody zewnętrzne budynków…
Prelegent: Grzegorz Gogolok, Konsultant w firmie Schüco International Polska

14.40 – 15.00 Sponsor strategiczny III
15.00 – 15.20 Organizator - Koncepcja Living Space® firmy ABB. Centralne sterowanie w gospodarstwie domowym - Komfort, Bezpieczeństwo, czy Ekonomia ?
Prelegent: Krzysztof Żurek, Dyrektor Jednostki Biznesu KNX i Osprzęt Elektroinstalacyjny w firmie ABB Sp. z o.o.

15.20 – 15.30  Przerwa kawowa

15.30 – 16.15 Studium przypadku cz.1 – LUMINA HOUSE
Prelegent:
mgr inż. arch. Małgorzata Simla, pracownia projektowa Archipelag

16.15 – 16.45 Studium przypadku cz.2 – LUMINA HOUSE
Integracja instalacji domu modelowego w systemie ABB-ibus KNK®. Potencjalne korzyści z centralnego sterowania (Komfort, Bezpieczeństwo, Energooszczędność).
Prelegent: Krzysztof Sasin, Kierownik Sprzedaży i Marketingu Jednostki Biznesu KNX w firmie ABB Sp. z o.o.

16.45 -17.00 Pytania do ekspertów

Partnerzy honorowi:
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek
Ministerstwo Infrastruktury

Partnerzy merytoryczni:
WWF Polska 
Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
Narodowa Agencja Poszanowania Energii
Wojskowa Akademia Techniczna
Polski Instytut Budownictwa Pasywnego
Międzynarodowe Stowarzyszenie KNX
Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Mazowiecka Izba Inżynierów Budownictwa

Patroni medialni: MURATOR S.A., "Architektura-murator"

Budownictwo przyjazne środowisku. Konkurs studencki Armstrong Green Buildings Award Firma Armstrong specjalizująca się w projektowaniu i produkcji sufitów podwieszanych ogłosiła międzynarodowy konkurs dla studentów architektury pod hasłem zielonego budownictwa; termin nadsyłania zgłoszeń upływa 7 października 2013. Główną nagrodą jest wyjazd do Dubaju
Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże. Projekt edukacyjny dla studentów budownictwa Grupa Górażdże zainaugurowała działalność Uniwersytetu Betonu. Do udziału zaproszeni zostali studenci ostatnich lat wyższych uczelni technicznych studiujący budownictwo lub kierunki pokrewne
WARSZAWA W BUDOWIE w tym tygodniu: sesja Jak mieszkać? oraz dyskusja o Polskiej Polityce Architektonicznej Roczne wydatki państwa na mieszkalnictwo to tylko 0,2% budżetu. Tymczasem 60% Polaków nie stać na własne mieszkanie. W jaki sposób budować i poradzić sobie z problemem drożyzny na rynku mieszkaniowym? Czy czeka nas mieszkaniowa katastrofa i osiedla kontenerów?
Efektywność energetyczna w budownictwie. Nowe prawo UE a przyszłość praktyki architektonicznej Czy warto projektować energooszczędnie? Jak zmienią się unijne wymogi energoszczędnego budowania? Jak skuteczne wdrożenie tych zmian w Polsce wpłynie na praktykę architektoniczną? Nowelizacja unijnego prawa ochrony cieplnej budynków? Odpowiedzi na te i inne pytania podczas konferencji WWF Polska (pon., 14.06, Warszawa).