re.produkt

i

Autor: Archiwum Architektury

re.produkt

2009-09-14 2:00

Projekt składa się z cyklu wydarzeń (wystawy, warsztaty i wykłady) dotyczących problematyki relacji pomiędzy przedmiotami tworzącymi wyposażenie domu, a środowiskiem naturalnym opisywanych jako “re” (re-use, re-duce i re-cycle).

17.09 - 25.10.2009wernisaż 17.09.2009, godz. 19.00

Miejsce: SPOT. ul. Dolna Wilda 87 Poznańtel. +48 (61) 835 88 40, http://www.spot.poznan.pl/

re.INFO: http://www.re.spot.poznan.pl/

Kształt re.produkt oparty jest na koncepcji 3R, czyli re-use, re-duce i re-cycle. Na wystawie zostaną zaprezentowane produkty odpowiadające tym kategoriom (m.in. realizacje szwedzkiego studio Apocalypse/www.apocalypselab.net, izraelskiego studio Ami Drach i Dov Goncharov/www.amidov.com, japońskiego biura projektowego Nendo/ http://www.nendo.jp/, izraelskiego projektanta Gad Charny/www.gadcharny.info i polskiego studio DBWT/www.dbwt.pl) oraz zostaną przedstawione firmy, które charakteryzuje nowatorskie podejście do produkcji (m.in. firma FREITAG) oparte na zrównoważonym rozwoju. Obserwowany od czasu rewolucji przemysłowej wzrost konsumpcji i produkcji nowych dóbr nieustannie zaburza i niszczy naturalną i społeczną równowagę, negatywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale i na zdrowie człowieka. Duży wpływ na przebieg tego procesu ma projektant, który kształtuje postawy konsumenckie. Celem wystawy jest przedstawienie przyjaznych dla środowiska rozwiązań projektowych, a intencją kuratorów zachęcenie do podjęcia dyskusji na temat zrównoważonego dizajnu.

re.produkt - warsztatySeria warsztatów dotyczących design’u opartego o zasady 3R: re-duce, re-use i recycle oraz warsztaty graficzne re-label. Skierowane są do osób niezwiązanych zawodowo z projektowaniem, które mają ochotę popracować pod okiem projektanta nad stworzeniem re.produktu (nie jest wymagane żadne doświa czenie w projektowaniu). Produkty zostaną zaprezentowane na wystawie powarsztatowej. Każda z sesji warsztatowych będzie trwała 6 godzin. Zgłoszenia: re@spot.poznan.pl

19.09.2009 // warsztaty re-cycle //Czy jakiś przedmiot może zachęcić do recyklingu?PROWADZĄCY // projektant wzornictwa // Bartosz Mucha //POOR DESIGN // www.poor.pl // Bartosz Mucha // posługuje się wprowadzonym przez siebie pojęciem fiksacji funkcjonalnej oznaczającej nieumiejętność dostrzegania nowego użycia obiektu skojarzonego uprzednio z innym celem, występuje przeciwko stereotypom dotyczącym funkcjonalności przedmiotów użytkowych jak i schematom dotyczącym sposobów życia we współczesnym społeczeństwie.

26.09.2009 // warsztaty re-use //Żarówka LED i pozornie niepotrzebne zużyte przedmioty... czy może z nich powstać interesujący obiekt świetlny?PROWADZĄCY // projektantka wzornictwa // Karina Marusińska //WZOROWO // http://www.wzorowo.com/// Karina Marusińska // Zajmuje się zarówno dizajnem jak i kreacją artystycznych, często zacierając granicę między nimi. W swoich pracach gra ze zmysłami odbiorcy i jego świadomością. Odwołuje się też do polskich korzeni. Poszukuje rozwiązań polegających na łączeniu różnych dziedzin sztuki, nauki i ekologii. Bada zjawisko recyklingu na wszelkich możliwych płaszczyznach oraz interesuje się twórczym zagospodarowaniem odpadów przemysłowych.

03.10.2009 // warsztaty re-label //Torba z nadrukiem, który sami wymyślicie – w pełni biodegradowalne torby zostaną wzbogacone o grafikę o tematyce ekologicznej: znaki, ilustracje opracują z Wami projektantki grafiki.PROWADZĄCY // projektantki grafiki // Renata Ostapiuk + Marta Florkowska- Dwojak (KNOCKOUTDESIGN)// Renata Ostapiuk // Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni Znaku i Typografii prof. K. Kochnowicza. Obecnie współpracuje z TRIGONY Architecture&Branding. Realizuje także własne projekty z zakresu szeroko rozumianej grafki użytkowej; identyfikacji wizualnej i typografii. // Marta Florkowska-Dwojak z wykształcenia projektantka grafiki użytkowej jest jedną z czterech projektantek tworzących studio KNOCKOUTDESIGN. Na co dzień zajmuje się kompleksowym projektowaniem wykraczającym poza podział na 2 i 3d.

10.10.2009 // warsztaty re-duce //Jak z najmniejszej ilości materiału stworzyć ciekawy przedmiot? Jak wykonać funkcjonalny obiekt w jak najkrótszym czasie? Ile narzędzi potrzeba do jego wykonania?PROWADZĄCY // projektanki wzornictwa // Magdalena Juszczak // Dorota Kabała // Maya OberKNOCKOUTDESIGN // http://www.knockoudesign.org/ //// KNOCKOUTDESIGN // to studio projektowe mieszczące się w Warszawie i Tel Awiwie-Jafo, zarządzane przez cztery projektantki: Magdę Juszczak, Dorotę Kabała, Mayę Ober i Martę Florkowską-Dwojak. KNOCKOUTDESIGN zajmuje się projektowaniem produktu, wystaw i małej architektury. Produkty KNOCKOUTDESIGN były pokazywane na wielu wystawach m.in. w Mediolanie, Berlinie, Tel Awiwie-Jafo, Warszawie, Palermo, Marsylii.

22.10.2009 // WYKŁAD re.produkt // godz. 20:00MAREK CECUŁA http://www.marekcecula.com/re.produkt to także cykl wydarzeń edukacyjnych odbywających się we wrześniu i październiku w SPOT. Otwarty wykład w SPOT. poprowadzi m.in. Marek Cecuła (http://www.marekcecula.com/) – wybitny projektant ceramiki (projektował między innymi dla Westpoint Stevens, Creative Bath, International China, Croscil, Canon, Prescriptives. Waterworks, Cmielow Porcelain, Wloclawek Porcelain), założyciel MODUS DESIGN, pedagog. Wykład dotyczyć będzie tematyki „re” we współczesnym wzornictwie, w szczególności ceramice.