Architektura MuratorWydarzeniaRenzo Piano proponuje projekt nowego wiaduktu Morandi

Renzo Piano proponuje projekt nowego wiaduktu Morandi

Architekt Renzo Piano zaproponował, że zaprojektuje nową przeprawę w rodzinnej Genui. Konstrukcja stanie w miejscu wiaduktu Morandi, który zawalił się w połowie sierpnia tego roku.

Renzo Piano proponuje projekt nowego wiaduktu Morandi
Widok zawalonej konstrukcji wiaduktu Morandi w Genui, fot. Michele Ferraris, Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Jak donosi agencja Reuters, włoski architekt Renzo Piano zaproponował przekazanie projektu nowego wiaduktu w miejscu zawalonej konstrukcji, tłumacząc, że od dnia tragedii nie może myśleć o niczym innym. W katastrofie, która wydarzyła się 14 sierpnia, zginęły w sumie 43 osoby. Czuję moralną odpowiedzialność za to, aby nowy obiekt miał cechy Genui, nasze cechy, w tym odrobinę naszej skromności. Nie mogę myśleć o niczym poza tym mostem – mówił Piano dziennikarzom po spotkaniu, na którym przedstawiono pomysł. 80-letni architekt, który zdobył sławę dzięki projektowi Centrum Pompidou w Paryżu w latach 70., dziś mieszka we Francji, ale swoją pracownię nadal ma w pobliżu rodzinnej Genui. Renzo Piano zaproponował przekazanie nowego projektu mostu jako prezentu dla miasta. Z radością przyjęliśmy tę propozycję – stwierdził gubernator Ligurii, Giovanni Toti.

Czytaj też: Wiadukt Morandi: nowy most Polcevera projektu Renzo Piano |

Rząd Włoch zobowiązał się odebrać koncesję spółce, która zarządzała wiaduktem, i szybko go odbudować. Zawalony konstrukcja, ukończona w 1967 roku, była niegdyś postrzegana jako awangardowe dzieło inżynieryjne i stała się symbolem połączenia dwóch stron miasta wijącego się wzdłuż wybrzeża.

Tagi:
Muzeum Akademii Filmowej / LA Wyzwaniem był projekt konstrukcji budynku sferycznego. Sposób ukształtowania obiektu musiał zapewnić mu ochronę przed ewentualnymi wstrząsami podczas trzęsienia ziemi. O technicznych aspektach realizacji Muzeum Akademii Filmowej w Los Angeles projektu Renzo Piano Building Workshop pisze Wiktor Kowalski.
Wiadukt Morandi: nowy most Polcevera projektu Renzo Piano Zaledwie 10 miesięcy trwała realizacja nowego wiaduktu Morandi w Genui według projektu biura Renzo Piano Building Workshop. Obiekt zastąpił starą konstrukcją, która zawaliła się w 2018 roku [ZDJĘCIA Z BUDOWY].
Wiemy, jak ma wyglądać nowy wiadukt Morandi! Koncepcję opracował społecznie Renzo Piano Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że włoski architekt Renzo Piano zaproponował zaprojektowanie nowej przeprawy w miejscu tej, która zawaliła się w połowie sierpnia. Dziś publikujemy jej pierwsze wizualizacje.
Siedziba Intesa Sanpaolo w Turynie Nowy turyński wieżowiec zlokalizowano na obrzeżach historycznego śródmieścia. Budynek ten, o wysokości ponad 166 metrów, mieści siedzibę główną i biura wszystkich podstawowych komórek organizacyjnych banku Intesa Sanpaolo. Elewację wschodnią i zachodnią zaprojektowano jako dwuwarstwowe, z żaluzjami sterowanymi mechanicznie w celu kontroli dostępu światła słonecznego i regulacji przepływu powietrza. Południową zaś w całości obłożono panelami fotowoltaicznymi o łącznej powierzchni około 1600 m2.
"Architektura-murator" nr 5/ 2014. Relacja z Wydziału Architektury Politechniki w Mediolanie Co łączy Aldo Rossiego, Gio Pontiego, Renzo Piano i Ernesto Nathana Rogersa? Przemysław Chimczak, ambasador „Architektury-murator”, student IV roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, opisuje studia na Politechnice w Mediolanie...