Rewitalizacja architektury modernistycznej

i

Autor: Archiwum Architektury Nagroda Knoll Modernism Prize 2010, Sanatorium Zonnestraal, Holandia © michel kievits/sybolt voeten

Rewitalizacja architektury modernistycznej - nagroda architektoniczna Knoll Modernism Prize

2014-04-23 15:17

Nagroda za najlepszą rewitalizację architektury modernistycznej przyznawana jest co dwa lata przez amerykańską organizację World Monuments Fund. Która z polskich realizacji mogłaby zostać zgłoszona do nagrody Knoll Modernism Prize?  

Rewitalizacja architektury modernistycznej

i

Autor: Archiwum Architektury Nagroda Knoll Modernism Prize 2010, Sanatorium Zonnestraal, Holandia © michel kievits/sybolt voeten

Świadomość znaczenia obiektów architektury modernistycznej w Polsce powoli wzrasta, jednak działania organizacji pozarządowych oraz samych mieszkańców miast nie zawsze wystarczają, aby zapobiec wyburzeniom często wartościowych obiektów. Wśród odnowionych w ostatnich latach budynków znajdują się m.in. katowicki Spodek, stacja Warszawa Powiśle czy Dworzec Centralny w Warszawie. Jednym z obiektów oczekujących modernizacji jest również Rotunda, która zostanie odnowiona według zwycięskiej koncepcji konkursowej pracowni Gowin-Siuta. Czy któraś z rewitalizacji architektury modernistycznej w Polsce mogłaby zostać wyróżniona nagrodą Knoll Modernism Prize?

World Monument Fund (WMF) to niezależna organizacja utworzona w 1965 roku, działająca na rzecz ochrony zabytków. W odpowiedzi na coraz częstsze przypadki wyburzania architektury modernistycznej WMF powołano inicjatywę „Modernism at Risk” (Zagrożony modernizm), której celem jest ochrona budynków o kluczowym znaczeniu do historii nowoczesnej architektury. Od 2008 roku, co dwa lata, organizacja przyznaje nagrodę architektoniczną za rewitalizację wybitnych obiektów architektury modernistycznej, którym groziło wyburzenie. Celem Knoll Modernism Prize jest wyrażenie uznania dla autorów wzorcowych rewitalizacji oraz podkreślanie znaczenia wybitnych obiektów architektury modernistycznej w społecznej świadomości.

Zwycięzcę wybiera niezależne jury, w którego skład wchodzą badacze, konserwatorzy i profesjonaliści. Przewodniczącym jury jest Bary Bergdoll, profesor Columbia University kurator architektury i designu w MoMA.

Nagroda to 10 000 $ oraz fotel z limitowanej edycji Knoll Barcelona. Organizatorzy finansują również podróż w obie strony i zakwaterowanie w Nowym Jorku w związku z wręczeniem nagrody i prezentacją zwycięskiego projektu w siedzibie Museum of Modern Art.Materiały konkursowe powinny uwzględniać:-Nazwę obiektu i jego lokalizację (miasto, region / stan, kraj) -Opis projektu uwzględniający znaczenie obiektu oraz zagrożenie przed jakim stał (max 500 słów)-Zdjęcia przed i po renowacji-Nazwa i kontakt osoby nominującej-Nazwa i kontakt to osoby lub firmy nominowanej-Pozostałe istotne informacje (artykuły, recenzje, etc.)

Deadline na przesyłanie zgłoszeń to 30 czerwca 2014Zgłoszenia powinny być przesyłane na adres: modernism2014@wmf.orgOrganizacja nie pobiera opłat rejestracyjnychSzczegółowe informacje na stronie internetowej: www.wmf.org/modernism