Renzo Piano proponuje projekt nowego wiaduktu Morandi

i

Autor: Archiwum Architektury Widok zawalonej konstrukcji wiaduktu Morandi w Genui, fot. Michele Ferraris, Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Renzo Piano proponuje projekt nowego wiaduktu Morandi

2018-08-30 13:24

Architekt Renzo Piano zaproponował, że zaprojektuje nową przeprawę w rodzinnej Genui. Konstrukcja stanie w miejscu wiaduktu Morandi, który zawalił się w połowie sierpnia tego roku.

Jak donosi agencja Reuters, włoski architekt Renzo Piano zaproponował przekazanie projektu nowego wiaduktu w miejscu zawalonej konstrukcji, tłumacząc, że od dnia tragedii nie może myśleć o niczym innym. W katastrofie, która wydarzyła się 14 sierpnia, zginęły w sumie 43 osoby. Czuję moralną odpowiedzialność za to, aby nowy obiekt miał cechy Genui, nasze cechy, w tym odrobinę naszej skromności. Nie mogę myśleć o niczym poza tym mostem – mówił Piano dziennikarzom po spotkaniu, na którym przedstawiono pomysł. 80-letni architekt, który zdobył sławę dzięki projektowi Centrum Pompidou w Paryżu w latach 70., dziś mieszka we Francji, ale swoją pracownię nadal ma w pobliżu rodzinnej Genui. Renzo Piano zaproponował przekazanie nowego projektu mostu jako prezentu dla miasta. Z radością przyjęliśmy tę propozycję – stwierdził gubernator Ligurii, Giovanni Toti.

Czytaj też: Wiadukt Morandi: nowy most Polcevera projektu Renzo Piano | Rząd Włoch zobowiązał się odebrać koncesję spółce, która zarządzała wiaduktem, i szybko go odbudować. Zawalony konstrukcja, ukończona w 1967 roku, była niegdyś postrzegana jako awangardowe dzieło inżynieryjne i stała się symbolem połączenia dwóch stron miasta wijącego się wzdłuż wybrzeża.